DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2019 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Ambitny cel Finlandii: chcą do 2035 roku mieć „zeroemisyjną gospodarkę”

Ambitny cel Finlandii: chcą do 2035 roku mieć „zeroemisyjną gospodarkę”
źródło: pixabay.com

Finlandia chce być krajem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2035 roku. Wynika to z umowy koalicyjnej, opublikowanej w poniedziałek.

 

Po ponad miesięcznych negocjacjach pięć partii zgodziło się na cel popierany przez przyszłego socjaldemokratycznego premiera Antti Rinne, który uznał strategię klimatyczną za priorytetową dla kraju. Nowy rząd powiedział, że ustanowi cel i przejrzy w 2025 r. jak jest on realizowany.

 

Wcześniej, bo do 2030 r. zeroemisyjną gospodarkę chcą mieć Norwegowie. Kompromis zawarty między „zielonymi” i „lewicowcami” a wcześniej dominującą Partią Centrum, ma zaowocować szybszym odchodzeniem od paliw kopalnych i ograniczeniem rozwoju przemysłu. Partia Centrum podniosła obawy dotyczące wpływu tego celu na interesy energetyczne i leśne kraju.

 

Ekolodzy z zadowoleniem przyjęli program, który przewiduje reformę podatku energetycznego, inwestycje w koleje i dalszą realizację celów zrównoważonego rozwoju.

 

„Ludzie domagali się szybszych działań klimatycznych i to właśnie osiągniemy”, powiedział w oświadczeniu Sini Harkki z Greenpeace Nordic. - Zbudowanie pierwszego na świecie wolnego od paliw kopalnych, zrównoważonego społeczeństwa będzie wymagało znacznie więcej niż miłych słów na papierze, ale jesteśmy zdeterminowani, aby tak się stało. To ekscytująca podróż, którą chcemy rozpocząć – tłumaczyła. Potrzebne będą bardziej rygorystyczne środki, aby zająć się wpływem wysokiej szybkości pozyskiwania drewna i wykorzystaniem torfu na energię, dodała.

 

Cel stawia pod znakiem zapytania inwestycje w nowe zakłady celulozowe. Wskaźnik wycinki lasów wzrósł z 68 milionów metrów sześciennych w 2015 r. do około 75–77 milionów w ubiegłym roku. Planowana fabryka w Kemi zwiększałaby popyt na kolejne 4,5 mln metrów sześciennych drewna. Nowe zakłady miały powstać również w Kemijärvi i Kuopio.

 

Jednocześnie kraj będzie musiał wycofać paliwa kopalne i torf, które stanowią 40 proc. zużywanej energii. - Musi nastąpić zmiana systemowa – mówiła Karoliina Auvinen, naukowiec z Aalto University i współautorka artykułu na temat tego, jak Finlandia może się obyć bez paliw kopalnych.

 

Więcej energii ma pochodzić z farm wiatrowych i słonecznych. Przewiduje się wzrost popytu na elektryczne ogrzewanie i transport - wszystko w jednym cyklu inwestycyjnym. W tym scenariuszu zużycie bioenergii – głownie z odpadów rolniczych i leśnych – wzrośnie o 10 proc.

 

Lauri Muranen, rzecznik sieci związków zawodowych SAK, poparł poziom ambicji, pod warunkiem, że rząd opracuje jasny plan działania dla każdego sektora. W szczególności przemysł torfowy jest kluczowym pracodawcą w niektórych obszarach. - Jeśli chcemy być poważni, będziemy musieli wycofać się z torfu. Oznacza to brak miejsc pracy w produkcji torfu. Mówienie o tym ludziom nie zawsze jest miłe. Najważniejsze jest to, by przygotować się na czas, więc nie jest to niespodzianka – tłumaczył Muranen dla Climate Home News. Dodał, że Finlandia nie może podążać w kierunku gospodarki zeroemisyjnej sama. - Uważamy, że ważne jest, aby Finlandia próbowała wpłynąć na UE i nie robiła tego samodzielnie – konstatował.

 

Strategia klimatyczna Komisji Europejskiej przewiduje zeroemisyjną gospodarkę w całej UE do 2050 r.

 

Źródło: climatechnagenews.com

AS


DATA: 2019-06-04 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zabronią zabronią. Agenda 2030 przyjęta przez wszystkie rządy zabrania oddychać. Nam tez PiS zabroni, Szydło i Morawiecki podpisali. I PO też zabroni, jakby ktoś myślał że pisze to lewak.
5 miesięcy temu / oro
 
A oddychać nie zabronią czasem?Biedni ci finowie,biedne tam roślinki.
5 miesięcy temu / tak pytam
 
Finowie są jak dzieci. A co zrobią jak będzie wiał wiatr znad Rosji ?
5 miesięcy temu / Jazzz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.