DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Amerykanie muszą bronić łupków. Do ich przejęcia chętne są Chiny

Amerykanie muszą bronić łupków. Do ich przejęcia chętne są Chiny
Fot. Wikipedia / US Embassy Canberra

Chińczycy mogą podjąć próbę przejęcia części amerykańskiego wydobycia łupków, pisze na łamach branżowego serwisu Oilprice.com Alex Kimani. Pekin gotuje się do wyruszenia na globalne łowy, korzystając z kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

 

Autor przypomina, że w 2018 roku w Basenie Permskim w zachodnim Teksasie odkryto gigantyczne złoża, które pozwoliły Amerykanom na podwojenie zasobów węglowodorów kopalnych. W Basenie odkryto złoża szacowane na 46,3 mld baryłek ropy, 7,95 mld m3 gazu i 20 mld baryłek naturalnego gazu płynnego (LNG).

 

Wskutek kryzysu wywołanego epidemią Covid-19 załamaniu uległa światowa produkcja ropy, a jej ceny drastycznemu spadkowi. Ten stan rzeczy może chcieć wykorzystać Pekin, celując w powiększanie swojego strategicznego portfela

 

Tylko w roku 2018 Chińczycy zainwestowali w firmy z USA około 25 mld dolarów. Gdy idzie o branżę wydobywczą, do precedensu doszło w roku 2015. Wówczas amerykański Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych zgodził się, by chińska firma Yantai Xinchao Industry Co. kupiła za 1,3 mld dolarów aktywa naftowe w Basenie Permskim.

 

Zdaniem Kimaniego, rząd Stanów Zjednoczonych musi teraz wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia, bo w przeciwnym razie Chińczycy mogą zaangażować bardzo duży kapitał w złoża na terenie Teksasu.

 

Amerykańskie koncerny naftowe i gazowe są dziś w dość trudnej sytuacji; według agencji Moody's w ciągu najbliższych czterech lat będą musiały spłacić ok. 86 mld dolarów długu wymagalnego.

 

Według Oilprices.com, branżę uratowałoby przywrócenie poprzedniego popytu na ropę i gaz, ale nie ma pewności kiedy - o ile w ogóle - będzie to możliwe. A to oznacza, że znacznej części firm wydobywających węglowodory łupkowe grozi zapaść.

 

Kimani wskazuje, że póki co administracja USA nie wspiera szczególnie branży, zostawiając sprawy wolnemu rynkowi; prezydent Donald Trump sygnalizuje jednak gotowość do rozpoczęcia kolejnej wojny handlowej z Chinami, nie chcąc dopuścić, by złoża łupków przeszły w ich ręce.

 

 

Źródła: Forsal.pl, Oilprice.com

 

Pach

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-05-21 07:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciagle powtarzam to gra znaczonymi kartami a przeciwnik to my Katolicy i Św Matka Kościół Katolicki
4 miesiące temu / Robert
 
Dobre. Wywołali kryzys wypuszczając wirusa a teraz chcą kupować innych. Te pieniądze powinni przeznaczyć na odszkodowania za globalną pandemię. Są lepsi od związku sowieckiego.
4 miesiące temu / Andy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.