DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2019 r.

Boże Ciało
Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Amerykański biskup: trwający w homozwiązkach nie mają prawa do Komunii i pogrzebów

Amerykański biskup: trwający w homozwiązkach nie mają prawa do Komunii i pogrzebów
źródło: youtube.com

Stanowczy głos w kwestii sakramentów dla żyjących w „homomałżeństwach” zabrał Thomas Paprocki, amerykański biskup diecezji Springfield w stanie Illinois i doktor prawa kanonicznego. Podkreślił on, w oparciu o kodeks prawa kanonicznego, że takie osoby nie mogą przyjmować Ciała Chrystusa, a działalność duszpasterzy powinna zmierzać do ich nawrócenia.

 

Biskup Paprocki podkreślił, że w Kościele katolickim obowiązuje zakaz przystępowania osób żyjących w homoseksualnych „małżeństwach” do Komunii Świętej. Dodał, że księża nie mogą udzielać takim ludziom pogrzebu, o ile nie wykazały one oznak żalu za grzechy przed śmiercią.

 

Hierarcha zwrócił uwagę, że ciąży na nim obowiązek prowadzenia powierzonego mu ludu z miłością, ale bez lekceważenia prawdy. Powołał się przy tym na przepisy KPK (kanony 915 i 916).

 

„Biorąc pod uwagę obiektywnie niemoralną naturę relacji tworzonych przez tak zwane małżeństwa homoseksualne, osoby w takich związkach nie mogą podchodzić do Komunii Świętej ani nie wolno im udzielać Komunii Świętej” , podkreślił duchowny w podpisanym 12 czerwca „Dekrecie Dotyczącym tzw. Małżeństw Jednopłciowych i Powiązanych Spraw Pastoralnych”.

 

Zgodnie z kanonem 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego „do Komunii Świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.

 

Amerykański Biskup nakazał podległym mu księżom, aby nawoływali do nawrócenia wiernych żyjących w grzesznych związkach, tak aby po spowiedzi świętej mogli przyjąć Ciało Chrystusa. Wystosowany przez niego dokument obejmuje również sytuacje zagrożenia śmiercią. Wówczas homoseksualiści mogą otrzymać Wiatyk (ostatnią Komunię) pod warunkiem „wyrażenia żalu za swoje grzechy”.

 

„Kościół ma nie tylko władzę, ale i poważny obowiązek, potwierdzenia swojego autentycznego nauczania o małżeństwie i ochrony oraz dbałości o świętość stanu małżeńskiego”, naucza biskup Paprocki.

 

Jak przypomina Clairie Chretien na portalu Life Site News, podobne oświadczenie wygłosił w 2016 roku Charles Chaput, arcybiskup Filadelfii. W swoich wytycznych poinstruował duchownych, że „dwie osoby w trwającej i publicznej relacji jednopłciowej, bez względu na to, jak szczerej, przedstawiają prawdziwe antyświadectwo wiary katolickiej sprzyjające moralnemu zamętowi we wspólnocie”. Dodał, że tego typu relacje nie mogą zostać zaakceptowane w życiu parafialnym, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do zgorszenia, zwłaszcza dzieci.

 

Powyższe wytyczne nie oznaczają wykluczenia od sakramentów osób o skłonnościach homoseksualnych, jeśli nie trwają one w grzesznych związkach i żyją w czystości. Jak bowiem uczy Katechizm „osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one – stopniowo i zdecydowanie – do doskonałości chrześcijańskiej” (KKK 2359).

 

Należy jednak pamiętać, że akty homoseksualne „są (…) sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane” (KKK 2357).

 

Źródła: lifesitenews.com / Katechizm Kościoła Katolickiego / Kodeks Prawa Kanonicznego

mjend


DATA: 2017-06-29 13:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

super ! poczułem się jak na wykładach z prawa kanonicznego, które miałem na studiach teologicznych 30 lat temu !
ponad 1 rok temu / Jurek
 
"Hierarcha zwrócił uwagę, że ciąży na nim obowiązek prowadzenia powierzonego mu ludu z miłością, ALE bez lekceważenia prawdy." Skąd to "ale"?! Nie da się prowadzić ludu z miłością, lekceważąc prawdę. Taki sztuczny i z gruntu fałszywy rozdział jest niestety charakterystyczny dla naszych czasów. Jeżeli ktoś udziela aktywnym homoseksualistom Komunii Świętej, lub na to pozwala, to nie ma to NIC wspólnego z miłością.
ponad 1 rok temu / 007
 
Chcesz znać zdanie Pana Boga o czynach homoseksualnych i o tym co czeka czynnych homoseksualistów, o ile nie nawrócą się przed śmiercią? To przeczytaj: Rdz19,1-29, Kpł18,22-30, Kpł20,13, Rz1,26-32, 1Kor6,9, 1Tm1,9-11
ponad 1 rok temu / r
 
Tym,nigdzie tak nie powiedział. Fragmenty,które mi pewnie przytoczysz nie są słowami Boga. ,,Zbawienie dla gejów? " taki film jest warto obejrzeć.
ponad 1 rok temu / BI VISIBLE
 
@BI VISIBLE: Definicje słów zmieniają neomarksiści potomkowie żydokomuny. Bóg wyraził się jasno i nazwał sodomitów sodomitami a samo takie postępowanie potępił. Bóg zawsze mówi prawdę i nigdy nie zmienia poglądów. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka.
ponad 1 rok temu / tym
 
Bogu niech beda dzieki za piekne swiadectwo wiary ks. bp Thomasa Paprockiego ze Springfield w stanie Illinois w USA. Od razu widac, ze ma korzenie polakie i Matka Boza Czestostochowska za nim, to jest sluzba prawdzie. Tak trzymac! Z Panem Bogiem
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "52579"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.