DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Amerykański Sąd Najwyższy: obecność wielkiego krzyża w Maryland zgodna z prawem

Amerykański Sąd Najwyższy: obecność wielkiego krzyża w Maryland zgodna z prawem
A World War I memorial located in the center of some streets in Bladensburg, Maryland author Ben Jacobson (Kranar Drogin) lic. GNU Free Documentation License, Version 1.2 [ https://www.gnu.org/licenses/fdl-1.3.html ] via Wikimedia Commons [commons.wi

Amerykański Sąd Najwyższy wydał decyzję w sprawie utrzymania wielkiego krzyża w Bladensburgu w stanie Maryland. Chodzi o zabytkowy krzyż powstały przed niemal stuleciem. Wojujący ateiści domagali się jego usunięcia w imię tzw. wolności religijnej. 

 

Z żądaniem usunięcia pomnika wystąpiło Amerykańskie Towarzystwo Humanistyczne w 2014 roku. Jednak Sąd Najwyższy stwierdził, że istnienie tego typu symboliki nie łamie przepisów, gdyż symbolika religijna stanowi część amerykańskiej historii. Decyzję tę poparło 7 z 9 sędziów. Tym samym unieważnieniu uległo wcześniejsze orzeczenie Sądu Apelacyjnego przeciwko Krzyżowi Pokoju.

 

Zgodnie z 1 Poprawką do Konstytucji Stanów Zjednoczonych „żadna ustawa Kongresu nie może wprowadzić religii ani zabronić swobodnego praktykowania jej, ograniczać wolności słowa lub prasy ani prawa ludu do spokojnych zgromadzeń lub do składania naczelnym władzom petycji o naprawienie krzywd”.

 

Zdaniem Sądu Najwyższego zniszczenie krzyża bynajmniej nie stanowiłoby przejawu neutralności ani nie przyczyniłoby się do rozwoju ideałów wynikających z tej poprawki. 

 

Źródła: tvp.info/ libr.sejm.gov.pl

mjend

                                                                               

 


DATA: 2019-06-21 13:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szanowni Państwo , Szanowni komentujący, w Polsce po II Wojnie Światowej patriotów mordowało: MBP, UB , za śmierć ks. Popiełuszki było odpowiedzialne ówczesne MSW, czyli nie ludzie którzy mieli i imiona i nazwiska . W przypadku tego krzyża, jego usunięcia domaga się jakieś towarzystwo humanistyczne -tyle że jak sięgniesz głębiej to startem tego typu działań przeważnie znajdziesz jakiegoś "wybitnego" Żyda.
ponad 1 rok temu / Kubeba
 
@ lil nie jestem złośliwa tylko powiedziałam swoje zdanie. krzyż przy drodze to jedno, krzyż na szyi to zupełnie co innego.Ten Krzyż stał tam na długo przed tą drogą, to pomnik. Jego umiejscowienie nie jest profanacją, teraz będę złośliwa i wygooglaj sobie "profanacja" Lil podejrzewam że należysz do tych którzy krzyża przy drodze nie chcą, jutro będziesz mówiła że krzyżyk/medalik to można nosić pod bluzą albo w domu. Lasy krzyży niechaj cię nie straszą są w miejscach gdzie chodzą wierni np Góra Grabarka. O przepraszam są jeszcze na cmentarzach.
ponad 1 rok temu / banita
 
...zwrodcie tez prosze uwage, co watykan uczynil z tymi nieszczesnikami.
ponad 1 rok temu / mee...
 
odwróciłeś uwagę od drugiej części wypowiedzi lil
ponad 1 rok temu / chichot do I t
 
bez obrażania proszę ,jak wolisz możesz wyburzyć drogę jeśli uważasz ze tak będzie łatwiej
ponad 1 rok temu / lil do I tyle
 
lil- typowo bolszewicka logika...skoro nieopatrznie a może rozmyślnie zezwolono na budowę drogi to przenieść krzyż który stoi tam od 100 lat. Dla lewactwa żadne miejsce nie jest odpowiednie
ponad 1 rok temu / I tyle w temaci
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.