DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2018 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Ambasada Polski w USA prostuje nieprawdziwe informacje o Marszu Niepodległości

Ambasada Polski w USA prostuje nieprawdziwe informacje o Marszu Niepodległości
Fot. Aleksiej Witwicki / FORUM

W związku z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi Marszu Niepodległości, publikowanymi na łamach amerykańskiej prasy, Ambasada Polski w USA wydała specjalny komunikat. Podkreślono w nim, że „Wall Street Journal” i CNN przedstawiły „tendencyjne, nieobiektywne lub wręcz nieprawdziwe” relacje z obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Ambasada Polski w Waszyngtonie wystosowała specjalne oświadczenie, w którym odcięła się od relacji „Wall Street Journal” i telewizji CNN, w których przedstawiono tendencyjne i nieprawdziwe informacje. W piśmie wyrażono zdecydowany sprzeciw wobec sugestii, że w Marszu Niepodległości maszerowali „neonaziści” lub „neofaszyści”. Podkreślono, że w manifestacji brali udział różni ludzie, w tym także rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Autorzy dokumentu zwrócili również uwagę, że warszawski Marsz był jedną z 300 manifestacji, które tego dnia odbywały się w Polsce w związku z rocznicą odzyskania niepodległości. Ambasada dodaje, że na pozostałych demonstracjach uczestnicy nie wyrażali postaw rasistowskich czy antysemickich.

 

„To niefortunne, ale nie zaskakujące, że doniesienia prasy amerykańskiej na temat corocznego Marszu Niepodległości w Warszawie ograniczyły się do sensacyjnych nagłówków oraz wybiórczych relacji, które w najlepszym wypadku można uznać za półprawdy, a w niektórych przypadkach za zupełnie nieprawdziwe informacje” – czytamy w treści komunikatu Ambasady Polski w USA.

„Ubolewania godnym jest to, że czytając artykuł p. Hinshaw czytelnicy amerykańscy odniosą wrażenie, że w Polsce był jeden marsz z okazji Święta Niepodległości i że był to marsz rozwścieczonych nacjonalistów” – dodaje w oświadczeniu ambasador Piotr Wilczek.

 

Ambasada Polski w USA wystosowała również odrębne pismo do redakcji stacji telewizyjnej CNN, ale jak na razie pozostaje ono bez odpowiedzi. „Twierdzenie w artykule, że ‘dziesiątki tysięcy nacjonalistów zakłóciło obchody Święta Niepodległości w Polsce’ lub, że ‘policja szacuje, że 60 tys. ludzi wzięło udział w demonstracji nacjonalistów’ to doniesienia sensacyjne, nie przedstawiające prawdziwego obrazu sytuacji podczas marszu w Warszawie” – pisze w liście do CNN ambasador Piotr Wilczek.

 

Warto dodać, że do grona osób szkodzących wizerunkowi Polski dołączył Jan Tomasz Gross, który na łamach „New York Times” napisał, że Masz Niepodległości był faszystowski. Jan Tomasz Gross pisze także o „głębokich pokładach etniczno-religijnej nienawiści, wrodzonej Polsce i historycznie skierowanej przeciwko Żydom". Jak podkreśla, element antysemicki był silnie obecny w ruchu endeckim i w myśli Romana Dmowskiego, do którego dziedzictwa odwołują się uczestnicy Marszu Niepodległości.

 

„Połowa z sześciu milionów żydowskich ofiar Holocaustu było Polakami. Dwa miliony Polaków dodatkowo zostało zabitych podczas niemieckiej okupacji. Jak wiele jeszcze śmierci potrzeba, by przywódcy nauczyli się, że słowa i idee mogą zabijać?" – zapytuje.

 

 

Źródło: waszyngton.msz.gov.pl, wprost.pl, PCh24.pl

WMa

 

 

 

 


DATA: 2017-11-17 21:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Takie komunikaty to zbyt mało. Za nimi powinny iść działania prawne. Nawet jeśli nieskuteczne. Informacja o tym, że strona polska pozywa np. CNN, jest zdecydowanie bardziej nośna niż jakiś tam komunikat z ambasady.
9 miesięcy temu / Krzysztof
 
Byłaby reakcja za szkalowanie Polski gdyby tam był Sznepf????? Krytykowałby innego żyda?
9 miesięcy temu / Antek
 
Polakom szkodzą komuchy dawne i mafie gospodarcze zachodu bo się im urywa dobrobyt wyzysk polski a zdrajcy będą uciekać z Polski
9 miesięcy temu / Ferdek
 
Trochę chyba za późno ten komunikat ambasady prawda?
9 miesięcy temu / józek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.