DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Amerykański biskup przywraca tabernakulum należne mu miejsce

Amerykański biskup przywraca tabernakulum należne mu miejsce
Andreas F. Borchert [CC BY-SA 3.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en), CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Co

 

Biskup Rober Morlino zarządził, aby do 2018 roku w kościołach diecezji przywrócono tabernakulum należne mu miejsce. Po Soborze Watykańskim II tabernakulum przenoszono z prezbiterium do bocznych kaplic, co nie służyło kultowi Najświętszego Sakramentu. Wierni przyjęli tę decyzję z wdzięcznością.


Gdy w 1993 roku biskup Robert Morlino został ordynariuszem diecezji Madison (stan Wisconsin), zachęcał swoich księży do większej czci dla Najświętszego Sakramentu, by z większą pobożnością odprawiali Mszę święte oraz by w ich kościołach tabernakulum zajęło miejsce centralne . Teraz zdecydował się wprowadzić przepisy nakazujące umieszczenia tabernakulum tak, by powróciło na właściwe dla niego miejsce. Biskup chce, by każdy z wiernych miał świadomość, że tabernakulum to mieszkanie żywego Boga.

 

- To nie jest kolejny mebel, który może stać w każdym, dowolnym miejscu. To jest dom Boga żywego i chcemy, aby zajmowało szczególne  miejsce, w którym ludzie mogą się przed nim pomodlić kiedy tylko zechcą - tłumaczył Patrick Gorman, dyrektor Biura do Spraw Kultu Bożego Diecezji Madison.

 

Wcześniej biskup Morlino zarządził, by prezbiteria nowych kościołów były organizowane zgodnie z tradycją Kościoła. Zmiany we wszystkich kościołach diecezji mają wejść w życie w ciągu najbliższych trzech lat. Gorman zaznaczył, że nowe przepisy zostały przez wiernych diecezji przyjęte optymistycznie . Jak napisał jeden z diecezjan: "Zamierzamy umieścić Chrystusa w centralnym miejscu kościoła, ponieważ to jest Jego pozycja w Kościele, Jego Mistycznym Ciele".


Po Soborze Watykańskim II wprowadzono możliwość umieszczenia tabernakulum w  osobnej kaplicy. To spowodowało spore zamieszanie, gdyż tabernakulum umieszczone w bocznej kaplicy pozostawało niewidoczne dla osób wchodzących do kościoła. Pojawiały się także głosy krytyczne wobec obecności Jezusa Eucharystycznego w tym samym czasie na ołtarzu "ludowym" i w tabernakulum. Patrick Gorman tłumaczy jednak, że żadne przeciwskazania doktrynalne nie istnieją.


 

Źródło: ncregister.com

MR
DATA: 2016-01-14 08:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wreszcie opamietanie.Dom Bozy to Jego przybytek gdzie winnismy oddawac czesc I chwale Bogu a nie pochowany na bokach.Centrum oltarza to jego miejsce.DZIEKUJE.
ponad 4 lata temu / Zosia
 
Deo Gratias !!! Choć ostatni Mohikanin się znalazł. A gdzie reszta ? Naszych biskupów i kapłanów. Najwyższa pora się obudzić z tego g....na o POLSKO i Świecie. POKUTA pokuta i Różaniec. Już pora otorzyć oczy i obudzić się polski narodzie bo Maryja wszystkiego za nas nie zrobi, pomimo że jest Matką naszego Pana, Jezusa i Polski Królową. CSSML
ponad 4 lata temu / owca.Jezusa
 
Marekwu To nie czekaj z napisz petycję zbierz podpisy wiernych świeckich do Obecnego Arcybiskupa jest podstawa prawna Instrukcja WYD Kongregacje Kultu Bożego REDEMPTORUM SACRAMENTUM oraz inne Dokumenty Stolicy Apostolskiej również z przed VATICANUM SECUNDUM na nie też można się powołać nadal są aktualne wbrew opinii destruktorów Świętej Liturgii.Więc do dzieła ,LICH ++++
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Z pomocą Matki Bożej i różańcowej modlitwy wrócą tabernakula na należne im miejsca, a Tridentina będzie odprawiana w każdej Parafii! Czas destrukcji spowodowanej VC II dobiega końca!
ponad 4 lata temu / John Galt
 
g Jaki karnawał to jest Najświętszy Sakrament .Franciszkanie Niepokalanej też mieli Komisarza który walczył z całym zgromadzeniem.Jak to się dla niego skończyło.Z Panem Bogiem i Matką Bożą nikt nie wygrał.W Diecezjach nie powołuje się Komisarzy tylko koadiutorów CIC 1983 R.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Czekam na identyczną decyzję w Archikatedrze lubelskiej przemeblowanej przez "nieodżałowanego" śp. Abp. Józefa Życińskiego...Tabernakulum puste, a przed nim Tron dla celebransa.
ponad 4 lata temu / marekwu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.