DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Amerykanie rozważają przeniesienie bazy z Turcji do Grecji. Co z bronią jądrową?

Amerykanie rozważają przeniesienie bazy z Turcji do Grecji. Co z bronią jądrową?
U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Vince Parker. [Public domain]
#TURCJA    #GRECJA    #USA    #NATO    #BROŃ JĄDROWA    #ANKARA    #KURDOWIE

Ze względu na stale pogarszające się stosunki Waszyngtonu i Ankary Amerykanie rozważają przeniesienie bazy wojskowej z Turcji do Grecji. Politycy w Atenach obawiają się, że z tureckiej bazy zostanie przeniesiona także broń jądrowa. Ankara oczekuje, że Stany Zjednoczone przestaną wspierać oddziały Kurdów walczących z jednostkami armii tureckiej we wschodniej Turcji.

 

Amerykański senator Robert Menendez z Partii Demokratycznej poinformował, że Stany Zjednoczone nie wykluczają przeniesienia swojej bazy wojennej z Turcji do Grecji. W cytowanej w mediach wypowiedzi dla greckiej gazety „Kathimerini” senator Menendez zastrzegł, że jeśli Turcja „pójdzie złą drogą”, to Ameryka zrobi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo swoje i sojuszników. Pomysł przenosin dotyczy amerykańskiej bazy Incirlik Air Base we wschodniej części dużego miasta Adana, w południowej Turcji. Baza lotnicza w İncirlik (tur. İncirlik Hava Üssü) jest użytkowana przez lotnictwo tureckie i amerykańskie, ale znajdują się w niej także głowice nuklearne, będące na wyposażeniu armii USA. Uzbrojenie jądrowe jest udostępnione w ramach programu NATO Nuclear Sharing.

 

Na wieść o możliwych przenosinach bazy z İncirlik do Grecji zareagowali politycy greccy, którzy wyrazili obawy wobec możliwości przeniesienia do nich także arsenału nuklearnego. Mimo zaprzeczeń rządu w Atenach, jakoby takie plany były rozważane, w mediach nad Morzem Egejskim trwa dyskusja o ewentualności rozmieszczenia broni jądrowej.

 

Pojawienie się wariantu przenosin bazy wojskowej z Turcji do Grecji to konsekwencja pogłębiającego się kryzysu w stosunkach Ankary i Waszyngtonu, sięgającego nieudanego zamachu stanu w Turcji w 2016 roku. Według urzędującego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, za zamachem wojskowym mogły stać Stany Zjednoczone, gdzie schronił się lider opozycji Fethullah Gülen.

 

Po 2016 roku otwarły się ponadto kolejne pola konfliktu między dwoma sojusznikami w NATO. Waszyngton naciska na Turcję, by ta zrezygnowała z zakupu rosyjskiego systemu rakietowego S-400. Amerykanie z niepokojem obserwują ożywienie polityczne i współpracę militarną na linii Moskwa – Ankara. Niedawno wiceprezydent USA Mike Pence zapowiedział, że USA nie będą biernie obserwowały, jak członek NATO rozszerza współpracę z Rosją, a Ankara powinna wybrać, czy chce nadal być partnerem Waszyngtonu.

W odpowiedzi Amerykanie usłyszeli, że powinni się zdecydować, czy chcą być sojusznikiem Turcji, czy też będą kontynuować wsparcie dla partyzantki Kurdów we wschodniej części kraju.

 

Aktywność senatora Roberta Menendeza w regionie śródziemnomorskim wynika z faktu, że wraz z republikańskim senatorem Markiem Rubio był autorem projektu ustawy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Zakłada ona wzmocnienie współpracy USA z Grecją i Cyprem. Menendez, podczas pobytu w Grecji, skrytykował też politykę Rosji i Chin, których projekt pod nazwą „Jeden pas, jedna droga”, dotyczący kilkudziesięciu państw Azji i Europy, określił jako próbę manipulowania dokonywanego przez Pekin. Rzeczywistym celem Chin jest bowiem uzależnienie ekonomiczne kolejnych państw od Państwa Środka.

 

Źródła: ONA.az, Rambler.ru, Armedia.am

Jan Bereza


DATA: 2019-04-23 13:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Broń Jądrowa do POLSKI
1 miesiąc temu / ten
 
Niech pozostawią. Potem tylko zdetonują kiedy będzie konieczność. Podobny magazyn i strażników jak planują w Polsce. Albo przekażą Kurdom aby jej pilnowali. Proste i tanie. A Polska powinna utworzyć bazy wojskowe w Brukselli i Strasburgu i w Berlinie. Obok tych miast oczywiście, ok 40 - 50 km i umieścić tam te nowevrakiety o zasięgu 70 km bez konieczności korzystania z USAtelity Ale to tylko JKM byłby zdolny zrobić. A Marek Jerzy będzie kropił wyrzutnie ....
2 miesiące temu / DeTaunt
 
To że Grecja i Turcja są w jednym bloku wojskowym to jakieś nieporozumienie. Naturalnym jest ze te dwa kraje muszą ze sobą walczyć. Mam nadzieję, że Konstantynopol jeszcze wróci do naszej cywilizacji
2 miesiące temu / Pwl
 
NATO się rozpada ?
2 miesiące temu / marek
 
unia europy-- przestanie istnieć na pewno w kwietniu 2019 rok !!!!!!!!!!! na pewno!!!!!!!!!!
2 miesiące temu / polska
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.