DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Amerykański hierarcha: należy odmówić katolickiego pochówku homoseksualistom

Amerykański hierarcha: należy odmówić katolickiego pochówku homoseksualistom
fot. pixabay.com

Wikariusz generalny diecezji Madison w amerykańskim stanie Wisconsin, James Bartylla wysłał komunikat do księży dotyczący postępowania w kwestii pogrzebów dla osób w związkach homoseksualnych. W komunikacie z 21 października wezwał do przyglądania się tym sprawom z niezbędną roztropnością. Dodał, że w pewnych przypadkach, zgodnie z prawem kanonicznym można odmówić kościelnego pogrzebu dla jawnych grzeszników, aby uniknąć zgorszenia.

 

Zgodnie z komunikatem księża podejmujący decyzję o ewentualnym pochówku powinni skoncentrować się przede wszystkim na minimalizacji zgorszenia i ryzyka osłabienia nauczania Kościoła katolickiego w „kwestii świętej doktryny i prawa naturalnego”.  

 

Przy podejmowaniu decyzji o zgodzie na pogrzeb lub odmowie tegoż, należy wziąć pod uwagę to czy zmarły homoseksualista promował „gejowski styl życia” oraz czy wykazywał przed śmiercią oznaki skruchy. Nawet jednak jeśli zgoda na pogrzeb zostanie udzielona, to zabronione jest wspominanie o homoseksualnym partnerze podczas kazania, przemówień księży czy na kartkach modlitewnych.

Według rzecznika diecezji wspomniany komunikat nie stanowi jej „oficjalnej polityki”, ale pozostaje w zgodzie z poglądami biskupa. Podkreślił, że wikariusz generalny przesłał komunikat w cotygodniowej korespondencji mailowej.  

 

Komunikat, wbrew intencjom jego autora, wyciekł do prasy w ostatnią niedzielę. W mediach społecznościowych skrytykował go ojciec James Martin SJ. Ten duchowny znany jest ze swojej promocji homoseksualizmu. Jego homo-propaganda wykracza poza sfery kościelne. Mimo to nadal pełni funkcję konsultora watykańskiego Sekretariatu ds. Komunikacji.

 

Wytyczne wikariusza generalnego diecezji Madison nie są jedynymi tego typu komunikatami w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Pete Baklinski na Life Site News, latem 2017 roku biskup Illinois Thomas Paprocki ogłosił, że osoby w związkach homoseksualnych nie mogą przystępować do Komunii świętej ani korzystać z katolickiego pogrzebu, o ile nie wyrażą oznak pokuty przez śmiercią. Wcześniej podobne wytyczne wydali arcybiskup Oregon Alexander Sample i arcybiskup Filadelfii Charles Chaput.

 

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wierni, a także katechumeni posiadają prawo do pogrzebu kościelnego. Ponadto biskup może dopuścić do jego odprawienia dla dzieci zmarłych przed chrztem, jeśli rodzice pragnęli ich przyjęcia na łono Kościoła. W szczególnych przypadkach pogrzebu można jednak odmówić. Jak czytamy w KPK:

 

„Kan. 1184 - § 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:

 

1. notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;

2. osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;

3. inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych”.

 

 

 

 

Źródła: lifesitenews.com / pch24.pl / zaufaj.com (cytat z KPK)

mjend 

 

 

 


DATA: 2017-10-31 16:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ano nie stworzył. Bo Pan Bóg stworzył wyłącznie heteroseksualistów. A skąd "wzięli" się homoseksualiści? To wyjaśnia św. Paweł: "Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi" (Rz1,27-28). Zresztą, analogicznie można też wytłumaczyć dlaczego niegdysiejsi katolicy, którzy nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, zostali wydani na pastwę na nic niezdatnego rozumu, przez co stali się antykatolikami, którzy błaznując teraz zaliczają siebie do Stworzeń Bożych :-D
ponad 2 lata temu / do Stormer
 
@ trueman,trooper: Jak to nie stworzył skoro jesteśmy Stworzeniami Bożymi? To kto tworzy "homoseksualistów, jak i innych wad genetycznych, umysłowych itp."? Czy nie jest przypadkiem tak, że każdy człowiek stanowi odbicie spojrzenia, którym obdarza go Bóg? :-D
ponad 2 lata temu / Stormer
 
Zgoda, należałoby odmawiać wszystkim którzy publicznie tkwili w grzechu ciężkim i przed śmiercią za niego nie żałowali.
ponad 2 lata temu / do dsfgdfg
 
Dziwne... z drugiej strony należałoby odmówić wszystkim który popełnili grzech ciężki...
ponad 2 lata temu / dsfgdfg
 
James Manjackal " UWOLNIENIE OD PRZEKLEŃSTWA PRAWA"
ponad 2 lata temu / Natali
 
Tytuł niezgodny z tekstem. Bo chodzi o : promowanie ?gejowski styl życia?. Może to być i osoba hetero. Ale problem jest w wykładni "promowanie". I w zasadzie po temacie :) Szczegółowej wykładni się nie da zrobić. Wtedy pozostaje w gestii proboszcza. Co też niedobre :)
ponad 2 lata temu / Mirrro
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.