DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2018 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Amerykanie i Rosjanie ubolewają nad strategicznym zwycięstwem filii al-Kaidy w Syrii

Amerykanie i Rosjanie ubolewają nad strategicznym zwycięstwem filii al-Kaidy w Syrii
© Merlin Meuris / Reporters Reporters / GYS / Forum
#USA    #ROSJA    #SYRIA    #WALKI    #OFENSYWA    #MIASTO    #ISIS    #PAŃSTWO ISLAMSKIE    #ODBITE

Przy okazji wojny w Syrii eksponowana jest walka z Państwem Islamskim o Rakkę - de facto stolicę IS - i zaangażowanie Rosji. Tymczasem swoje wpływy umacnia filia al-Kaidy, wyodrębnionej z Frontu al-Nusra (Jabhat al-Nusra). Dobrze zorganizowani i wyszkoleni dżihadyści zadali ostatnio sromotną klęskę radykałom wspieranym przez Turcję i Katar w Idlib. Przegonili także konkurentów z ISIS w ciągu kilku dni.

 

W północno-zachodniej części Syrii toczy się ważna batalia Hayat Tahrir al-Sham (HTS) - następcy syryjskiego oddziału al-Kaidy znanego jako Jabhat al-Nusra - przeciwko salafickim bojówkom Ahrar al-Sham, wspieranym przez Turcję  i Katar.

 

Oba ugrupowania zaangażowane są w ciężkie walki o kontrolę nad prowincją Idlib - epicentrum powstania antyassadowskiego - zamieszkałej przez ponad 2 mln osób. HTS zyskała znaczne terytorium, przejmując stolicę prowincji, miasto Idlib i wypierając Ahrar z Bab al-Hawa, głównego przejścia granicznego z Turcją. Innymi słowy HTS osiągnęła znaczne zwycięstwo strategiczne nad Ahrar i od tej pory ma kontrolę nad większą częścią prowincji Idlib.

 

„Foreign Affairs” ostrzega, że w tej sytuacji Idlib grozi wielka ofensywa, co oznaczać będzie pogorszenie sytuacji humanitarnej, a w konsekwencji Europa może spodziewać się więcej uchodźców. Magazyn przewiduje, że rząd Assada i jego sojusznicy – m.in. Iran oraz Rosja – otrzymają poparcie międzynarodowe dla ofensywy w tej części Syrii.

 

Amerykańskie pismo opiniotwórcze ubolewa nad klęską Ahrar, głównej bojówki opozycyjnej wobec rządów Baszara al-Assada. Ahrar wyrosła w trakcie wojny w Syrii jako jedna z najpotężniejszych bojówek opozycyjnych wobec rządów Assada.  Posiada sieci w całym kraju, ale jest najsilniejsza na północy. Jej znaczenie stało się tematem debaty polemicznej wśród zachodnich komentatorów i decydentów, którzy nie są pewni, czy traktować grupę jako potencjalnego sojusznika czy też wroga. Salaficka organizacja Ahrar wspierana przez Katarczyków i Turków w znacznym stopniu przyczyniła się do umocnienia ISIS w Syrii w 2013 r.

 

Od początku tego roku konsekwentnie swoją pozycję budowała w Idlib filia al-Kaidy - HTS, przejmując kontrolę nad ważnymi szlakami dostaw w pobliżu granicy turecko-syryjskiej, mimo że Ahrar kontrolowała przejście graniczne Bab al-Hawa. Ostatecznie HTS przejęła Bab al-Hawa i ustanowiła własną administrację w Idlib, wprowadzając prawo szariatu. Część członków Ahrar przeszła do HTS.

 

„FA” przestrzega, że to główne zwycięstwo dżihadystów w północno-zachodniej Syrii oznaczać może powstanie kolejnego niezwykle silnego przyczółku radykałów islamskich – państwa na wzór IS - i by odwrócić tę sytuację konieczna byłaby bezpośrednia interwencja Turcji po stronie Ahrar oraz innych frakcji rebeliantów w Idlib. Tego jednak Ankara nie chce ryzykować, ponieważ nie uważa HTS za bezpośrednie zagrożenie dla jej terytorium. Turcja nie bez powodu obawia się starcia z bezwzględnymi i obecnie najskuteczniejszymi pogromcami bojowników ISIS w Syrii.

 

Najprawdopodobniejszą alternatywą może być ofensywa Assada, która umożliwi odzyskanie Idlib, co oznaczać będzie kolejną falę uchodźców do Turcji, a  stamtąd do Europy.

 

Rosjanie i Amerykanie podkreślają, że HTS jest to grupa poza wszelką kontrolą. Nie chce w ogóle negocjować w sprawie przyszłych losów Syrii. Krótko komentują, że nie ma szans na pokój w Syrii dopóki filia al-Kaidy będzie kontrolować prowincję i granicę z Turcją. Wskazują, że w tej sytuacji Rosja, Syria, Turcja, koalicja proamerykańska i inne zaangażowane podmioty muszą współdziałać, by pokonać HTS.

 

Grupa dżihadystów powiązanych z al-Kaidą jest niezwykle skuteczna w walce z IS. Pogoniła bojowników w ciągu dwóch, trzech dni z kluczowych miejsc w prowincji, czego nie udało się osiągnąć ani Rosjanom, ani Amerykanom przez tyle lat.

 

Źródło:  foreignaafairs.com

AS

DATA: 2017-08-11 15:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jedynym który chroni chrześcijan jest Jezus Chrystus i tylko Jego chrześcijanie wspierają, a nie jakiegoś muzułmanina.
11 miesięcy temu / do surrealisty
 
satany zjednoczone(usa) ubolewają razem z satanami z kremla nad "zbyt powolnym" wdrażaniem nwo
11 miesięcy temu / jac
 
Nie zapomnijmy dodać że prawowita władza w Syrii czyli Assad jest jedynym który chroni chrześcijan i jedynym którego chrześcijanie w Syrii wspierają
11 miesięcy temu / Realista
 
Syryjczycy świadomie przegnali HTS do Idlib, żeby uwolnić resztę kraju od tych bandytów. Teraz wojsko syryjskie dąży do wyzwolenia innych ważnych regionów, a Idlib zostawili sobie na koniec.
11 miesięcy temu / Gość Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.