DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Amerykański Sąd Najwyższy po raz drugi obronił ustawę zdrowotną

Amerykański Sąd Najwyższy po raz drugi obronił ustawę zdrowotną
By Steve Petteway, Collection of the Supreme Court of the United States (Roberts Court (2010-) - The Oyez Project) [Public domain], via Wikimedia Commons

Prezes Sądu Najwyższego John G. Roberts Jr. wraz z liberalnymi sędziami po raz obronił Obamacare. Oddalił skargę Republikanów dotyczącą finansowania polis zdrowotnych z budżetu państwa.

 

Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym została przyjęta przez Kongres w 2010 r., wyłącznie głosami Demokratów. Republikanie od początku zwalczali ten projekt. Po licznych bataliach w sądach niższej instancji ustawa trafiła do Sądu Najwyższego. Trybunał miał orzec, czy osoby, które mieszkają w Stanach pozbawionych specjalnych giełd z ubezpieczeniami, mogły skorzystać z giełdy prowadzonej przez rząd federalny oraz z federalnych ulg podatkowych.

 

Republikanie chcieli podważyć ustawę przekonując, że wielu osobom, które otrzymują rządową pomoc w zakupie polis, nie należą się federalne ulgi podatkowe. Sześciu spośród dziewięciu sędziów zagłosowało za oddaleniem pozwu. „Kongres przyjął Affordable Care Act, aby poprawić sytuację na rynkach ubezpieczeń zdrowotnych, a nie po to, by je zniszczyć” – napisał w uzasadnieniu wyroku przewodniczący sądu John Roberts.

 

Sędziowie Scalia, Thoma i Alito zaznaczyli w oddzielnym orzeczeniu, że decyzja sędziego Robertsa, który oddalił skargę, to kpina z amerykańskiej konstytucji i „oszustwo interpretacyjne”.  Sędziowie napisali, że decyzja ta utwierdzi społeczeństwo w przekonaniu, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych faworyzuje niektóre ustawy w stosunku do innych i jest gotów zrobić wszystko, aby je utrzymać. Robertsa poparli liberalni członkowie trybunału: Ruth Bader Ginsburg, Stephen Breyer, Sonia Sotomayor i Elena Kagan, a także Anthony Kennedy.

 

Decyzja Sądu ma ogromne znaczenie dla milionów Amerykanów, którzy otrzymują pomoc finansową od rządu federalnego, by zakupić ubezpieczenie zdrowotne ­ obejmujące m.in dostęp do aborcji i antykoncepcji. W sumie 34 stany zdecydowały się oprzeć na federalnej giełdzie polis i ponad 6 mln Amerykanów o niskich oraz średnich dochodach korzysta z dotacji z budżetu federalnego w wysokości średnio 260 dolarów miesięcznie.

 

 

Źródło: washingtontimes.com, AS.

 


DATA: 2015-06-28 08:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.