DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Ameryka Łacińska: wierni porzucają katolicyzm na rzecz protestantyzmu

Ameryka Łacińska: wierni porzucają katolicyzm na rzecz protestantyzmu
fot. leonardobc / commons.wikimedia.org, licencja cc

Mimo że latynoamerykańscy katolicy stanowią prawie połowę wszystkich członków Kościoła, to jest ich coraz mniej. Coraz większa liczba osób porzuca katolicyzm na rzecz protestantyzmu. Największą popularnością cieszą się wspólnoty zielonoświątkowców.

 

Wspólnoty protestanckie w Ameryce Łacińskiej coraz częściej zyskują wiernych od tradycyjnie dominującego w regionie Kościoła katolickiego. Mimo że aż 84 proc. badanych mieszkańców regionu zostało wychowanych jako katolicy, to obecnie stanowią oni 69 proc. Co piąty mieszkaniec krajów Ameryki Łacińskiej określa się natomiast jako członek jednej z wspólnot protestanckich. Rośnie także liczba ateistów – jest ich 8 proc.

 

Najczęściej podawanym powodem zmiany wyznania z katolicyzmu na protestantyzm była chęć bardziej osobistego kontaktu z Bogiem. Na tę odpowiedź wskazało 81 proc. Poza tym, dla 69 proc. przyczyną konwersji był styl modlitw i nabożeństw. Prawie dwie trzecie latynoamerykańskich protestantów należy do zgromadzeń zielonoświątkowców.

 

Sondaż Pew Research Center dowodzi również, że katolicy mają z reguły mniej konserwatywny światopogląd od protestantów i częściej deklarują akceptację dla kwestii takich jak aborcja czy seks przedmałżeński. Aż 60 proc. „nowych” protestantów wskazało właśnie większy nacisk na moralne nauczanie jako powód, dla którego zmienili wiarę.

 

Źródło: rp.pl

KRaj


DATA: 2014-11-14 18:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

hmm... według mnie nie koniecznie zielonoświątkowcy większość ludzi zmienia wiarę pod wpływem misjonarzy z danego odłamu chrześcijaństwa tak jak misjonarze chodzący po Polsce np Mormonów czy też Świadków Jehowy. Po prostu ludziom odpowiada inny typ nabożeństw i waga poświęcająca trwania i stylu nabożeństw oraz większa swoboda. Jak dla mnie to się nazywa po prostu zwykła ciekawość
ponad 5 lat temu / Kameleon
 
"Aż 60 proc. ?nowych? protestantów wskazało właśnie większy nacisk na moralne nauczanie jako powód, dla którego zmienili wiarę." Wybrali świadomie grzech ot co..
ponad 5 lat temu / Katolik
 
Panie Antymodernisto, napisałem "odłamem" w sensie że pierwsi prawosławni i protestanci byli w Kościele Katolickim, ale od niego odeszli. W odróżnieniu od tych spoza Kościoła którzy zakładają para-chrześcijańskie sekty.___Panie Piotrze PX, możliwe (piszę "możliwe" bo mówimy o alternatywnej rzeczywistości) że Kościół Chrystusowy bez SVII miałby obecnie więcej wiernych, ale jednak uważam że spadek (procentowy) ilości wiernych i tak by postępował z powodów które ja i Pan wymieniliśmy. Natomiast dalej nie mamy odpowiedzi na pytanie - który OBECNY kościół jest tym Kościołem Chrystusowym którego "bramy piekielne nie przemogą"? Czy rację mają ci którzy mimo SVII trwają przy KRK bo w swej pokorze i świadomości własnej omylności nie czują się kompetentni by wyrokować że KRK nie jest już Kościołem Chrystusowym, czy też ci którzy twierdzą że KRK po SVII nie jest Kościołem Chrystusowym? Ale czy ci drudzy nie są podobni do Lutra - chcą dobrze, ale...?
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Jeżeli mógłbym prosić szanownych redaktorów PCH24 o zbadanie stanowiska sedewakantystycznego.... brakuje rzetelnych tekstów na ten temat... albo są Ci co potępiają, albo Ci co uznają... a wiem że ani jedno ani drugie nie jest właściwym.... dlatego jeżeli moglibyście napisać seria tekstów na ten temat... sytuacja jaka jest w Naszym Kościele jest potworna.... ważne by stać na gruncie prawdy..a nie własnej g... prawdy. Pozdrawiam :)
ponad 5 lat temu / Piotr PX
 
@Rozczarowany - To prawda że kiedyś nie było wszechobecnych mediów które poprzez promowane przez nich "gwiazdy", "autorytety" czy choćby sposób przedstawiania rzeczywistości - seriale, filmy, wiadomości ... deformują w z góry(?) określony sposób umysły(?) mas... to niesłychana zbrodnia zgorszenia czyniona na masową skalę... kiedyś tego nie było. Jednak zauważmy że różne sekty i sektki także protestanckie potrafią "jakoś" utrzymywać swoich wyznawców w rygorach ich doktryn... Czy myśli Pan że Kościół Chrystusowy by tego nie potrafił ? Ja uważam że potrafiłby i czyniłby to, i czyni... ale właśnie gdzie jest ten Kościół ? Hunwejbinim współtwórcy Vaticanum II sami nazwali rzeczywistość posoborową "kościołem posoborowym", nie zrobił tego abp. Lefebvre, czy jakiś sedewakantysta... oni sami tak siebie określili. pytanie czy "kościół posoborowy"=Kościół Katolicki(co równa się Kościół Chrystusowy) czy nie ? bramy piekielne rozkładają posoborowie.. nie może to być Chr
ponad 5 lat temu / Piotr PX
 
To tak jakby Kościół zabraniał ludziom na kontakt z Bogiem i miał liberalne nauczanie w sprawach aborcji , raczej jest to fatalne podejście do życia z Eucharystią na co dzień czyli brak wiary w obecność żywego Chrystusa w Eucharystii , to jest ten powód , zielonoświątkowcy dają in wymiar bycia Bożym medium bez przyjmowania ciała CHRYSTUSA , ta wersja jest łatwiejsza do przyjęcia dla prostych ludzi - jest to HEREZJA dla osoby wierzącej w nauczanie JEZUSA
ponad 5 lat temu / POSTAWICIE NA CHRYSTUSA EUCHARYSTYCZNEGO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.