DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 

Amerykańscy katolicy do biskupów: Ułatwcie dostęp do sakramentów!

Amerykańscy katolicy do biskupów: Ułatwcie dostęp do sakramentów!
Fotograf: Magdalena i Tomasz JodlowskiArchiwum: Forum

Grupa katolickich liderów opinii w Stanach Zjednoczonych zainicjowała apel do biskupów, aby uczynili wszystko, co możliwe, by – pomimo surowych państwowych ograniczeń – sakramenty święte stały się bardziej dostępne dla wiernych. Pod petycją podpisało się już ponad 25 tysięcy osób.

 

„Zamknięcie katolickich kościołów w następstwie epidemii koronawirusa w całym kraju wstrzymało możliwość regularnego uczestnictwa we Mszy i utrudniło dostęp do innych sakramentów dla wiernych” – przypomina portal Catholic Herald, informując o akcji, którą poparło swymi podpisami już niemal 26 tysięcy osób.


Chcemy przebywać w obecności Eucharystii, chcemy Mszy. Chcemy adoracji, procesji, wszystkich tych rzeczy – powiedziała inicjatorka akcji, dr Janet E. Smith, profesor teologii moralnej, dawny wykładowca seminarium w Detroit. Przyznała, że martwi ją to, iż nie podejmuje się zbyt wielkiego wysiłku w celu zapewnienia sakramentów chorym i umierającym.


- Najbardziej niepokoi odmowa, ze strony przynajmniej jednego biskupa, tego by kapłani z jego diecezji udzielali namaszczenia chorych – powiedziała Smith Catholic News Agency. – Jestem za to pod wrażeniem pozwolenia na udzielanie go nawet osobom, które nie są mocno chore. Sakrament ma moc uzdrawiania i umacniania – dodała uczona.


Część amerykańskich diecezji pozwala duchownym sprawować niektóre sakramenty i nabożeństwa zgodnie z rządowymi przepisami, zakazującymi dużych zgromadzeń. Niektórzy księża wprowadzili „samochodową” spowiedź, adorację i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.


Część biskupów regularnie transmituje przez media przesłania do wiernych i Msze na żywo lub też organizuje publiczne adoracje Pana Jezusa przed wejściami do świątyń.


Jednak inni hierarchowie zamknęli wszystkie budynki kościelne w swoich diecezjach i próbowali zakazać wszelkich sakramentów, z wyjątkiem sytuacji gdy wierny znajdował się w niebezpieczeństwie śmierci. Zdarzały się sytuacje, że zakazy kościelne poszły nawet dalej niż restrykcje wyznaczone przez władze świeckie.


Gwałtowne zamknięcie kościołów jest bardzo niepokojące. W Rzymie w ciągu 24 godzin po ich zamknięciu świątynie zostały znów otwarte. W miejscach, w których prawo stanowi, że ludzie muszą pozostać w domu, powinniśmy tego przestrzegać, ale jeśli kościoły mogą być otwarte, powinny zostać udostępnione. Z pewnością możemy zapewnić, że podczas prywatnej modlitwy i adoracji ludzie mogą pozostawać w odległości ok. 2 metrów od siebie – zauważyła profesor Smith.


Stosowanie sztywnych kryteriów wydaje się bardzo błędne. W małych społecznościach wiejskich, gdzie choroba nie wybuchła, należy zezwolić na większą swobodę gromadzenia się niż w skupiskach miejskich, mocno nią dotkniętych – dodała.


„Błagamy was, abyście zrobili wszystko, co w waszej mocy, aby w czasie obecnego kryzysu sakramenty stały się dla nas bardziej dostępne. Jest coś bardzo nie tak z kulturą, która pozwala klinikom aborcyjnym i sklepom z alkoholem pozostać otwartymi, ale zamyka miejsca kultu” – czytamy w apelu do hierarchów.


„Chociaż bezpieczeństwo i współpraca z władzami cywilnymi są konieczne, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uzyskać dostęp do tego, co niezbędne dla naszego życia duchowego. Z pewnością nie powinniśmy dobrowolnie pozbawiać się sakramentów” – podkreślają sygnatariusze.


Wskazują oni na różne możliwości wysłuchania Mszy i nabożeństw przez wiernych, na przykład z własnych samochodów, bez wzajemnego bezpośredniego kontaktu.


W liście otwartym zatytułowanym „Jesteśmy ludem Wielkiej Nocy” czytamy, że jeśli rząd zabrania księżom posługiwania chorym w szpitalu lub w ich domach, biskupi powinni „złożyć osobistą i formalną prośbę do władz cywilnych, aby zezwoliły na taką sakramentalną posługę z zapewnieniem, że wszystkie należyte środki ostrożności będą uwzględnione”.


List otwarty zawiera listę znanych katolików popierających wystąpienie. Znaleźli się wśród nich między innymi: Thomas Farr, prezes Instytutu Wolności Religijnej; Abby Johnson, była dyrektor kliniki aborcyjnej; Phillip F. Lawler, redaktor Catholic World News; felietonista Daily Wire Matt Walsh; teolog dr Peter Kwasniewski; Philip Gray, prezes JCL Fundacji Świętego Józefa i organizacji Katolicy Zjednoczeni dla Wiary; dr John Zmirak, autor „Niepoprawnego politycznie przewodnika po katolicyzmie”.


Źródła: Catholic Herald, weareaneasterpeople.com


RoM

 

„Jesteśmy ludem Wielkiej Nocy”

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.


DATA: 2020-04-10 16:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No właśnie...to najgorsze rozwiązanie z tym brakiem Sakramentów..kiedyś ludzie biegli całymi wioskami do kościoła błagać o ratunek,a teraz...
6 miesięcy temu / Natalka
 
I ja się podpisuję, mając na myśli Polskę. Spowiedź co tydzień, zalecana przez św.o. Pio, co z Tym Sakramentem? Pomijam oczywiście obecnych na forum bezgrzesznych, całkiem sporo ich. No ale gdzie mi do nich...
6 miesięcy temu / Mat
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.