DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Amerykański biskup wydał wytyczne duszpasterskie wobec propagandy gender

Amerykański biskup wydał wytyczne duszpasterskie wobec propagandy gender
fot. By Lukas Plewnia from Berlin, Deutschland (Stop Gender) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Biskup Thomas Paprocki z Springfield w Illinois wydał przewodnik duszpasterski dotyczący polityki diecezjalnej w zakresie tożsamości płciowej. Stwierdzono w nim, że szkoły i inne instytucje kościelne będą uznawać studentów i dorosłych według ich płci biologicznej, a nie kulturowej, którą sobie wybrali.

 

W przewodniku bp Paprocki zauważył potrzebę podejścia do tego zagadnienia ze współczuciem i wrażliwością, ale jednocześnie przestrzegając prawdy i odwiecznego nauczania Kościoła.

„Dysforia płciowa jest w rzeczywistości stanem psychicznym, zgodnie z którym biologiczny mężczyzna czy kobieta uważają, że są płci przeciwnej” - zauważył duchowny. „Sprawą najwyższej wagi jest radzenie sobie w takich sytuacjach z delikatnością i współczującą umiejętnością oraz troską duszpasterską. Wszystkim formom dyskryminacji i surowego traktowania należy zdecydowanie się przeciwstawić i je skorygować” – dodał.

 

Hierarcha zauważył, że rodziny borykają się z dużymi trudnościami, gdy ich dzieci doświadczają dysforii ze względu na płeć i zachęcił rodziców, aby pomogli swoim pociechom przezwyciężyć zamieszanie, a nie je wzmacniać i sprawiać, by dziecko myślało, że problem można „rozwiązać” za pomocą interwencji chirurgicznych lub terapii hormonalnych.

 

„Takie zabiegi, szczególnie dla dzieci, są inwazyjne i destrukcyjne pod względem fizycznym, chemicznym, psychologicznym, emocjonalnym i duchowym” – napisał szef diecezji Springfield. „Wzbudzanie większego zamieszania – dodał – w tych okolicznościach, nie jest miłosierne. Ze względu na rodzinę i ukochaną osobę konieczne jest jasne określenie rzeczywistości ludzkiej biologii jako daru Bożego, którego nie możemy zmienić” - czytamy.

 

Biskup przypomniał, że papież Franciszek wyraził zaniepokojenie ideologią transseksualną. Podczas audiencji generalnej w kwietniu 2015 r. papież powiedział: „Tak zwana teoria płci nie jest już nawet wyrazem frustracji i rezygnacji, dążąc do zniesienia różnicy płci, ponieważ nie wie już, jak sobie z tym poradzić. Tak, ryzykujemy cofnięcie się o krok. Usunięcie różnicy w rzeczywistości stwarza problem, a nie rozwiązanie ”.

 

Duchowny zwrócił uwagę, że „obawy Ojca Świętego są zakorzenione w nauczaniu Kościoła, zgodnie z którym ​​nasza tożsamość jako mężczyzny i kobiety jest częścią Bożego planu stworzenia, zgodnie z którym nasze ciała i tożsamość seksualna są darami od Boga i powinniśmy zaakceptować nasze ciała tak, jak zostały stworzone”.

 

Przewodnik wskazuje, że uczniowie, studenci i dorośli pracownicy, a także wolontariusze zaangażowani w pracę we wszystkich instytucjach i organizacjach diecezjalnych, mają się do siebie zwracać zgodnie z ich płcią biologiczną, czyli z taką, z jaką się urodzili. Jednocześnie oczekuje się, że również zgodnie z ich płcią biologiczną będą korzystać z łazienek i innych udogodnień sanitarnych. We wszystkich dokumentach diecezjalnych będzie miejsce jedynie na płeć biologiczną osoby.

 

Wytyczne zachęcają do poradnictwa w zakresie antropologii chrześcijańskiej i przestrzegania nauczania katolickiego. Jednocześnie zauważa się, że zdarzają się - niezwykle rzadko – anomalie, które wymagają leczenia. „Kościół uznaje, że odpowiednia opieka medyczna może być konieczna w rzadkich przypadkach prawdziwych anomalii genetycznych lub fizycznych, takich jak hermafrodytyzm lub interseksualność” – czytamy.

 

„Osoba nie może zmienić swojej płci. Osoba powinna zaakceptować i starać się żyć zgodnie ze swoją tożsamością seksualną określoną w chwili urodzenia” - dodał bp Paprocki.

Według katolickiego rozumienia osoby ludzkiej, ludzie są związkiem ciała i duszy, a ciało jest „stworzone jako mężczyzna lub kobieta”. Stanowi to „konstytutywny aspekt osoby ludzkiej” – wyjaśnił hierarcha.

 

Kościół uważa wszelkie interwencje medyczne, które usuwają lub niszczą zdrowe narządy rozrodcze, za „rodzaj okaleczenia i same w sobie złe.” Procedury medyczne, operacje i terapie, które mają pomóc osobie w „zmianie” płci, są moralnie zabronione ” - czytamy.

 

Biskup ze stanu Illinois zauważył, że podobnie jak anoreksja jest stanem oddzielenia percepcji od rzeczywistości, tak dysforia płciowa jest oddzieleniem percepcji od rzeczywistości, a osobom z tym schorzeniem należy pomóc raczej w akceptacji rzeczywistości niż w jej fałszywym postrzeganiu.

„Niemniej jednak – pisze biskup Paprocki - przedstawianie tej prawdy musi odbywać się z miłością, współczuciem i cierpliwością. Jak mówi sama polityka, nasze szkoły, parafie i inne instytucje ze współczuciem przyjmują rodziny i osoby z dysforią płciową, cierpliwie wspierają je w ich podróży” – zaznaczył.

 

„Jednak musi być jasne, że nasze szkoły i instytucje kościelne (w tym akta sakramentalne i akta szkolne) będą odnosić się do takich osób za pomocą zaimków płciowych, w ten sam sposób określając korzystanie z łazienek i szatni oraz zajęć sportowych, respektując biologię daną przez Boga”.

 

„Niektóre rodziny mogą nie chcieć zgodzić się z tym podejściem i musimy szanować ich wolność; ale one muszą również szanować obowiązek Kościoła do przestrzegania prawdy objawionej, jeśli mają aktywnie i w pełni uczestniczyć w naszej wspólnocie wyznaniowej, zwłaszcza w naszych szkołach katolickich” - czytamy.

 

Jedną z grup, która wyraziła sprzeciw wobec wytycznych hierarchy jest organizacja Dignity USA, promująca ideologię mniejszości seksualnych (tzw. celebrowanie świętości katolików LGBTQI).

W oświadczeniu Marianne Duddy-Burke, dyrektor wykonawczy Dignity USA, powiedziała, że ​​przewodnik duszpasterski bp Paprockiego jest „niebezpieczny dla fizycznego i mentalnego zdrowia osób transseksualnych i niebinarnych ”, ponieważ wykazuje „niebezpieczną i umyślną nieznajomość obecnych standardów medycznych i zdrowia psychicznego”.

 

W swoim przewodniku biskup Paprocki zauważył, że nie jest on wystarczającą odpowiedzią na rosnący ruch transseksulany i związane z nim zagrożenia, ale jest „fundamentem jasności i pewności co do nauczania Kościoła dotyczącego ludzkiej biologii, seksualności i moralności”.

 

Wezwał dyrektorów szkół, by zgłosili się do wikariusza ds. kapłanów i wikariusza generalnego lub kuratora szkół w celu uzyskania dalszych wskazówek na temat konkretnych sytuacji związanych z dysforią płciową i tożsamością płciową.

 

Źródło: catholicherald.co.uk

AS


DATA: 2020-02-12 12:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Odważny biskup. Kiedyś Bł. abp Klemens Augustyn von Galen - zwany Lew z Munster - bronił godności - człowieczeństwa Żydów wobec nazistowskiej pogardy i nazywania ich podludźmi. Zapłaci prześladowaniem. Obawiam się, że bp Paprockie zapłaci prześladowaniem i kpinami.
1 miesiąc temu / ks. Bogusław
 
Z szacunkiem i delikatnością to można odnosić się do delikatnych osób ale nie do dewiatów którzy epatują swoją dewiacyjną seksualnością na paradach, klubach i mają po 40 tzw partnerów tygodniowo. No i przede wszystkim jak ktoś ma zwichrowaną tożsamość płciową to nie mówimy że jest normalny. Nie jest - jest zboczeńcem i tyle. Tak jak chory np na raka i to nieuleczalnie nie mówimy że jest zdrowy bo to nie jego wina - nie jego ale nie zmienia to faktu że chory. Więc zboczeniec jest zboczeńcem i kropka.
1 miesiąc temu / Jot
 
Nie zgadzam się z biskupem Paprockim! Wszelkie formy dewiacji trzeba traktować z pełną surowością!
1 miesiąc temu / Izydor Oracz
 
I to ma byc ta -skala- opacznie tluamczona...ktora juz calkowicie broni sie resztkami sil, a najwiekszym wrogem ich sa sami oni.
1 miesiąc temu / Teodor...
 
od Boga jest jak zagubione małe dziecko we mgle. Nie widzi nic dokoła poza sobą i swoim opuszczeniem. Skupiony na sobie i swoich ?odczuciach?ciagle stwierdza, ze czegoś mu brakuje i to prawda. Tragedia polega na tym, ze nie szuka Najwyższego, który określa człowieka i jego miejsce w świecie. Eksperymentuje coraz bardziej absurdalnie i okrutnie ze sobą samym według zasady ?wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma? - wszystko lepsze, czym nie jestem. Jeśli nie umiem kochać Boga, nie kocham siebie - o drugim człowieku nie mówiąc. Kochać Boga to na początek Go poznać i zająć swoje miejsce względem Niego. Tym biednym pogubionym istotom ludzkim nikt nigdy tego nie powiedział. Powiedziano im, ze są wolni i mogą robić, co chcą. Są wolni, jak wolne od rodziców jest dziecko we mgle...
1 miesiąc temu / Człowiek oderw
 
Tylko to i tylko tyle?! Propaganda zawsze była, jest i będzie, taka czy inna jak to w demokracji.
1 miesiąc temu / Dr.P.Kopetzky
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.