DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Amerykanie będą finansować eksperymenty na komórkach macierzystych

Amerykanie będą finansować eksperymenty na komórkach macierzystych
fot. Matt H. Wade / commons.wikimedia.org, licencja cc

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych nie będzie rozpatrywał skargi dwóch naukowców, którzy sprzeciwiają się opłacaniu przez rząd federalny eksperymentów na komórkach macierzystych z zarodków ludzkich. Decyzja ta oznacza, że podatnicy amerykańscy nadal będą finansować wątpliwe pod względem etycznym badania, w których pozyskanie komórek macierzystych wiąże się ze zniszczeniem ludzkiego życia.


Prawie 3 lata temu prezydent Barack Obama zniósł ograniczenie finansowania z budżetu federalnego badań medycznych przy użyciu tego rodzaju komórek macierzystych. Tym samym uchylił przepisy wprowadzone przez administrację swego poprzednika, które tego zakazywały. Znamienne, że uzasadniając wtedy swą Obama odwołał się do swej wiary. „Jako osoba wierząca uważam, że zostaliśmy powołani, by dbać o siebie nawzajem i pracować, by ulżyć ludzkiemu cierpieniu” – powiedział 9 marca 2009 roku szef państwa.


W wyniku obecnej decyzji Sądu Najwyższego eksperymenty z użyciem ludzkich embrionów będą nadal finansowane ze środków federalnych. To też potwierdzenie wyroku sądu okręgowego w Waszyngtonie w tej sprawie. Instancja ta oddaliła apelację naukowców reprezentowanych przez chrześcijańskie firmy prawnicze. Zdaniem adwokatów, nie powinno się zmuszać Amerykanów do opłacania doświadczeń niszczących życie, tworzących nieskuteczne terapie i naruszających prawo federalne.


Według obrońców życia, choć nie udało się skutecznie zablokować groźnych przepisów, dzięki pozwowi opinia społeczna uświadomiła sobie, iż eksperymenty na embrionalnych komórkach macierzystych są nie tylko nieetyczne, ale mogą się okazać groźne dla samego pacjenta. Obserwuje się bowiem coraz częściej, że pozyskane w ten sposób komórki mogą być źródłem choroby nowotworowej.


Krytycy rozluźnienia przepisów dotyczących tych „zabiegów” zwracają uwagę, że decyzja Obamy to prawdziwe trwonienie pieniędzy podatników. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że podjęto ją w czasie ostrego kryzysu ekonomicznego. W wyniku tej krytyki szef państwa rozwiązał przed upływem kadencji Prezydencką Radę ds. Bioetyki (PCBE), służącą dotychczas jako ciało doradcze.


Działania Obamy w zakresie badań biomedycznych spotkały się ze stanowczym potępieniem ze strony amerykańskich biskupów. Proponowane przez prezydenta rozwiązania umożliwią „wykorzystywanie pieniędzy podatników do zabijania zarodków ludzkich, by pozyskać z nich komórki macierzyste (…). Badania na embrionalnych komórkach macierzystych traktują niewinne ludzkie istoty jedynie jako źródło organów i towar do naszego użytku” – głosi oświadczenie zamieszczone ponad 2 lata temu na stronie episkopatu.


Kościół katolicki sprzeciwia się badaniom na komórkach macierzystych embrionów, ponieważ oznacza to uśmiercanie ludzkiego życia. Pozytywnie natomiast wypowiada się na temat doświadczeń z udziałem dorosłych komórek macierzystych, a szczególnie ich zastosowania w tak zwanej medycynie regeneracyjnej. Również obrońcy życia i naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na możliwości, jakie otwierają przed medycyną dorosłe komórki macierzyste. Coraz więcej ośrodków badawczych odkrywa, że sposób na wyleczenie wielu schorzeń znajduje się w naszym organizmie.KAI

mat


DATA: 2013-01-10 17:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Świat "odebrał" dziś Bogu wolną wolę. Nic to jednak nie zmieni prawdy, Amerykanie tak igrając ze Stwórcą niech pamiętają o wulkanie na środku Ameryki-bo kiedyś mogą się doigrać. I będzie za późno. nie chcę Obamy i jego tarczy w Polsce-Obama go home.
ponad 7 lat temu / Aaron
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.