31 grudnia 2020

Amazoński biskup: Dyskusja o viri probati jest „w fazie dojrzewania”

Amazońsko-niemiecki biskup, Bernhard Johannes Bahlmann z brazylijskiej diecezji Óbidos, ma nadzieję na watykańską zgodę na żonatych księży. Jak przekonuje, Kościół nadal dyskutuje o viri probati, kwestia ta musi jednak jeszcze „dojrzeć”.

 

Bernhard Johannes Bahlmann jest franciszkaninem. Otrzymał święcenia biskupie w roku 2009. Ordynariuszem diecezji Óbidos został z woli papieża Benedykta XVI w roku 2011. W 2019 roku brał udział w rzymskim Synodzie Biskupów poświęconym Amazonii. Orędował za dopuszczeniem do kapłaństwa żonatych mężczyzn, upatrując w tym remedium na brak powołań doskwierający Kościołowi w Brazylii.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W rozmowie z tygodnikiem „Kirche+Leben” z Münster bp Bahlmann stawiał wówczas bardzo konkretne postulaty. Stwierdził, że w jego diecezji, liczącej 182 tys. km kwadratowych, niektóre wspólnoty wiernych mogą uczestniczyć we Mszy świętej jedynie dwa lub trzy razy w roku, gdy przyjdzie do nich ksiądz. Według hierarchy należy dołożyć starań, by powołania rodziły się wśród tubylczych ludów. W związku z tym należy, jak uznał, poszerzyć możliwości dostępu do sakramentu kapłaństwa i umożliwić wyświęcanie na księży żonatych mężczyzn.

 

Hierarcha jest też zwolennikiem nowatorskiego modelu zarządzania wspólnotami parafialnymi. W jego diecezji odpowiadają za to przede wszystkim kobiety – panie kierują około 80 proc. wspólnotami z których niektóre mają nawet 3000 wiernych. W diecezji Óbidos istnieje dwanaście wielkich parafii, z których każda zrzesza od kilkunastu do nawet kilkuset mniejszych wspólnot. Bp Bahlmann wyraził w tamtej rozmowie nadzieję, że papież Franciszek da Konferencji Episkopatu Brazylii więcej odpowiedzialności za kształtowanie życia kościelnego w kraju.

 

Z kolei w najnowszej rozmowie z portalem Katholisch.de hierarcha stwierdził, że w rok po Synodzie Amazońskim dyskusja o viri probati trwa dalej. W jego ocenie temat znajduje się obecnie „w fazie dojrzewania”.

 

Przypomnijmy, że w posynodalnej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia papież Franciszek nie podjął wprost tematu viri probati. Na początku adhortacji zachęcił jednak wszystkich jej czytelników do sięgnięcia po dokument finalny Synodu Amazońskiego, a w nim Ojcowie Synodalni zawarli prośbę o dopuszczenie żonatych do kapłaństwa.

 

Bp Bahlmann powiedział, że przyszłość Kościoła katolickiego w Amazonii zależy w dużej mierze od zaangażowania osób świeckich. Stanowiska kierownicze nie muszą być powierzane tylko kapłanom, strukturami kościelnymi mogą i powinni w jego ocenie kierować także świeccy. Biskup powiedział też, że wcielanie w życie dokumentu końcowego Synodu Amazońskiego oraz adhortacji posynodalnej Querida Amazonia musi potrwać i stąd poprosił wszystkich o cierpliwość.

 

Prace tego rodzaju rzeczywiście trwają. W czerwcu tego roku utworzono w Ameryce Łacińskiej Amazońską Konferencję Eklezjalną, która zrzesza czołowych przedstawicieli szeregu najważniejszych latynoamerykańskich organizacji kościelnych. Jej przewodniczącym został kard. Claudio Hummes, przyjaciel papieża Franciszka, jeden z głównych organizatorów Synodu Amazońskiego i zarazem wielki zwolennik zmian w kapłaństwie w kwestiach celibatu oraz kobiet.

 

Według deklaracji kierowników nowej grupy, Amazońska Konferencja Eklezjalna ma zająć się implementacją postanowień Synodu Amazońskiego i posynodalnej adhortacji, także gdy idzie o stworzenie nowego rytu liturgicznego dla Amazonii.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 393 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram