DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Amerykański komandor twierdzi, że bojownicy IS w Mosulu użyli broni chemicznej

Amerykański komandor twierdzi, że bojownicy IS w Mosulu użyli broni chemicznej
REUTERS/Azad Lashkari / Forum

Gen. Joseph Martin - amerykański komandor, przyznał, że bojownicy tzw. Państwa Islamskiego posiadają broń chemiczną, którą wykorzystują do prowadzenia walk w Zachodnim Mosulu.

 

Od kilku miesięcy trwa ofensywa irackich sił przy wsparciu między innymi amerykańskich i australijskich komandosów. Zaciekłe walki prowadzone są nie tylko na ziemi, ale także w podziemnych korytarzach, biegnących wzdłuż ulic Mosulu. Dodatkowo wzrasta liczba ofiar cywilnych pośród których ukrywają się dżihadyści IS.

 

Gen. Martin oskarżył IS o rzeź irackich cywili. W miniony weekend bojownicy islamscy mieli także użyć broni chemicznej wymierzonej w Iracką Straż Bezpieczeństwa, która próbuje wyzwolić miasto przy pomocy wojsk amerykańskich i koalicji anty-IS.

 

Nie tak dawno temu Stany Zjednoczone oskarżyły rząd syryjski o użycie broni chemicznej. Prezydent Baszar el-Asad wraz z sojusznikami z Iranu i Rosji przekonywał wówczas, że zbombardował skład broni chemicznej gromadzonej przez dżihadystów Państwa Islamskiego. Jednak przedstawiciele Wielkiej Brytanii, USA czy Francji z góry wykluczyli możliwość posiadania przez IS tego typu broni. - Daesh użyło chemikaliów w pobliżu Mosulu - powiedział Martin. - Substancje chemiczne nie miały jednak wpływu na irackie siły bezpieczeństwa. Nie miały też wpływu na nasze siły - zapewnił.

 

- W tej chwili nie jesteśmy pewni, co to był za czynnik. Wysłaliśmy próbki do laboratorium. Wciąż czekamy na rezultaty tych badań – tłumaczył. Martin odmówił wskazania, jak wiele osób dotkniętych zostało atakami chemicznymi IS. - Mogę jedynie powiedzieć, że wszyscy, którzy mieli kontakt z tymi środkami zostali poddani leczeniu i to na najwyższym poziomie, aby upewnić się, że nic im nie grozi – mówił.

 

Generał dodał, że wszystkie oddziały Stanów Zjednoczonych i koalicji wymierzonej w IS, które wspierają Irakijczyków, mają „odpowiednie wyposażenie” w celu ochrony siebie. - Zostały przeszkolone, jak posługiwać się tym sprzętem. I zostały poinstruowane, jak pomagać Irakijczykom, którzy znajdą się w strefie użycia broni chemicznej prze Daesh  - dodał.

 

Australijscy i amerykańscy żołnierze najwyraźniej znajdowali się w obszarze, w którym chemikalia były stosowane wobec Irackich Sił Bezpieczeństwa, ale generał odmówił potwierdzenia tych doniesień.  - Niestety, nie możemy podać bardziej szczegółowej informacji odnośnie tego, co się wydarzyło. Powiem jedynie tyle, że codziennie dotrzymujemy kroku Irakijczykom i ponosimy pewne ryzyko z tym związane. Ale jesteśmy gotowi na to ryzyko. Rozumiemy znaczenie tego i rozumiemy zaangażowanie, które podejmujemy. Dzielimy się tym ryzykiem z Irakijczykami. Dysponujemy też sprzętem niezbędnym do ochrony w razie potrzeby – wyjaśnił.

 

Martin dodał, że wojskowe laboratorium wciąż sprawdza próbki chemikaliów wykorzystywanych przez IS. W przeszłości dżihadyści używali środków chemicznych „niskiej jakości”. Dlatego generał ma nadzieję, że w ostatni weekend użyto właśnie takich środków. Nazwał „dobrą nowiną” fakt, że „nikt w znaczący sposób nie ucierpiał przez to”.

 

Generał Martin po raz kolejny potwierdził, że trwają zacięte walki z dżihaddystami i nie jest w stanie określić, ilu bojowników wciąż pozostaje w Zachodnim Mosulu. – Jedyne co mogę powiedzieć, to, że liczba ta każdego dnia zmniejsza się – ripostował.

 

- Walczą coraz bardziej zaciekle, a jak już stwierdziłem wcześniej, ich nieludzkość wzrasta. Stają się coraz bardziej zdesperowani. Są otoczeni. Tu walczą zagraniczni bojownicy, którzy nie mają dokąd pójść. Mogą walczyć, poddać się lub umrzeć - tłumaczył.

 

Źródło: cnsnews.com

AS


DATA: 2017-04-21 13:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dla troli w rodzaju "do bezmózgowca" i "jo" to ci amerykańscy generałowie oskarżający ISIS o użycie broni chemicznej z pewnością są również "agentami putina" ;-DDD
ponad 1 rok temu / Niktoś
 
Chemię dostarcza niezawodny izrael
ponad 1 rok temu / Jacek
 
To nie jest pierwszy raz gdy rebelianci używają broni chemicznej. Ale zawsze zamiatano to pod dywan, albo oskarżano Assada.
ponad 1 rok temu / veritas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.