DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Ambasador Szwecji wezwany do polskiego MSZ. Chodzi o sprawę Stefana Michnika

Ambasador Szwecji wezwany do polskiego MSZ. Chodzi o sprawę Stefana Michnika

Ambasador Szwecji został we wtorek przed południem wezwany do MSZ w związku z decyzją szwedzkiego sądu o odmowie wydania Polsce Stefana Michnika, podejrzewanego przez pion śledczy IPN o popełnienie zbrodni komunistycznych.

 

W pierwszych dniach grudnia do władz Szwecji trafił polski wniosek o aresztowanie stalinowskiego sędziego Stefana Michnika. IPN chciał mu postawić 30 zarzutów, w tym zarzuty dotyczące zbrodni sądowych. Stalinowski sędzia miał bowiem, opierając się na sfabrykowanych przesłankach, skazać czterech działaczy podziemia niepodległościowego.

 

Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie zgodził się jednak na wydanie Stefana Michnika polskim władzom. Jako główny powód podano, że czyny, za które jest on ścigany przedawniły się, a poza tym jest on obywatelem Szwecji.

 

Sytuacja, w której odmawia się wydania stalinowskiego zbrodniarza, który ma na koncie wyroki śmierci, któremu jasno udowodniono zbrodnie przeciwko ludzkości, które nie podlegają przedawnieniu, to jest sytuacja bezprecedensowa – ocenił Szynkowski vel Sęk na antenie Radia ZET.

 

Argumenty, że to są sprawy zapomniane, przedawnione, które w tej sprawie po stronie szwedzkiej zapadły, są dla nas nie do zaakceptowania, więc reakcja w tej sprawie musi być zdecydowana – podkreślił. Dodał, że zasada nieprzedawniania się zbrodni przeciwko ludzkości jest jedną z podstaw prawa międzynarodowego, a więc nie jest to kwestia regulowana przez przepisy krajowe.

 

Powiedzmy sobie jasno – Stefan Michnik to jest zbrodniarz stalinowski, który ma na sumieniu ludzkie życia. Nawet jeśli to dzisiaj jest osoba w podeszłym wieku, uważamy, że tak sobie sprawę zostawiamy, bo wszystko się przedawniło, to chyba coś jest nie tak – podsumował Szynkowski vel Sęk.

 

Jest to kolejny wniosek o wydanie Michnika, który został odrzucony przez szwedzki sąd. Poprzedni wydany przez Wojskowy Sąd Okręgowy Europejski Nakaz Aresztowania wobec Stefana Michnika dotyczył jednak innych, lżejszych zarzutów. W listopadzie 2010 r. Sąd Rejonowy w Uppsali uznał, że przestępstwa zarzucone podejrzanemu zgodnie z prawem szwedzkim uległy przedawnieniu, a poszukiwany jest obywatelem szwedzkim.

 

Źródło: tvp.info / PCh24.pl

TK


DATA: 2019-02-19 13:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ma jeszcze w odwodzie wyjazd do Izraela, tam do śmierci Polska bedzie wnioskować o ekstradycję.
3 miesiące temu / Bagsik
 
...jednym slowem - powiedziano Polsce zeby Polska, o o odwalila sie od michnika. Szwecja zatem to kraj bolszewicki, ktory wbrew polskiej konstytucje, badajze art.13 ma swoja ambasade w Polsce.
3 miesiące temu / Lester
 
Ambasador został wezwany: "czy zechciałby pan przybyć na chwilę do MSZ"? "Najmocniej przepraszamy, ale musimy stwarzać jakieś pozory. Czego się pan napije? Oczywiście, że zgadzamy się ze szwedzkimi sądami, one są niezależne, nie to co w Polsce, gdzie nie ma praworządności. Proszę przyjąć najszczersze przeprosiny za ten wniosek o wydanie pana Michnika, wielce zasłużonego dla naszych krajów. W pełni podzielamy stanowisko sądu w kraju pana ambasadora, ale - jak wspomniałem na początku - musimy stwarzać jakieś pozory. Proszę przekazać najszczersze wyrazy uznania dla władz Szwecji, niezawisłego sądu oraz pana Michnika, tak nikczemnie oczernianego przez różne podejrzane elementy w naszym kraju, który istnieje tylko teoretycznie.
3 miesiące temu / rozbawiony
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66253"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.