19 listopada 2018

Amerykański episkopat finansuje organizacje proaborcyjne? Tak twierdzi Instytut Lepanto

(Zdjęcie ilustracyjne. Fot. REUTERS/Ina Fassbender/FORUM)

Zdaniem badaczy z Instytutu Lepanto, Amerykańska Konferencja Biskupów Katolickich (USCCB) przekazuje pieniądze grupom popierającym aborcję za pośrednictwem Katolickiej Kampanii na rzecz Rozwoju Człowieka (Catholic Campaign for Human Development – CCHD).

 

CCHD ma realizować – zgodnie z wytycznymi episkopatu amerykańskiego – program „walki z ubóstwem poprzez promocję i wsparcie organizacji kontrolowanych przez samopomocowe grupy i poprzez edukację transformacyjną (przemieniającą)”. Jedna z grup, Koalicja na rzecz walki z bezdomnością (COH) w San Francisco otrzymała od CCHD w sumie 240 mln dol. – podaje Lepanto Institute. Według Archidiecezji San Francisco, COH ma otrzymać w tym roku kolejną, piątą już dotację.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Misją COH jest organizowanie „osób bezdomnych i dostawców usług pierwszej potrzeby, aby tworzyć stałe rozwiązania problemu bezdomności, jednocześnie pracując na rzecz ochrony praw człowieka tych, którzy zostali zmuszeni do pozostania na ulicach”. Według Instytutu Lepanto, problematyczne w działalności COH jest to, że „bardzo głośno mówi o swoim wsparciu” dla Planned Parenthood, organizacji odpowiedzialnej za przeprowadzanie systemowej aborcji na całym świecie.

 

Instytut Lepanto wskazał na drukowaną publikację COH w „Street Sheet”, gdzie w zeszłym roku opublikowano artykuł zatytułowany „Gdzie jest reprodukcyjna  sprawiedliwość dla bezdomnych kobiet”? Artykuł zawierał oświadczenia potępiające działania prezydenta Donalda Trumpa przeciwko Planned Parenthood, twierdząc, że osoby o niskich dochodach i bezdomne potrzebują dostępu do „usług” zapewnianych przez proaborcyjną organizację.

 

CCHD przekazało także sumę 280 tys. dol. na Wspólnotowy Sojusz Najemców (CAT) w Portland (Oregon) poprzez przekazanie pięciu grantów w latach 2012-2017 r. – podał Instytut Lepanto. Działalność CAT zogniskowana jest w celu edukacji i zapewnienia najemcom o niskich dochodach „bezpiecznych, stabilnych i niedrogich domów pod wynajem”. CAT jest członkiem komitetu sterującego Fair Shot for All, koalicji wspierającej i promującej aborcję. Do koalicji należą także Planned Parenthood i NARAL Pro-Choice w Oregonie.

 

W programie na 2017 r., Fair Shot for All zajmowało się priorytetowym „zdrowiem reprodukcyjnym”, ubolewając nad faktem, że aborcja jest dla wielu jeszcze niedostępna. „Decyzja o tym, czy i kiedy zostać rodzicem, jest jedną z najważniejszych decyzji, z którymi wszyscy się spotykamy” – wskazała Fair Shot for All, dodając, że mieszkańcy Oregonu muszą mieć „dostęp do pełnej opieki zdrowotnej w zakresie reprodukcji”.

 

Instytut Lepanto wskazał również, że Fair Shot for All sprzeciwiał się poprawce do konstytucji Oregonu, zakazującej finansowania aborcji ze środków publicznych. Projekt został odrzucony w głosowaniu 6 listopada. CCHD otrzymuje pieniądze ze składek organizowanych w parafiach. Ostatnia, z 18 listopada, zbierana była z okazji Światowego Dnia Ubogich.

 

By móc ubiegać się o dotacje CCHD, organizacje wymagają formalnego zatwierdzenia przez lokalnego biskupa. CCHD podaje, że nie finansuje grup „działających przeciwko katolickim wartościom” i „wymaga od każdego beneficjenta najwyższych standardów odpowiedzialności i zgodności z moralnym nauczaniem Kościoła katolickiego”. Twierdzi również, że „nie będzie finansować grup, które są świadomie członkami koalicji, realizujących w ramach ich celów statutowych działania sprzeczne z fundamentami katolickiej nauki moralnej i społecznej”.

 

Aborcja zgodnie z odwiecznym nauczaniem Kościoła jest „głęboka sprzeczna z prawem moralnym.” Katechizm Kościoła Katolickiego w art. 2271 stanowi: „Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. Nauczanie na ten temat nie uległo zmianie i pozostaje niezmienne. Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym.” Na swojej stronie internetowej CCHD mówi, że w pełni podtrzymuje nauczanie Kościoła o „świętości ludzkiego życia od poczęcia po naturalną śmierć.”

Nie pierwszy raz agencje należące do episkopatu wspierają grupy zaangażowane w propagowanie aborcji i antykoncepcji. To z tego powodu także między innymi wywiązał się wielki skandal związany z Zakonem Rycerzy Maltańskich.

 

Papież Benedykt XVI w 2012 r. wydał motu proprio regulujące kwestie działalności katolickich organizacji charytatywnych, podkreślając, że powinny one funkcjonować w zgodzie z nauczaniem Kościoła.

 

W motu proprio „De caritate Ministranda” (O posłudze miłości), dostarczających wytycznych biskupom diecezjalnym w zakresie nadzorowania działalności charytatywnej papież podkreślił, że „pragnie dać organiczne ramy normatywne, które mogą posłużyć do lepszego uregulowania, w ogólnych zarysach, rozmaitych zorganizowanych kościelnych form posługi miłości, która jest ściśle związana z diakonalnym charakterem Kościoła i posługi biskupiej”.

 

„Prowadząc działalność charytatywną – pisze Ojciec św. – liczne istniejące organizacje katolickie nie powinny ograniczać się po prostu do zbierania lub rozdziału środków pieniężnych, ale winny zawsze szczególną troską otoczyć osobę, która jest w potrzebie, a także pełnić cenną funkcję pedagogiczną we wspólnocie chrześcijańskiej, wspomagając wychowywanie w duchu dzielenia się, szacunku i miłości, zgodnie z logiką Ewangelii Chrystusa”. Dodał, że działalność charytatywna Kościoła na wszystkich poziomach musi „wystrzegać się niebezpieczeństwa, że rozmyje się w zwyczajnej organizacji opiekuńczej, stając się po prostu jedną z jej odmian”.

 

Biskup ma ze swej strony troszczyć się o to, aby posługujący w tych organizacjach wolontariusze i pracownicy prowadzili przykładne życie chrześcijańskie. W art. 10.3 czytamy: „W szczególności biskup diecezjalny winien dbać o to, aby podlegające mu organizacje charytatywne nie były finansowane przez organizacje lub instytucje, których cele są sprzeczne z nauką Kościoła. Podobnie, aby nie dawać wiernym powodów do zgorszenia, Biskup diecezjalny musi zapobiegać temu, by wspomniane organizacje charytatywne przyjmowały ofiary  przeznaczone na finansowanie inicjatyw, które co do celów lub sposobów w ich osiąganiu nie byłyby zgodne z nauką Kościoła”.

 

Benedykt XVI tuż po wyborze na Stolicę Piotrową w książce „Europa Benedykta w dobie kryzysu kultur” wyraźnie napisał, że Kościół nigdy nie zaakceptuje aborcji. „Kiedy człowiek traci w sumieniu poszanowanie dla życia jako rzeczy świętej, w sposób nieunikniony kończy na utracie własnej tożsamości” – pisał Benedykt XVI. Kwestia prawa do życia jest „punktem fundamentalnym” dla Europy, „problemem przede wszystkim moralnym, dopiero później prawnym” – komentował później kard. Ruini.

 

Źródło: cnsnews.com / PCh24.pl

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 94 963 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram