DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Amerykanie otwierają się na Wietnam – wspólny front przeciwko Chinom ?

Amerykanie otwierają się na Wietnam – wspólny front przeciwko Chinom ?
REUTERS / FORUM

Amerykański prezydent Barack Obama odniósł się do kwestii praw człowieka w Wietnamie. W trakcie swojej wizyty w Hanoi stwierdził, że nie stanowią one zagrożenia dla stabilności politycznej, a wręcz przeciwnie. Przemówienie to transmitowała wietnamska telewizja. Komentatorzy uznali je za bezprecedensowe otwarcie się azjatyckiego państwa na krytykę. Poprawa relacji amerykańsko-wietnamskich może wiązać się z chęcią zrównoważenia roszczeń ChRL do terytoriów na Morzu Południowochińskim.


Podczas swojego przemówienia do Wietnamczyków Barack Obama podkreślił między innymi korzyści jakie dla rozwoju ekonomicznego niesie wolność słowa. Zwrócił ponadto uwagę na istotną rolę wolności religii, prasy i zgromadzeń. Jednocześni zapewnił, że Amerykanie nie usiłują bynajmniej narzucić Wietnamowi swojej formy rządów, lecz troszczą się do rozwój azjatyckiego kraju. Telewizyjna transmisja tej skierowanej do obywateli Wietnamu mowy stanowi w azjatyckim kraju novum. Do tej pory nie dopuszczał on krytyki na taką skalę.


Mimo krytycyzmu wobec polityki Wietnamu, wtorkowe przemówienie Obamy stanowi przejaw poprawy stosunków amerykańsko-wietnamskich. Obama wspomniał też oczywiście o wojnie Wietnamskiej i ofierze z życia złożonej przez ponad 58 tysięcy Amerykanów Stwierdził jednak, że młodsze pokolenia znają już jedynie normalne stosunki amerykańsko-wietnamskie. Jest to jego zdaniem zasługa między innymi weteranów wojennych, takich jak John Mc Cain.


Ponadto na początku tygodnia Stany Zjednoczone uchyliły zakaz sprzedawania Wietnamowi broni. Ma to prawdopodobnie związek z dysputami terytorialnymi na Morzu Południowochińskim. Wietnam stanowi tam przeciwwagę dla odrzucanych przez USA chińskich roszczeń.


Prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się także z sześcioma przedstawicielami wietnamskiego społeczeństwa obywatelskiego Wietnamu. Uznano to za wydarzenie bezprecedensowe.


Barack Obama odniósł się również do kwestii Partnerstwa Transpacyficznego wyrażając dlań zdecydowane poparcie. Ta umowa wzbudza liczne kontrowersje także w Ameryce. Sceptycyzm wobec niego wyrażają choćby Republikanin Donald Trump i Demokratka Hilary Clinton. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że ta umowa o wolnym handlu przekaże nieproporcjonalnie dużą władzę ponadnarodowym korporacjom i ograniczy suwerenność mniejszych państw.Źródło: edition.cnn.com

mjend


DATA: 2016-05-27 09:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No i znowu G.Braun ma rację, USA zbiera sojuszników do walki z Chinami. Jeszcze potrzebuje Rosji, która wciąż się opiera, bo z Chinami łączą ją interesy gospodarczo-polityczne (Euroazja). Na wszelki wypadek, gdyby Wietnamczycy nie chcieli "wolności słowa", USA "wprowadzi im demokrację". Po swojemu.
ponad 3 lata temu / zs
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.