DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Amazonka wpływa do Dunaju. Austriaccy biskupi chcą żonatych księży i diakonatu kobiet

Amazonka wpływa do Dunaju. Austriaccy biskupi chcą żonatych księży i diakonatu kobiet
fot. Forum

Dwóch austriackich biskupów opowiedziało się publicznie za dopuszczeniem do kapłaństwa żonatych mężczyzn. Ich zdaniem dalsze zwlekanie z tą decyzją może przynieść szkody. Głosów o zmianę jest znacznie więcej.

 

W rozmowie z mediami za wprowadzeniem w Kościele katolickim żonatych księży opowiedzieli się biskupi Manfred Scheuer z Linzu oraz Hermann Glettler z Innsbrucku; obaj pojawiali się nierzadko na łamach pch24.pl w związku z bardzo wyrazistą progresywną agendą, jaką od lat prezentują.

 

- Mam wielką nadzieję, że sprawy, które omawiano dla Amazonii, zostaną wprowadzone także u nas – powiedział dosłownie bp Scheuer na antenie rozgłośni ORF. W jego ocenie owoce Synodu Amazońskiego mogą być znaczące również dla Austrii, co dotyczy zarówno wyświęcania na księży żonatych mężczyzn jak i ewentualnego diakonatu kobiet. Bp Scheuer powiedział, że w tej drugiej kwestii liczy wciąż na „dalszy rozwój” spraw. Hierarcha od dawna opowiada się za wprowadzeniem diakonatu kobiet. Z kolei w rozmowie z „Tiroler Tageszeitung” ten sam biskup przypomniał, że również jego poprzednik w Linzu, bp Reinhold Stecher, popierał ideę zniesienia obowiązku celibatu.

 

W rozmowie z tą samą gazetą za viri probati opowiedział się też biskup Innsbrucku, Hermann Glettler. Hierarcha zaznaczył przy tym, że wprowadzając żonatych księży należy uważać, by nie powstała atmosfera odbierania celibatowi wszelkiego sensu.

 

Wyświęcanie diakonów stałych na prezbiterów oraz dopuszczenie kobiet do diakonatu uważa za właściwe również austriacki prymas, arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn, o czym mówił jeszcze na kilka miesięcy przed Synodem Amazońskim.

 

Na samym synodzie absolutnie czołowym orędownikiem zmian był austriacki biskup misyjny Erwin Kräutler, zarazem jeden z dwóch głównych organizatorów całego zgromadzenia.

 

W minioną niedzielę wiedeński profesor teologii Paul Zulehner wystąpił też z petycją o rozpoczęcie zmian w Kościele katolickim w krajach niemieckojęzycznych. Ten niezwykle wpływowy uczony zainicjował akcję zbierania podpisów, która ma zachęcić hierarchów do wprowadzenia już nie viri probati, ale personae probatae – czyli kapłaństwa dla wszystkich, mężczyzn i kobiet, celibatariuszy lub żyjących w związku małżeńskim.

 

 

Źródło: Kathpress.co.at

Pach


DATA: 2019-11-08 13:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę,że u nas księży jest wystarczająco dużo tylko są poprostu leniwi! należy tez biskupów pogonić do Bożej pracy.
6 miesięcy temu / marianna
 
Patrząc na niektóre dokonania, decyzje polskiego episkopatu, to chyba możemy spodziewać się wszystkiego niestety.
6 miesięcy temu / A.
 
Bo Niemcy z Austrią to jedna rodzina.
6 miesięcy temu / Polak.
 
Niebawem okaże się, że boczną odnogą Amazonki jest Wisła. Czy w naszym nieszczęśliwym kraju wyświęcanie zacznie się od liderów grup charyzmatycznych ? Oni już dziś są takimi pastorami w Kościele. Czy my też mamy sobie poszukać Pachamamy ? A może Mokosz się nada ?
6 miesięcy temu / Józef z Tallin
 
A ja mam takie pytanie odnośnie problemu powołań kapłańskich - i w Polsce również - czy w każdy I czwartek miesiąca w tych miejscach jest sprawowana Eucharystyczna Ofiara w intencji nowych powołań kapłańskich i o wytrwałość dla alumnów i kleryków oraz kapłanów, są odprawiane nabożeństwa... Zauważam, że I piątek jest i I sobota jak najbardziej; zaś jest jakiś problem z I czwartkiem szczególnie z nabożeństwem o powołania i za powołanych... może nad tym warto popracować... Czy nie jest tak u Pana Boga: jak Lud nie prosi to nie otrzymuje - jesteśmy wolni, a zatem prośmy Pana żniwa - jak nikt nie prosi ciągle i nieustannie to Pan nie odpowiada - wszak jesteśmy ludźmi wolnymi. Takie spostrzeżenie mi się zrodziło w ramach niewielkiego doświadczenia katolickiej Wspólnoty w krajach niemieckojęzycznych.
6 miesięcy temu / Klops
 
Jak dobrze, ze Dunaj nie przepływa przez Polskę! Ale, ale, czy polski episkopat zabrał w ogóle głos w sprawach wynikających z tego Synodu Amazońskiego?
6 miesięcy temu / Maryna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.