DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Amerykanie stawiają zarzuty sześciu hakerom rosyjskiego wywiadu GRU

Amerykanie stawiają zarzuty sześciu hakerom rosyjskiego wywiadu GRU
fot. pikist.com

W poniedziałek amerykańscy prokuratorzy ogłosili zarzuty wobec sześciu rosyjskich oficerów wywiadu wojskowego. Chodzi o cyberataki z 2017 r. i mieszanie się w wybory prezydenckie we Francji oraz hakerskie ataki w związku z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Korei Południowej w 2018 r. Amerykanie zaznaczyli, że były to „najbardziej destrukcyjne” kampanie hakerskie przeprowadzone przez pojedynczą grupę cyberprzestępców w latach 2015-2020.

 

Sześciu oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU „uczestniczyło we włamaniach komputerowych i atakach mających na celu wspieranie wysiłków rosyjskiego rządu zmierzających do osłabienia, odwetu lub innej destabilizacji” podmiotów i instytucji postrzeganych jako antyrosyjskie – zaznaczył Departament Sprawiedliwości.

 

Ci sami oficerowie rzekomo mieli stać za włamaniem do sieci komputerowych Demokratów w czasie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, ale Departament Sprawiedliwości nie postawił takich zarzutów.

 

Jeden z sześciu hakerów Anatolij Siergiejewicz Kowalow został oskarżony wraz z 11 innymi funkcjonariuszami GRU w 2018 roku w związku z ingerencją w wybory w USA w 2016 roku.

Rząd Rosji wezwał ostatnio do resetu w kwestii cyberataków. John Demers, szef wydziału bezpieczeństwa narodowego Departamentu Sprawiedliwości podkreślił, że proponowany przez Rosję reset „to nic innego jak nieuczciwa retoryka oraz cyniczna i tania propaganda”.

 

Demers zaznacza, że akt oskarżenia „ujawnia wykorzystanie przez Rosję jej zdolności cybernetycznych do destabilizacji i ingerowania w wewnętrzne systemy polityczne oraz gospodarcze innych krajów.”

 

Pięciu pozostałych oficerów GRU to: Jurij Siergiejewicz Andrienko, Siergiej Władimirowicz Detistow, Pawel Waleriewicz Fołow i Piotr Nikołajewicz Pliskin. Wszyscy są oskarżeni o spisek, włamania do komputerów, oszustwa elektroniczne, kradzież tożsamości i fałszywą rejestrację nazwy domeny.

Chociaż ogłoszono zarzuty, mężczyźni pozostają na wolności. Zarzuty, które pojawiają się dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi w USA, nie dotyczą ingerencji w wybory – zastrzegł Demers.

 

- Dzisiejsze zarzuty ilustrują raczej, że działalność wyborcza jednostki 74455 była tylko częścią pracy wytrwałej, wyrafinowanej grupy hakerskiej zajmującej się sabotowaniem postrzeganych przez Federację Rosyjską wrogów czy konkurentów niezależnie od konsekwencji dla niewinnych osób postronnych czy ich destabilizującego efektu – stwierdził Demers.

 

Departament Sprawiedliwości ogłosił w ostatnich miesiącach szereg aktów oskarżenia wobec hakerów świadczących usługi dla Chin, Iranu i Korei Północnej. Ostatnia akcja ma odstraszyć wrogów Ameryki przed wtrącaniem się w wybory prezydenckie zaplanowane na 3 listopada br.

 

Celem hakerów GRU był m.in. ukraiński rząd i jego infrastruktura krytyczna; gruzińskie firmy i agendy rządowe; wybory we Francji; śledztwo w sprawie otrucia przez Rosję byłego szpiega Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii, Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Korei Południowej i kilka korporacji amerykańskich.

 

Hakerzy atakowali cele na trzech kontynentach. Przykładowo na Ukrainie wykorzystali złośliwe oprogramowania: BlackEnergy, Industroyer i KillDisk, by uderzyć w krajową sieć elektroenergetyczną, czy Ministerstwo Finansów i Służbę Skarbu Państwa.

 

We Francji przed wyborami prezydenckimi w 2017 r. funkcjonariusze GRU mieli przeprowadzić operacje typu spear phishing oraz hack-and-leak wymierzone w partię prezydenta Emmanuela Macrona, polityków i władze lokalne.

 

Także w 2017 roku rosyjscy hakerzy wykorzystali złośliwe oprogramowanie NotPetya, by infekować komputery na całym świecie, atakować sieci szpitali i placówek medycznych - Heritage Valley Health System w Pensylwanii, filię FedEx i amerykańskiego producenta farmaceutycznego.

 

Masqueradi jako ransomware NotPetya niszczył całe sieci komputerowe w ciągu kilku sekund. Cyberprzestępcy doprowadzili do usunięcia listy pacjentów, historii choroby, wyniki badań fizykalnych i dane laboratoryjne. Spowodowało to miliardowe straty dla firm.

 

Hakerzy wykorzystali tez złośliwe oprogramowanie Olympic Destroyer, by wyłączyć oficjalną stronę gier i uniemożliwić uczestnikom zdobycie biletów. Atak miał miejsce w kilka godzin pod decyzji Komitetu Olimpijskiego o dyskwalifikacji rosyjskich sportowców z powodu dopingu.

W Gruzji oficerowie GRU zaatakowali dużą firmę medialną w 2018 roku i zniszczyli około 15 tys. stron internetowych w 2019 roku, prezentując wizerunki byłego prorosyjskiego prezydenta Gruzji z napisem: „Wrócę.”

 

Departament Sprawiedliwości oprócz zarzutów wobec sześciu oficerów ujawnił zarzuty przeciwko 10 domniemanym członkom międzynarodowej grupy przemytników oskarżanych o handel urządzeniami elektronicznymi o wartości ponad 50 milionów dolarów. Ośmiu z dziesięciu oskarżonych aresztowano za wykorzystanie pracowników rosyjskich linii lotniczych Aeroflot jako kurierów do przemycania produktów Apple i innej elektroniki do Rosji.

 

Najstarszy z oskarżonych ma 35 lat, a najmłodszy – 27.

 

Źródło: voanews.com, cbsnews.com

 

AS


DATA: 2020-10-20 13:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.