DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Amerykanie z Południa bronią flagi Konfederacji. „To nasze dziedzictwo!"

Amerykanie z Południa bronią flagi Konfederacji. „To nasze dziedzictwo!"
Relief na zboczu Stone Mountain, fot. By Jim Bowen (Flickr: Stone Mountain Carving) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Zwolennicy Flagi Konfederacji zgromadzili się w sobotę w Stone Mountain Park na rajdzie poparcia dla symboli amerykańskiego Południa. Tańczyli, prezentowali broń i podkreślali, że nikt nie może niszczyć ich dziedzictwa kulturowego. Władze Atlanty wezwały do usunięcia konfederackich symboli z miejsc publicznych.

 

Rajd w Stone Mountain Park był kolejnym wyrazem jedności sympatyków tradycji Południa, stających w obronie konfederackiej flagi, usuwanej – w związku z tragedią w Charleston – z miejsc publicznych. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób.

 

Uczestnicy rajdu – któremu towarzyszyło hasło „Dziedzictwo, nie nienawiść” – podkreślali, że flaga Konfederacji stanowi ich dziedzictwo, którego nie można im odbierać ze względu na bieżące wydarzenia. Z kolei obecni w tym samym miejscu obrońcy praw człowieka twierdzili, że to symbol niewolnictwa i nie wolno go stawiać na równi z flagą Stanów Zjednoczonych.

 

Sympatycy Konfederacji bronili także rzeźby obecnej na zboczu Stone Mountain, przedstawiającej przywódców Południa – prezydenta Jeffersona Davisa, generała Roberta E. Lee i gen. Thomasa Jacksona. Pojawiły się wezwania do zniszczenia tej płaskorzeźby. Prace nad reliefem zostały w 1972 r., a trwały już od 1915 r. W tym samym miejscu w 8 lutego 1915 roku odnowiono… Ku Klux Klan.

 

W połowie lipca władze Atlanty wezwały do wyeliminowania rzeźby i innych symboli Konfederacji z publicznych parków i budynków. Wymagałoby to jednak zmiany prawa stanu Georgia, zakazującego usuwania i jakiejkolwiek zmiany rzeźb.

 

 

Źródło: wsj.com

mjend

 


DATA: 2015-08-05 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakoś nie widzę symetrii. Za zdjęcia na tle flagi Konfederacji delegalizacja tejże. Za zdjęcia , groźby i konkretne działania na i w tle symbolu księżyca nic.
ponad 4 lata temu / Leon ZzaWodowiec
 
O co ta cała awantura Obama i Sąd Najwyższy USA dadzą im nowe symbole i piękniejszą kolorową flagę. I będzie im (nie) do śmiechu.
ponad 4 lata temu / blanka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.