DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Amerykański profesor: Izrael i proizraelskie lobby próbuje sprowokować USA do ataku na Iran

Amerykański profesor: Izrael i proizraelskie lobby próbuje sprowokować USA do ataku na Iran
REUTERS/Ronen Zvulun/File Photo/FORUM

Lewicowy amerykański pisarz i emerytowany profesor James Petras twierdzi, że Izrael i lobby proizraelskie w Waszyngtonie próbują sprowokować Stany Zjednoczone do ataku na Iran pod fałszywym pretekstem – chodzi o stanowienie przez Teheran zagrożenia.


James Petras, emerytowany profesor, który napisał dziesiątki książek o tematyce międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu, podzielił się swoimi uwagami w czwartek w wywiadzie dla Press TV.


Z kolei we wtorek na łamach „Washington Post” dwaj amerykańscy senatorowie ostrzegali, że administracja prezydenta Donalda Trumpa prze w kierunku wojny z Iranem. Wezwali oni kongres do działań, aby temu zapobiec.


Tom Udall (D-NM) i Richard J. Durbin (D-Ill.) obawiają się, że Trump może chcieć toczyć wojnę z Iranem w oparciu o złe uzasadnienie, takie jak to, które przyjęła administracja George’a W. Busha, decydując się na wojnę z Irakiem w 2003 roku.


Senatorowie napisali, że administracja Trumpa twierdzi, iż Iran nie przestrzegał porozumienia nuklearnego, które sygnowały światowe mocarstwa. Teheran stanowczo temu zaprzeczył. Wsparła ich Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA), która kilkakrotnie potwierdziła, że Iran przestrzega ograniczeń narzuconych w ramach porozumienia z 2015 roku (JCPOA).


Dwaj senatorowie dodali, że prezydent oskarża również Iran o bycie częściowo odpowiedzialnym za powstanie grupy terrorystycznej ISIS. Iran tymczasem aktywnie wspierał rządy Iraku i Syrii w walce z dżihadystami Państwa Islamskiego, terroryzującymi oba kraje. Administracja oskarża także Iran o zbrodnie popełnione na Syryjczykach.


Zdaniem profesora Petrasa, „opinia światowa zgadza się co do tego, że Iran spełnił wszystkie warunki porozumienia nuklearnego” i „wszystkie pięć krajów, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, podpisało umowę i nadal ją szanuje”. Tymczasem „jedynie Trump odkrył, że jego poprzednik [Barack Obama] kłamał” – zasugerował Petras.


Profesor odpiera także zarzuty dotyczące współpracy ISIS z Iranem. – Drugi zarzut, że Państwo Islamskie współpracowało z Iranem, jest całkowicie fałszywy. Iran był bardzo aktywny w Syrii, doradzając i wspierając rząd Syrii, konsekwentnie walczył przez ostatnie dwie dekady z Daesh [ekstremistami Takfiri] w każdym kontekście. I myślę, że opinia światowa to rozumie. Bardzo niewiele osób, oprócz Izraela, wysuwa takie oskarżenia – stwierdził.


Jasne jest, że Waszyngton był głęboko zaangażowany w podżeganie ekstremistów w Syrii i samego ISIS do walki z rządem. Tak więc Stany Zjednoczone oskarżają Iran o zbrodnie, które popełniły przeciwko Syryjczykom i doradcom z Iranu – zaznaczył.


Jest oczywiste, że kongres Stanów Zjednoczonych, w szczególności senatorowie Udall i Richard Durbin, złożyli wniosek w Kongresie o odrzucenie amerykańskiej agresji wojskowej. Jedyna siła w Waszyngtonie, która dąży do agresywnej i militarnej polityki wobec Iranu, to proizraelskie lobby i reżim Netanjahu. Próbują sprowokować Stany Zjednoczone do ataku na Iran poprzez sfabrykowanie poglądu, że Iran stanowi zagrożenie – powiedział analityk.


Zamiast tego należy spojrzeć na Izrael z jego wielkimi bombami i bronią nuklearną, a także na jego oskarżenia, aby ukryć własne zagrożenie nuklearne dla Bliskiego Wschodu i wszystkich islamskich narodów świata – konstatował.

 


Źródło: presstv.com
AS

 

 


DATA: 2019-03-10 18:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do @Sec Mylisz się nie ma we mnie nienawiści do żydów i Izraela. Jest realizm. Ja po prostu nie chcę się poświęcać za nich. Nikt mi nie zarzuci że zrobiłem dla nich zbyt mało. Nic nie zamierzam robić.
11 dni temu / emk
 
Do @Sec Co współczesny judaizm ma wspólnego z chrześcijaństwem? Jedynego Boga świadomie odrzucili. Obecnie judaizm to jest pusta plemienia wydmuszka pałająca nienawiścią do Chrystusa. Zabierz tą nienawiść i nic nie zostanie. On przepraszam zostanie syjonizm i holokaust. Jeśli mamy takich przyjaciół jak Izrael to nie usimy się martwić o wrogów. Tego morza miłości ze strony Izraela nam wystarczy. Do Iranu nic nie mam Iran do mnie też. Jeśli chodzi o agresywność religii bliskowschodnich i ich odmian to najpierw są salafici i wahabici, potem judaizm a na samym końcu szyici. Tak więc drogą do zagrożenia ze strony Iranu jest daleka. Ps. Wojna izraelski irańska to nie nasza sprawa. Niech to załatwią między sobą.
11 dni temu / emk
 
@Sec: Przywoływanie faktów nie jest nienawiścią ani "mową nienawiści", co starasz się dyskretnie tutaj sugerować. Obalanie żydowskich kłamstw również nie oznacza przyklaskiwania komukolwiek, lecz jest zwykłym oddaniem sprawiedliwości prawdzie. "Prawda jest mową nienawiści dla tych co mają coś do ukrycia" - George Orwell. Sprawa druga: Żydzi nie są naszymi przyjaciółmi z własnego wyboru. Są nieprzyjaciółmi wszystkich innych narodów i to jest ich własna deklaracja. Nie znajdujemy powodu dla którego mamy skazywać na śmierć muzułmanów broniących swojego prawa do życia i ochrony muzułmańskiej własności podczas holokaustu zgotowanego im przez zachłannych, fundamentalistycznych, szowinistycznych, rasistowskich żydów.
11 dni temu / katol
 
@emk Iran wyznaję religię śmierci. Tematem interesuję się od wielu lat i miałem okazję słuchać wypowiedzi byłego prezydenta Ahmadinedzara. Negował on istnienie komór gazowych i holokaustu. Obecne władze nie są lepsze, wiec po co odpowiadasz. Ideą Islamu jest oczekiwanie na Kalifa, Mahdiego, który poprowadzi Islam do zwycięstwa nad światem. Taka koalicja już się tworzy. większość piszących tutaj nienawidzi żydów i przyklaskuje muzułmanom. Palestyńczycy w większości to też muzułmanie i maja tak samo w głowie jak reszta. Zyja by zabijać niewiernych i dostać 72 dziewice w swe ramiona. Co to ma wspólnego z chrześcijaństwem.
11 dni temu / Sec
 
13 i 14 lutego w Warszawie , izraelski premier nawoływał do rozpoczęcia III wojny światowej.
11 dni temu / Pejot
 
Myślę że wzgurze świątynne jest celem Izraela mają już naczynia i kapłanów szaty ceremonialne i ich głównym celem jest odbudowanie świątynitrudno im się dziwić jednak mają przeszkodę Palestyńczyków i innych Arabów, i muszą sobie z nimi poradzić w bardziej lub mniej "humanitarny" sposób
11 dni temu / X
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.