DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 

Amerykański dowódca ostrzega przed chińskimi inwestycjami w Europie oraz Rosjanami

Amerykański dowódca ostrzega przed chińskimi inwestycjami w Europie oraz Rosjanami
Generał Tod Wolters. Fot. Aaron Schwartz / CNP / Forum

Najwyższy dowódca Stanów Zjednoczonych w Europie ostrzega przed przejęciem przez Chińczyków kontroli ekonomicznej nad portami europejskimi oraz wzrostem aktywności rosyjskich okrętów podwodnych na Atlantyku.

 

Tod Wolters, Generał Sił Powietrznych USA, a zarazem szef amerykańskiego dowództwa europejskiego i najwyższy dowódca sił sprzymierzonych w Europie (SACEUR), stwierdził we wtorek w senackiej komisji sił zbrojnych, że „Chiny mają dostęp do 10 procent praw przewozowych do i z Europy”.

 

- To bardzo niepokojące – mówił generał. – Kontrolując zdolność do przyjmowania i regulowania zasobów masz duży wpływ na to, co faktycznie znajduje się na kontynencie oraz na jego zdolność skutecznego ustanawiania pokoju oraz bezpieczeństwa – tłumaczył.

 

Dowódca przekonywał senatorów, że Chiny zainwestowały swoje nadwyżki w porty morskie całej Europy, również na obszarze krajów sojuszniczych NATO takich jak Belgia, Włochy, Francja i Grecja.

 

Według Woltersa, europejscy sojusznicy „byli zaskoczeni i zaniepokojeni” poziomem zaangażowania Chin w portach morskich. – W większości przypadków… czujność wzrasta, gdy ma się już za sobą pewien etap edukacji – dopowiadał wojskowy.

 

Dowódca sił amerykańskich w Europie wyraził również obawy dotyczące aktywności chińskiej firmy Huawei oraz technologii bezprzewodowej 5G, o czym w zeszłym tygodniu mówili w Monachium: sekretarz obrony USA Mark Esper, sekretarz stanu Mike Pompeo i sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

 

Esper ostrzegł 15 lutego, że Chiny dążą do osiągnięcia przewagi nad Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami w Europie „za wszelką cenę”. „Huawei i 5G są dziś sztandarowymi dziećmi tej nikczemnej strategii” – przekonywał szef obrony amerykańskiej. Z kolei Pompeo dopowiadał, że Huawei jest „koniem trojańskim” a Stoltenberg ostrzegł zachodnich sojuszników, by nie przedkładali krótkoterminowych korzyści ekonomicznych ponad bezpieczeństwo i unikali podziału wśród sojuszników.

 

Wolters zeznał w komisji senackiej, że użycie technologii Huawei 5G stanowi zagrożenie wywiadowcze dla amerykańskich żołnierzy w Europie. – Bez odpowiedniej ochrony sieci istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa danych technicznych i osobowych – podkreślił.

 

Oprócz podjętej w zeszłym miesiącu przez Wielką Brytanię decyzji o zakazie wprowadzania urządzeń Huawei do nowej sieci 5G, amerykański generał zaznaczył, że napawa go optymizmem również niechęć kilku innych krajów do zaakceptowania technologii pochodzących z Państwa Środka.

 

Walters wskazał, że konieczne jest „powszechne porozumienie na szczeblu politycznym w NATO” co do niebezpieczeństwa „chińskiej agresji gospodarczej w Europie”, stanowiącej rzeczywiste zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i NATO.

 

Oprócz obaw związanych z Chinami, dowódca sił amerykańskich zwrócił uwagę na wzmożoną aktywność rosyjskich okrętów podwodnych, także poza granicami Europy, co skłoniło Waszyngton do reaktywacji w 2018 roku 2. Floty USA, w celu ochrony Północnego Atlantyku.

 

Wolters powiedział, że latem i jesienią 2018 oraz 2019 roku wojsko Stanów Zjednoczonych zaobserwowało wzrost rosyjskich zasobów podmorskich o połowę. Siły te są wykorzystywane do operacji patrolowania poza regionem europejskim.

 

- Ta obserwacja jest jeszcze jedną refleksją na temat tego, jak ważne jest dalsze zwiększanie naszej przewagi konkurencyjnej... aby zagwarantować swobodne działanie – przekonywał generał.

 

 

Źródło: voanews.com

AS

 

 

 


DATA: 2020-02-26 18:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No to mamy odpowiedź skąd tak naprawdę wziął się koronawirus
1 miesiąc temu / Kiser Shose
 
Może i ma rację, ale sami nie są lepsi. Do tej pory USA dyktowało warunki rozwoju, ale przez zachłanność wszyscy potrzebowali tanich roboli z Chin sami sobie strzelili w kolano. Oj coś mi się widzi, że syjoniści coś przegapili i teraz będzie ciężko.
1 miesiąc temu / ot co
 
Panie amerykański dowódco, do kogp w UE kieruje pan te argumenty? Czy do kierujących Unią liberałów i lewactwa? Próżne słowa! Pierwsi myślą tylko o doraźnych zyskach a drudzy nie używają rozumu, bo to co robią i co robić usiłują, to gorzej jak się utopić.
1 miesiąc temu / czloax
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.