DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Amerykańska batalia o tożsamość szkół katolickich

Amerykańska batalia o tożsamość szkół katolickich
Arcybiskup Charles C. Thompson. Fot. archindy.com

Osoba żyjąca w jednopłciowym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi arcybiskup Charles C. Thompson.

 

 

Działania ordynariusza archidiecezji spotkały się z krytyką również w środowiskach podających się za katolickie. Jeśli wierzyć danym opublikowanym przez Centrum Badawcze Pew, ponad 60 procent osób uważających się za katolików popiera pseudo-małżeństwa jednopłciowe. – Prawda nie jest determinowana opinią większości – powiedział jednak arcybiskup Thompson. – Kościół od dwóch tysięcy lat naucza, że małżeństwo z natury jest zaplanowane przez Boga jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny – dodał hierarcha.

Medialnego impetu nabrała w ostatnim czasie sprawa Laytona Payne-Elliotta, który po 13 latach pracy został zwolniony z katedralnego liceum. Pozwał on archidiecezję za dyskryminację i ingerencję w kontrakt nauczycielski. Z kolei jego partner, z którym wziął cywilny ślub, wbrew woli biskupa, zachował posadę nauczyciela w innej katolickiej placówce. Arcybiskup Thompson uznał, iż prowadzona przez jezuitów Brebeuf Preparatory School utraciła tym samym swój katolicki status. Władze szkoły zerwały formalną współpracę z archidiecezją.

Archidiecezja Indianapolis od dwóch lat wymaga, aby w kontraktach nauczycielskich znajdował się zapis, że osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła. Na terenie archidiecezji działa prawie 70 szkół, w których w zakończonym niedawno roku szkolnym uczyło się 23 tysiące uczniów. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że organizacje religijne dla swoich nauczycieli, doradców zawodowych i innych pracowników, mają prawo definiować, jakie postępowanie jest nieakaceptowalne i przeciwne temu, co mówi ich wyznanie.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews

RoM

 

 

 


DATA: 2019-07-22 16:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@trooper Katolickie szkoły mają na celu kształcenie i wychowanie człowieka na katolika, przekazanie mu katolickiego światopoglądu. Zatem człowiek, który ten światopogląd całym swoim działaniem i postawą podwarza, nie realizuje tego celu i wręcz go bojkotuje. IKEA nie ma kształtować światopoglądu, bo jej celem jest sprzedaż i produkcja szafek. Gdyby pracownik podważał sens produkcji i sprzedaży np. drewnoanych lub plastikowych mebli lub zachęcał ludzi, by AGD kupili gdzie indziej, bo alurat to jego firma robi byle jakie, to mieliby prawo go zwolnić, bo nie realizuje podstawowego celu firmy. Również, gdyby źle traktował klientów ze względu na ich wiarę lub styl życia. To nie to samo.
11 miesięcy temu / tamiko
 
Aby uprościć, jest coś takiego jak KUL. To co od ponad 50 lat czynią jego "pedagodzy" nominalnie - Katolicy - pokazuje jak za nasze pieniądze, uczy i głosi pomieszanie z poplątaniem, tracąc totalnie jakikolwiek autorytet w świetle Ewangelii!!! To co dopiero jakieś szkoły, co z tego, że zbudowane przez Katolików dla Katolików, dla dawania owieczkom Pasterzy! Kiedy w Niemczech szkoły katolickie zaczęły pobierać dotacje państwowe, musiały przyjąć nowe programy, a te były już wymieszane z bluźnierstwami na dobre! Jak 80% Katolików w RP może tolerować programy z piekła rodem, narzucane naszym dzieciom w szkołach, które My utrzymujemy?! JAK!!! Czy USA się budzi? Może, ale realia są tak porażające, że ich budzenie może przerodzić się w KOSZMAR notoryczny! KUL zaśmiecony odchyłkami nauk antychrysta, stanowi wzorcowy przykład na to, jak wróg Zbawiciela demoluje każdy oddany mu do dyspozycji obszarek, każdej odnogi życia - bo im gorzej tym lepiej!
11 miesięcy temu / Andrzej BR
 
"Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość." Z kolei zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z wytycznymi IKEI o LGBT, godzi w tożsamość IKEI i ich pogląd na sprawę LGBT. IKEA wyrzuca pracownika za to, że ten publicznie wyraził inne poglądy od polityki firmy źle. Ale jak abp zwalnia nauczyciela, bo ten postępuje inaczej niż moralność katolicka to dobrze.
11 miesięcy temu / trooper
 
To jest USA i swietnie,ze archidiecezja Indianapolis tak zareagowała tak trzymać.
11 miesięcy temu / Jana
 
Oto mamy Amerykę i JEJ PRAWA na czele z Prawem WOLNOŚCI i RÓWNOŚCI. Jeśli Biskupi amerykańscy PORZUCILI NAUCZANIE Kościoła Katolickiego przyjmując reformy II SW i je przez lata UDOSKONALAJĄC czego DOWODEM 60 procent osób uważających się za katolików popiera pseudo-małżeństwa jednopłciowe TO MAJĄ CO "ZASIALI" .
11 miesięcy temu / iskierka
 
Trzeba twardo stać na straży nauki katolickiej. Jak zauważył Jan Paweł II największym grzechem współczesności jest relatywizm. Jest to też największy grzech współczesnej hierarchii kościelnej. Modlę się, aby się opamiętali. Relatywizm świadczy , że ksiądz czy hierarcha kościelny , który postępuje w myśl tej zasady nie wierzy w Boga a jest narzędziem szatana "tak" znaczy tak - a "nie" nie
11 miesięcy temu / Wieś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.