DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Amerykańscy katolicy podzieleni przed wyborami. Osią podziału aborcja, eutanazja i in vitro

Amerykańscy katolicy podzieleni przed wyborami. Osią podziału aborcja, eutanazja i in vitro
fot. Jim West / Zuma Press

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez RealClear opinion, mniej niż połowa katolików w USA uważa aborcję, eutanazję i zapłodnienie pozaustrojowe za akty „złe same w sobie”. Takie osoby najprawdopodobniej zagłosują w najbliższych wyborach na Donalda Trumpa, a katolicy nie zgadzający się w tych kwestiach z Magisterium poprą kandydata Demokratów.

 

Katolicy w Stanach Zjednoczonych nie stanowią monolitu zarówno pod względem preferencji politycznych, jak i światopoglądu oraz stosunku do nauczania Magisterium. Zbliżające się wybory prezydenckie podzieliły tamtejszych wiernych na dwa obozy: zwolenników Trumpa oraz opowiadających się za którymś z kandydatów Demokratów. Co ciekawe taki sam podział zachodzi w przypadku wierności nauczania Magisterium.

 

Na pytanie „Jak zagłosowałbyś, gdyby wybory odbyły się dzisiaj?”, 39 – 41 proc. badanych opowiedziało się za obecnym prezydentem. Na któregoś z kandydatów Demokratów zagłosowałoby pomiędzy 48 a 51 proc. katolików. Najlepszy wynik Demokraci osiągnęliby gdyby w szranki z Trumpem stanął Joe Biden. W takim zestawieniu głosy rozłożyłyby się odpowiednio: 40 proc. na Donalda Trumpa, 51 proc. na wiceprezydenta w administracji Barracka Obamy.

 

Co ciekawe, drugi najlepszy wynik wśród katolików osiągnąłby ultralewicowy Bernie Sanders. Zwolennik późnych aborcji i antynatalista sugerujący konieczność redukcji populacji dla dobra klimatu uzyskałby wśród katolików 50 proc. głosów.

 

Podobny podział przebiega w przypadku poglądów na kwestie etyczne takie jak aborcja, eutanazja i zapłodnienie pozautrojowe (in vitro). Pomimo jednoznacznego potępienia przez Kościół tych aktów, większość amerykańskich katolików nie uważa je za – jak określono w badaniu - „złe same w sobie”. W przypadku aborcji, uważa tak 53 proc. wiernych. 55 proc. za absolutnie złą nie uważa eutanazję, a 59 proc. nie ma problemu z zaakceptowaniem tzw. wspomaganego samobójstwa.

 

Jedynie 18 proc. w pełni zgadza się z nauczaniem Kościoła. W tej grupie siedmiu na dziesięciu katolików uczęszcza na Mszę przynajmniej raz w tygodniu, oraz codziennie się modli. Badanie przeprowadzono na reprezentacyjnej grupie 1512 wolontariuszy na zlecenie stacji EWTN.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR


DATA: 2020-02-25 12:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe, jak te procenty rozkładają się w Polsce. Dla pełnego obrazu powinny być dwa pytania: czy uważasz za moralnie złe oraz czy uważasz, że powinno być zabronione prawnie. Na moją intuicję: na pierwsze pytanie może 80% polskich katllików odpowie tak, ale na drugie już mniej, może 30%. W wyniku takiego myślenia następne pokolenie już wychowqne inaczej od nas, bo dla nich to będzie normalne, dopuszczalne i po co robić aferę. Czyli za kilkadziesiąt lat liczba zwolenników się zwiększy.
5 miesięcy temu / BP
 
Tak, to rzeczywiście dylemat! Podziękujcie lewakom.
5 miesięcy temu / PI Grembowicz
 
Jak katolik może popierać genderowego Trumpa? Lub Trumpa bandytę od podpisania 447? Od wojen na całym świecie? Popełnia wtedy grzech ciężki. Nigdy nie zdoła go naprawić i odpokutować.
5 miesięcy temu / gp
 
Może tak: "osoby deklarujące się jako katolicy".
5 miesięcy temu / Wojtek
 
"...mniej niż połowa katolików w USA uważa aborcję, eutanazję i zapłodnienie pozaustrojowe za akty ?złe same w sobie?. To znaczy, że reszta nie jest prawdziwymi katolikami, a nawet chrześcijanami, czy zresztą ludźmi uczciwymi, dla których morderstwo to zbrodnia.
5 miesięcy temu / L
 
Katolicy popierający aborcję, eutanazję, in vitro i inne świństwa nie są katolikami. Błąd metodologiczny-doktrynalny i terminologiczny.
5 miesięcy temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.