DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

„Amazoński” biskup Kräutler: Oczekuję od Synodu żonatych kapłanów i „co najmniej” diakonis

„Amazoński” biskup Kräutler: Oczekuję od Synodu żonatych kapłanów i „co najmniej” diakonis
Biskup Erwin Kräutler. Fot. Photo Jessica Gow / SCANPIX / Kod 10070 / FORUM

Brazylijsko-austriacki biskup Erwin Kräutler uważa, że Synod Amazoński powinien dokonać wielkich zmian w rozumieniu i przeżywaniu kapłaństwa. Oczekuje zgody na wyświęcanie żonatych mężczyzn oraz „co najmniej” diakonatu kobiet.

 

Bp Erwin Kräutler to emerytowany wieloletni biskup największej terytorialnie diecezji Brazylii, Xingu. Jest jedną z czołowych postaci zaangażowanych w przygotowywanie Synodu Amazońskiego. To właśnie on w 2013 roku przedstawił papieżowi Franciszkowi pomysł zniesienia obowiązku celibatu kapłańskiego w Amazonii. Kräutler jest też wiceszefem Panamazońskiej Rady Eklezjalnej (REPAM) odpowiedzialnej za organizację Synodu. Brał niedawno udział w zamkniętym spotkaniu grupy liberalnych kardynałów, biskupów i teologów w Rzymie, na którym przygotowywano agendę działań na październikowe zgromadzenie. Teraz z okazji swoich 80. urodzin udzielił wywiadu austriackiej telewizji ORF. Jak powiedział, ma względem Synodu Amazońskiego wielkie oczekiwania. Według Kräutlera jest „realistyczne”, że dzięki postanowieniom zgromadzenia w przyszłości będzie się w Amazonii dopuszczać do święceń kapłańskich żonatych mężczyzn – a kobiety „co najmniej” do diakonatu.

 

- Jest faktem, że około 800 małych wspólnot w naszej prałaturze jest kierowanych przez świeckich, z czego dwie trzecie nawet przez kobiety – powiedział. Jak stwierdził, jest „niemalże skandalem” to, że mieszkańcy odległych regionów diecezji Xingu mogą tylko kilka razy w roku uczestniczyć w mszy świętej. Wspólnoty w Xingu funkcjonują w jego ocenie dobrze, ale „brakuje im centrum”.

 

Stąd w jego ocenie papież mógłby pozwolić poszczególnym biskupom lub episkopatom Amazonii wyświęcać na księży żonatych mężczyzn. Dodatkowo kobiety powinny być „co najmniej” diakonisami. - A później zobaczymy dalej – stwierdził biskup. - Jeżeli dwie trzecie tych wspólnot jest w sposób kompetentny i z wielkim zaangażowaniem prowadzonych przez kobiety, to dlaczego kobiety nie miałyby otrzymywać święceń i przewodniczyć niedzielnej Eucharystii? - zapytał.

 

- Kobiety nie są w żądnym wypadku prowizorycznym rozwiązaniem – dodał. Jak podkreślił bp Kräutler, także w Europie wielu księży jest dziś przeciążonych. - Po części są to kapłani „na sygnale”, a więc tacy, którzy jeżdżą z jednej parafii do drugiej i nie mają osobistego kontaktu z Ludem Bożym. Musimy coś na to poradzić – wskazał. Jego zdaniem w każdej parafii musi być ksiądz, który „żyje z ludźmi, ma zapach owiec”. Zdaniem bp. Kräutlera trzeba też zatroszczyć się o równouprawnienie. - Argument, że przy Ostatniej Wieczerzy nie było żadnej kobiety w ogóle nie przekonuje. Gdyby to było takie istotne, to kobiety nie powinny w zasadzie nawet przyjmować Komunii – uznał.

 

  

***

 

Powyższy tekst jest jednym z licznych artykułów świadczących o olbrzymim kryzysie w Kościele. Ale zawsze pamiętamy, że Kościół to nasza Matka, to Chrystusowa Owczarnia, której – jak obiecał Jej Najświętszy Założyciel – bramy piekielne nie przemogą. Kościół – jeden, święty, powszechny i katolicki, dostarczyciel jedynej prawdziwej religii, będący Mistycznym Ciałem tego, który jest Prawdą, Drogą i Życiem istniał będzie zawsze. Był już wszakże targany licznymi kryzysami, prześladowaniami i upadkami – mimo tego zawsze wychodził z kłopotów i powstawał, by przekazywać wszystkim narodom Słowo Boże. Nie ustawajmy w modlitwie za naszych kapłanów i biskupów i Ojca Świętego, za nasze katolickie rodziny i katolickie społeczeństwo. Nie ustawajmy w modlitwie za osoby takie jak opisane w powyższym tekście – ta modlitwa jest im niezwykle potrzebna! Trwajmy przy tym w świętej wierze katolickiej, której zasad, dogmatów, prawd i tradycji nie da się zmienić – a w sprawach takich jak opisana w powyższym tekście, zaglądajmy do Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym wciąż odnaleźć możemy słuszne odpowiedzi na dręczące nas pytania.


DATA: 2019-07-16 08:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe jakie owoce swojej posługi ma ten biskup. Zamiast modlić się o powołania w diecezji co jest jego obowiązkiem dąży do "reform" utrwalonej przez wieki zasadzie dopuszczania do święceń tylko mężczyzn. Masakra
ponad 1 rok temu / Michal
 
A kapłanki, biskupki i kardynałki?
ponad 1 rok temu / Sal
 
Jak można mówić, że kapłan który jeździ po parafiach nie ma kontaktu z ludem? Pragnę pasterzy a nie ..... wilków!
ponad 1 rok temu / Arvena
 
Wystarczy jak będzie się mył i będzie miał zapach higieniczny. Niekiedy osiemdziesiątka to winno się równać możliwość wypowiadania w piaskownicy
ponad 1 rok temu / observer
 
Ja zaś oczekuję od lewackich biskupów przejścia do stanu świeckiego i odczepcie się wreszcie od Koscioła katolickiego.
ponad 1 rok temu / panda
 
Jak się biskup oficjalnie wypowiada, to niech się najpierw ubierze w strój oficialny.
ponad 1 rok temu / mam dres
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.