DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

Amerykańska dyplomacja chce chronić „wolność wyznania”. Na celowniku Pakistan

Amerykańska dyplomacja chce chronić „wolność wyznania”. Na celowniku Pakistan
fot. REUTERS/Alex Wroblewski

Amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo wskazał, że problemy z respektowaniem swobody w wyznania w Pakistanie i kilku innych krajach staną się wkrótce przedmiotem zainteresowania amerykańskiej dyplomacji.

 

„W zbyt wielu krajach jednostki ciągle zderzają się z nękaniem, aresztowaniem, czy nawet śmiercią tylko i wyłącznie dlatego, że chcą żyć w zgodzie ze swoimi poglądami (…) Stany Zjednoczone nie będą tylko stać z boku i się przyglądać. Ochrona i promocja wolności religijnej jest priorytetem polityki zagranicznej w administracji Trumpa” – powiedział amerykański Sekretarz Stanu. Jednocześnie dodał, że wolność wyznania jest podstawą dla zapewnienia pokoju, stabilności i dobrobytu.

 

Pompeo wskazał, że te kwestie w odniesieniu do Pakistanu są niezwykle wrażliwe, gdyż azjatyckie państwo jest amerykańskim sprzymierzeńcem w walce z terroryzmem. „Z drugiej strony, patrząc na ciągły wzrost ekstremizmu (…) uważamy, że wymagane jest utrzymanie stałego nacisku, który nie odbije się jednak na relacjach pomiędzy naszymi państwami” – dodał.

 

Sekretarz Stanu USA wskazał, że problemy z respektowaniem wolności wyznania dotyczą w Pakistanie także przestrzeni sądowej. Jako przykład można przytoczyć sprawę Asii Bibi, gdzie Sąd Najwyższy ugiął się pod naciskiem muzułmańskich ekstremistów i ponownie rozpatrzy wcześniejsze uniewinnienie chrześcijanki, której grozi śmierć za rzekome bluźnierstwo wobec Mahometa. Problemy na poziomie prawnym dotykają także mniejszość religijną Ahmadi, której członkowie traktowani są jak obywatele drugiej kategorii. Mike Pompeo wskazał na rosnącą w społeczeństwie „kulturę bezkarności” zauważaną podczas spontanicznych samosądów tłumu bezpodstawnie oskarżającego jednostki o rzekome bluźnierstwa.   

 

Amerykańska administracja tworzy specjalną listę krajów gdzie swoboda wyznania jest szczególnie zagrożona. W 2017 r. Pakistan stanął na jej czele. Na tegorocznej liście zamieszczono także m.in. Chiny, Iran, Sudan, Koreę Północną, Arabię Saudyjską, Tadżykistan czy Turkmenistan.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR    


DATA: 2018-12-13 12:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.