DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Ambasador w USA komentuje antypolskie słowa Grossa: to fałsz!

Ambasador w USA komentuje antypolskie słowa Grossa: to fałsz!
fot. Eugeniusz Helbert/FORUM

„Tendencyjnym i fałszywym” – tak nazwał polski ambasador w USA artykuł Jana Tomasza Grossa w „The New York Times”, który ukazał się w związku z Marszem Niepodległości. Autor „Sąsiadów” zatytułował tekst słowami: „Polacy domagają się czystej krwi”.

 

Gross w swoim tekście zasugerował, że w Polsce „odradza się” antysemityzm, czego dowodem miał być właśnie tegoroczny Marsz Niepodległości. „Ci, którzy maszerowali w sobotę, są spadkobiercami tej niegodziwej tradycji. Przywódcy Polski wypuścili z butelki złego dżina; to zagrożenie dla liberalnej demokracji w Polsce” – napisał Gross, twierdząc, iż dowodem na odradzający się antysemityzm jest fakt, iż Marsz rozpoczął się spod pomnika Romana Dmowskiego.

 

Gross zarzucił również szefowi MSWiA, Mariuszowi Błaszczakowi, że ten nie potępił w sposób oczywisty Marszu, ale ocenił, iż cały pochód był „pięknym widokiem”.

 

Ambasador Piotr Wilczek był oburzony tekstem Grossa i w sobotę osobiście odniósł się do stawianych przez niego zarzutów. – Należy powtórzyć: obecność (na marszu) rozjuszonej grupy nacjonalistów jest godna potępienia, ale nie przedstawia całego Marszu Niepodległości w Warszawie – podkreśla Wilczek.

 

- Tak, minionej soboty tysiące praworządnych, patriotycznych Polaków wzięło, między innymi, udział w Marszu Niepodległości. Jeśli te działania mają nam powiedzieć, dokąd zmierza Polska, to nasza odpowiedź jest taka: Polska zmierza do swej setnej rocznicy odrodzenia (...) i jest dziś dumnym krajem, który zna cenę wolności – konkluduje Wilczek.

 

Wcześniej ambasada Polska w USA wydała oświadczenie prostujące kilka artykułów, które ukazały się na temat Marszu Niepodległości w amerykańskiej prasie. Znalazły w nich obraźliwe określenia uczestników tego wydarzenia, których nazywano m.in. „neonazistami”.

 

 

Źródło: rmf24.pl

ged


DATA: 2017-11-19 08:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Smutne jest, że ambasador Wilczek szkodzi, myląc pojęcia. Nie odróżnia nacjonalizmu szowinizmu. Gdy Amerykanie kochają swój kraj, nazywani są patriotami. Gdy działają w interesie swojego narodu, są nacjonalistami. I nie ma znaczenia, że jest on niejednorodny etnicznie, bo jeszcze do niedawna kulturowo był to monolit. Jest zatem duże podobieństwo między nacjonalizmem polskim i amerykańskim. Polski nacjonalizm również nie obierał pochodzenia etnicznego, jako podstawowego kryterium. "Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie" - pisał Roman Dmowski. Nie dajcie się ogłupić i wmówić sobie, że źle jest kochać własny naród. Nacjonalizm nie jest zły - groźny jest szowinizm.
ponad 2 lata temu / Dante
 
Nie da się zagłuszyć faktów różnymi pokrzykiwaniami na tych,którzy widzą jaki koń jest.
ponad 2 lata temu / ktoś
 
"Rozjuszona grupa nacjonalistów" - taka obrona jest jeszcze gorsza od artykułu Grossa . Amdasador Polski w USA albo jest skończonym durniem ,albo wywodzi się z gieremkowskiego zaciągu .
ponad 2 lata temu / Mirek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.