DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Amerykański biskup wydał wytyczne duszpasterskie wobec propagandy gender

Amerykański biskup wydał wytyczne duszpasterskie wobec propagandy gender
fot. By Lukas Plewnia from Berlin, Deutschland (Stop Gender) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Biskup Thomas Paprocki z Springfield w Illinois wydał przewodnik duszpasterski dotyczący polityki diecezjalnej w zakresie tożsamości płciowej. Stwierdzono w nim, że szkoły i inne instytucje kościelne będą uznawać studentów i dorosłych według ich płci biologicznej, a nie kulturowej, którą sobie wybrali.

 

W przewodniku bp Paprocki zauważył potrzebę podejścia do tego zagadnienia ze współczuciem i wrażliwością, ale jednocześnie przestrzegając prawdy i odwiecznego nauczania Kościoła.

„Dysforia płciowa jest w rzeczywistości stanem psychicznym, zgodnie z którym biologiczny mężczyzna czy kobieta uważają, że są płci przeciwnej” - zauważył duchowny. „Sprawą najwyższej wagi jest radzenie sobie w takich sytuacjach z delikatnością i współczującą umiejętnością oraz troską duszpasterską. Wszystkim formom dyskryminacji i surowego traktowania należy zdecydowanie się przeciwstawić i je skorygować” – dodał.

 

Hierarcha zauważył, że rodziny borykają się z dużymi trudnościami, gdy ich dzieci doświadczają dysforii ze względu na płeć i zachęcił rodziców, aby pomogli swoim pociechom przezwyciężyć zamieszanie, a nie je wzmacniać i sprawiać, by dziecko myślało, że problem można „rozwiązać” za pomocą interwencji chirurgicznych lub terapii hormonalnych.

 

„Takie zabiegi, szczególnie dla dzieci, są inwazyjne i destrukcyjne pod względem fizycznym, chemicznym, psychologicznym, emocjonalnym i duchowym” – napisał szef diecezji Springfield. „Wzbudzanie większego zamieszania – dodał – w tych okolicznościach, nie jest miłosierne. Ze względu na rodzinę i ukochaną osobę konieczne jest jasne określenie rzeczywistości ludzkiej biologii jako daru Bożego, którego nie możemy zmienić” - czytamy.

 

Biskup przypomniał, że papież Franciszek wyraził zaniepokojenie ideologią transseksualną. Podczas audiencji generalnej w kwietniu 2015 r. papież powiedział: „Tak zwana teoria płci nie jest już nawet wyrazem frustracji i rezygnacji, dążąc do zniesienia różnicy płci, ponieważ nie wie już, jak sobie z tym poradzić. Tak, ryzykujemy cofnięcie się o krok. Usunięcie różnicy w rzeczywistości stwarza problem, a nie rozwiązanie ”.

 

Duchowny zwrócił uwagę, że „obawy Ojca Świętego są zakorzenione w nauczaniu Kościoła, zgodnie z którym ​​nasza tożsamość jako mężczyzny i kobiety jest częścią Bożego planu stworzenia, zgodnie z którym nasze ciała i tożsamość seksualna są darami od Boga i powinniśmy zaakceptować nasze ciała tak, jak zostały stworzone”.

 

Przewodnik wskazuje, że uczniowie, studenci i dorośli pracownicy, a także wolontariusze zaangażowani w pracę we wszystkich instytucjach i organizacjach diecezjalnych, mają się do siebie zwracać zgodnie z ich płcią biologiczną, czyli z taką, z jaką się urodzili. Jednocześnie oczekuje się, że również zgodnie z ich płcią biologiczną będą korzystać z łazienek i innych udogodnień sanitarnych. We wszystkich dokumentach diecezjalnych będzie miejsce jedynie na płeć biologiczną osoby.

 

Wytyczne zachęcają do poradnictwa w zakresie antropologii chrześcijańskiej i przestrzegania nauczania katolickiego. Jednocześnie zauważa się, że zdarzają się - niezwykle rzadko – anomalie, które wymagają leczenia. „Kościół uznaje, że odpowiednia opieka medyczna może być konieczna w rzadkich przypadkach prawdziwych anomalii genetycznych lub fizycznych, takich jak hermafrodytyzm lub interseksualność” – czytamy.

 

„Osoba nie może zmienić swojej płci. Osoba powinna zaakceptować i starać się żyć zgodnie ze swoją tożsamością seksualną określoną w chwili urodzenia” - dodał bp Paprocki.

Według katolickiego rozumienia osoby ludzkiej, ludzie są związkiem ciała i duszy, a ciało jest „stworzone jako mężczyzna lub kobieta”. Stanowi to „konstytutywny aspekt osoby ludzkiej” – wyjaśnił hierarcha.

 

Kościół uważa wszelkie interwencje medyczne, które usuwają lub niszczą zdrowe narządy rozrodcze, za „rodzaj okaleczenia i same w sobie złe.” Procedury medyczne, operacje i terapie, które mają pomóc osobie w „zmianie” płci, są moralnie zabronione ” - czytamy.

 

Biskup ze stanu Illinois zauważył, że podobnie jak anoreksja jest stanem oddzielenia percepcji od rzeczywistości, tak dysforia płciowa jest oddzieleniem percepcji od rzeczywistości, a osobom z tym schorzeniem należy pomóc raczej w akceptacji rzeczywistości niż w jej fałszywym postrzeganiu.

„Niemniej jednak – pisze biskup Paprocki - przedstawianie tej prawdy musi odbywać się z miłością, współczuciem i cierpliwością. Jak mówi sama polityka, nasze szkoły, parafie i inne instytucje ze współczuciem przyjmują rodziny i osoby z dysforią płciową, cierpliwie wspierają je w ich podróży” – zaznaczył.

 

„Jednak musi być jasne, że nasze szkoły i instytucje kościelne (w tym akta sakramentalne i akta szkolne) będą odnosić się do takich osób za pomocą zaimków płciowych, w ten sam sposób określając korzystanie z łazienek i szatni oraz zajęć sportowych, respektując biologię daną przez Boga”.

 

„Niektóre rodziny mogą nie chcieć zgodzić się z tym podejściem i musimy szanować ich wolność; ale one muszą również szanować obowiązek Kościoła do przestrzegania prawdy objawionej, jeśli mają aktywnie i w pełni uczestniczyć w naszej wspólnocie wyznaniowej, zwłaszcza w naszych szkołach katolickich” - czytamy.

 

Jedną z grup, która wyraziła sprzeciw wobec wytycznych hierarchy jest organizacja Dignity USA, promująca ideologię mniejszości seksualnych (tzw. celebrowanie świętości katolików LGBTQI).

W oświadczeniu Marianne Duddy-Burke, dyrektor wykonawczy Dignity USA, powiedziała, że ​​przewodnik duszpasterski bp Paprockiego jest „niebezpieczny dla fizycznego i mentalnego zdrowia osób transseksualnych i niebinarnych ”, ponieważ wykazuje „niebezpieczną i umyślną nieznajomość obecnych standardów medycznych i zdrowia psychicznego”.

 

W swoim przewodniku biskup Paprocki zauważył, że nie jest on wystarczającą odpowiedzią na rosnący ruch transseksulany i związane z nim zagrożenia, ale jest „fundamentem jasności i pewności co do nauczania Kościoła dotyczącego ludzkiej biologii, seksualności i moralności”.

 

Wezwał dyrektorów szkół, by zgłosili się do wikariusza ds. kapłanów i wikariusza generalnego lub kuratora szkół w celu uzyskania dalszych wskazówek na temat konkretnych sytuacji związanych z dysforią płciową i tożsamością płciową.

 

Źródło: catholicherald.co.uk

AS


DATA: 2020-02-12 12:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Odważny biskup. Kiedyś Bł. abp Klemens Augustyn von Galen - zwany Lew z Munster - bronił godności - człowieczeństwa Żydów wobec nazistowskiej pogardy i nazywania ich podludźmi. Zapłaci prześladowaniem. Obawiam się, że bp Paprockie zapłaci prześladowaniem i kpinami.
6 dni temu / ks. Bogusław
 
Z szacunkiem i delikatnością to można odnosić się do delikatnych osób ale nie do dewiatów którzy epatują swoją dewiacyjną seksualnością na paradach, klubach i mają po 40 tzw partnerów tygodniowo. No i przede wszystkim jak ktoś ma zwichrowaną tożsamość płciową to nie mówimy że jest normalny. Nie jest - jest zboczeńcem i tyle. Tak jak chory np na raka i to nieuleczalnie nie mówimy że jest zdrowy bo to nie jego wina - nie jego ale nie zmienia to faktu że chory. Więc zboczeniec jest zboczeńcem i kropka.
6 dni temu / Jot
 
Nie zgadzam się z biskupem Paprockim! Wszelkie formy dewiacji trzeba traktować z pełną surowością!
7 dni temu / Izydor Oracz
 
I to ma byc ta -skala- opacznie tluamczona...ktora juz calkowicie broni sie resztkami sil, a najwiekszym wrogem ich sa sami oni.
7 dni temu / Teodor...
 
od Boga jest jak zagubione małe dziecko we mgle. Nie widzi nic dokoła poza sobą i swoim opuszczeniem. Skupiony na sobie i swoich ?odczuciach?ciagle stwierdza, ze czegoś mu brakuje i to prawda. Tragedia polega na tym, ze nie szuka Najwyższego, który określa człowieka i jego miejsce w świecie. Eksperymentuje coraz bardziej absurdalnie i okrutnie ze sobą samym według zasady ?wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma? - wszystko lepsze, czym nie jestem. Jeśli nie umiem kochać Boga, nie kocham siebie - o drugim człowieku nie mówiąc. Kochać Boga to na początek Go poznać i zająć swoje miejsce względem Niego. Tym biednym pogubionym istotom ludzkim nikt nigdy tego nie powiedział. Powiedziano im, ze są wolni i mogą robić, co chcą. Są wolni, jak wolne od rodziców jest dziecko we mgle...
7 dni temu / Człowiek oderw
 
Tylko to i tylko tyle?! Propaganda zawsze była, jest i będzie, taka czy inna jak to w demokracji.
7 dni temu / Dr.P.Kopetzky
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.