DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Amerykański profesor: Chiny chcąc dogonić USA muszą stać się pro-life

Amerykański profesor: Chiny chcąc dogonić USA muszą stać się pro-life
fot. Zheng Bing / Zuma Press
#CHINY    #DEMOGRAFIA    #PRACA    #ABORCJA    #ANTYKONCEPCJA

Grzegorz Górny na łamach „wPolityce” przytacza badania prof. Yi Fuxiana z Uniwersytetu w Wisconsin, który uważa, że Chiny chcąc prześcignąć gospodarczo USA muszą paradoksalnie uporać się z problemem niedostatecznej ilości rąk do pracy. Źródłem kryzysu jest prowadzona od lat 70’ XX w. „polityka jednego dziecka” oraz szalejąca w kraju plaga aborcji i antykoncepcji.

 

„Co najmniej od roku 2000 Narodowy Urząd Statystyczny w Pekinie podaje nieprawdziwe dane, jak gdyby dzietność w Chinach wynosiła od 1,6 do 1,8, podczas gdy realnie sytuuje się ona między 1,18 a 1,22” – przytacza słowa profesora publicysta Grzegorz Górny. Przy czym wynik pozwalający na zastępowalność pokoleń waha się w okolicach 2,1.

 

Ciężko to przyznać, ale najludniejszy kraj świata boryka się z poważnym problemem demograficznym. „Potwierdza to mój znajomy przedsiębiorca, który dwa razy w roku odwiedza Chiny i jeździ po tamtejszych fabrykach w poszukiwaniu towarów ze swojej branży” – przekonuje Górny. „Wszędzie tamtejsi dyrektorzy żalą mu się, że mają coraz większe problemy ze znalezieniem robotników do najprostszych czynności fizycznych” – zaznacza.

 

Zdaniem publicysty przyczyniła się do tego niewątpliwie prowadzona od lat 70’ XX w. „polityka jednego dziecka” oraz chęć zapewnienia jedynemu dziecku dużo lepszej przyszłości.

 

„Rodzice mają jedynaka, to wiążą z nim zazwyczaj większe plany niż robota w fabryce przy taśmie czy fedrowanie węgla na przodku w kopalni. Chcą mu dać jak najlepsze wykształcenie i zapewnić dobrze płatne zajęcie, więc inwestują w niego wszystko, co posiadają” – uważa Górny. Dodatkowo dzisiaj dziecko nie jest tylko jedynakiem rodziców, ale często jedynym wnukiem babć i dziadków. dopieszczają jak mogą, także finansowo, swojego jedynego potomka w drugim pokoleniu. W efekcie coraz więcej chińskiej młodzieży charakteryzuje postawa, którą francuski ekonomista Jean-Didier Lacaillon nazywa syndromem królewicza”.

 

„Polityka jednego dziecka” faworyzowała również chłopczyków kosztem dziewczynek. Przez to, już wkrótce dla ok. 30 milionów chińskich kawalerów może po prostu zabraknąć żon. Yi Fuxian pisze wprost o demograficznej zapaści, w której pogrążone są Chiny. Do 2050 roku jedna trzecia populacji tego kraju będzie miała powyżej 65 lat. Jeśli nie nastąpi radykalne odwrócenie tendencji, to – zdaniem demografów – do końca tego stulecia liczba ludności spadnie do 400 milionów, a więc do stanu z roku 1911, przy czym połowę mieszkańców będą stanowić emeryci.

 

Chiński rząd zaprzecza publikacjom profesora, jednak jego działania mówią dokładnie coś odwrotnego – ChRL stopniowo odchodzi od eugenicznej praktyki, na korzyść działań pro-life.

„Dla chińskich władz, które mogą planować swe działania długofalowo, ponieważ ich polityka nie jest zdeterminowana krótkoterminowym kalendarzem wyborczym, staje się oczywiste, że demograficzna zima i siwy przypływ (czyli gwałtowne starzenie społeczeństwa) oznaczają de facto nie tylko koniec marzeń o prześcignięciu USA w globalnej rywalizacji, lecz także postępującą marginalizację w samej Azji” – uważa publicysta.

 

Źródło: wpolityce.com

PR


DATA: 2019-10-21 11:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do wyborcy PiS. Wpisujesz razem 2 ciekawe nazwiska w gugla a powiązania same wyskakują.
8 miesięcy temu / do wyborcy pis
 
Brzezinski to była płotka, Rockefeller i Kisinger za tym stoją, mało wiem o udziału Rotschildów.
8 miesięcy temu / tryt
 
Przecież to faworyt PiS Zbig Brzeziński zaplanował i pomógł wdrożyć Chińczykom ten system. Są zdjęcia i dokumenty. Wy, wyborcy PiS nie potraficie szukać, czytać, słyszeć i kojarzyć. Dramat.
8 miesięcy temu / dramat
 
Chiny wprowadzają pierwsze inwigilacje obywatela na taką skalę o jakiej marzył Orwell i NWO.
8 miesięcy temu / lupp
 
Prędzej wywołają wojnę aniżeli odpuszczą - na moje kierunek już obrali - Rosja
8 miesięcy temu / Edu
 
Ja nie mogę, co to za komunistyczna propaganda wychwalająca chrl? Na głowę upadliście, pch24? Kraj, który poza aborcją i eutanazją wykonuje kary śmierci z powodów politycznych, gdzie cenzura przenika każdy aspekt życia, chrześcijanie są prześladowani i zabijani, wolność słowa nie istnieje, prawa człowieka są całkowicie łamane, niepodległość Hongkongu i Tajwanu jest zabierana, kraj który stosuje prawdziwy zamordyzm polityczno-społeczny jest dla was autorytetem? Ogarnijcie się, lewica w Europie i USA stosuje te same metody ci chińscy komuniści, jeżeli prawica jest za wolnością słowa, religijną, czy wolnością człowieka w ogóle, nie może stawiać sobie chin za przykład.
8 miesięcy temu / Rafał
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.