DZIŚ JEST:   17   LUTY   2020 r.

Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

Amazonia ofiarą cywilizacji zachodniej? Amerykański kapłan o nadużyciach w dokumencie roboczym synodu

Amazonia ofiarą cywilizacji zachodniej? Amerykański kapłan o nadużyciach w dokumencie roboczym synodu
zdjęcie ilustracyjne. fot. pixabay.com

Amerykański ksiądz Charles Pope krytykuje dokument roboczy synodu amazońskiego. Jego zdaniem dokonuje się w nim przesadna krytyka świata zachodniego. Ludy amazońskie i region zostaje bowiem przedstawiony jako ofiara zachodniej inwazji. Tymczasem Zachód, oprócz zła przyniósł ludzkości wiele dobra – w nauce, ekonomii, sztuce, polityce i nie tylko.

 

Ksiądz Pope na łamach „National Catholic Register” cytuje fragmenty Instrumentum laboris – dokumentu roboczego sporządzonego przed zaplanowanym na październik w Rzymie synodem amazońskim.

 

„Rodzina ludów amazońskich byłą ofiarą kolonializmu w przeszłości i obecnego neokolonializmu. Wprowadzenie zachodniego modelu kulturowego wprowadziło (ang. inculated) pewną pogardę dla ludów i zwyczajów terytorium Amazonii, w tym nawet nazywanie ich dzikusami lub prymitywami. Dziś wdrożenie zachodniego [...] modelu ekonomicznego...wpływa na rodziny przez inwazje i niszczenie ich ziem, kultur i życia, zmuszając ich do imigracji do miast i ich peryferii”. [Instrumentum Laboris 76].

 

Autorzy Instrumentum Laboris potępiają cywilizację zachodnią za kolonializm, mentalność ekonomistyczną, konsumpcjonizm, utylitaryzm, indywidualizm, technokrację i kulturę marnotrawstwa. Ich zdaniem życie w Amazonii  i prawa jej mieszkańców są zagrożone przez te tendencje. Co więcej, autorzy dokumentu łączą Kościół ze złem zachodniej eksploatacji, które doprowadziło do zniszczenia dziewiczych terenów Amazonii.

 

Jednocześnie autorzy „Instrumentum Laboris” przesadnie pozytywnie piszą o życiu i światopoglądzie tej części ludów Amazonii, która pozostaje zasadniczo niepodatna na wpływ Zachodu. Jednocześnie wpływ przedstawicieli tych ludów na niszczenie ich własnych kultur jest banalizowany, a największą winę ponosi jakoby zachód.

 

Jak więc zauważa ksiądz Pope, autorzy Instrumentum laboris przedstawiają zachodnią kulturę jako „niemal demoniczną”, cechującą się „pasożytnictwem, skłonnością do ludobójstwa i niszczenia środowiska (ang. genocidal and ecocidal), czczącą pieniądze. Obfituje w konsumpcjonizm, utylitaryzm, merkantylizm, sekularyzm, indywidualizm i technokrację. Dąży do politycznej, ekonomicznej i kulturowej dominacji i chce ustanowić ekonomię opartą głównie na zyskach, napędzaną łapówkami i korupcją”. 

 

Tymczasem – jak podkreśla ksiądz Pope– rozpowszechnienie antyzachodniej ideologii w dokumencie roboczym przed synodem amazońskim nie czyni jej tekstu bardziej chrześcijańskim. Antyzachodnia szarża sprawia natomiast, że dokument trudno traktować poważnie.

 

Jak zauważa ksiądz Pope, kultura zachodnia w swym najlepszym wydaniu stanowi owoc chrześcijaństwa. Jako taka nie jest źródłem problemu dla regionu Amazonii, lecz może stanowić jego rozwiązanie. Duchowny podkreśla, że Ewangelia i jej wizja doprowadziła zachodnią kulturę do wspaniałego rozkwitu. Chodzi tu o zakony, które przechowały starożytne pisma, uniwersytety ułatwiające rozumienie Bożego stworzenia. Do tego dochodzi system prawny, przyczyniający się do stworzenia prawa międzynarodowego. Równie istotne jest stworzenie szpitali i rozwój medycyny, jaki doprowadził do pokonania zarazy i chorób i obniżenia śmiertelności dzieci. Z kolei nowoczesne zachodnie gospodarki przyczyniły się do podniesienia standardu życia mas i zapewnienia im obfitości. Nauki rolne umożliwiły zaś ogromne zwiększenie efektywności rolnictwa.

 

Ukoronowaniem tego jest  zachodnia sztuka, poezja, literatura, muzyka i architektura. Zachód stworzył także system polityczny umożlwiający wzajemną kontrolę i korygowanie nadużyć, a także zagwarantował prawa robotników. Ludzie zachodu wprawdzie ścinali drzewa, jednak potrafili też sadzić nowe i chronić liczne lasy przed zniszczeniem. Ponadto najczystsze regiony pod względem środowiska znajdują się właśnie na Zachodzie.

 

Ksiądz i bloger zauważa również, że słuszne cele interesujące autorów Instrumentum Laboris (promocja godności człowieka, troska o lasy tropikalne) można osiągnąć współpracując z zachodnimi instytucjami. Na przykład w północnoozachodnich stanach USA kwitnie wiedza o dobrej, nieprowadzącej do zniszczenia gospodarce leśnej. Z kolei szacunek dla godności jednostki, różnorodności, przy jednoczesnej trosce o dobro wspólne istnieje w amerykańskim ładzie prawno-politycznym. Te wszystkie dobra Zachód może zaoferować także ludom Amazonii, jednak autorzy Instrumentum Laboris potępiają go en bloc, przez co utrudniają realizację deklarowanych przez siebie celów.

 

Kapłan przyznaje, że zachodnia cywilizacja nie jest doskonała i że jest w niej obecne wiele zła. Jednak autorzy Instrumentum Laboris zdają się dostrzegać wyłącznie samo zło oraz grzech. Pod tym względem ich mentalność kłóci się z mentalnością Pana Jezusa, potępiającego grzech, lecz jednocześnie wzywającego do cierpliwości wobec grzeszników i obcującego z nimi. Duchowny wyraził nadzieję, że dokument roboczy nie stanie się oficjalnym dokumentem Kościoła po synodzie amazońskim. 

 

Na marginesie niezwykle wartościowego tekstu księdza Pope’a warto zauważyć, że całkowite odrzucenie cywilizacji zachodniej jest w pewnym sensie atakiem na sam Kościół, gdyż to Kościół kształtował w znacznym stopniu tę cywilizację. Pozytywne skutki działalności Kościoła na całym świecie w sferze doczesnej podkreślał Leon XIII.

 

„Nieśmiertelne dzieło Boga miłosiernego, t. j. Kościół, chociaż sam przez się i z istoty swojej ma na względzie zbawienie dusz i doprowadzenie ich do szczęścia niebieskiego, to jednak w samym zakresie spraw doczesnych tyle i tak wielkich przynosi korzyści, że większych i liczniejszych od niego żądać by nie można, gdyby nawet przede wszystkim i głównie był założony dla ochrony ziemskiego szczęścia w tym życiu” – pisał Leon XIII w „Immortale Dei”.

 

„Bo rzeczywiście, gdziekolwiek stanął Kościół, tam zaraz zmieniał postać rzeczy, i jak z jednej strony uzacniał obyczaje nieznanymi przedtem cnotami, tak zarazem szerzył nową w narodach oświatę; a wszystkie ludy, które ją przyjęty, odznaczyły się łagodnością, poczuciem słuszności i chwałą dziejową” – dodał ten papież.

 

Osobom zafascynowanym niechrześcijańskimi tradycjami amazońskich tubylców warto też przypomnieć słowa świętego Piusa X z listu „Notre charge apostolique” do chrześcijańskich socjalistów z „Sillonu”. Papież podkreślił w nim, że nie należy szukać nowej cywilizacji, lecz odbudować już istniejące „chrześcijańskie Miasto”. 

 

Źródła: ncregister.com / opoka.org.pl

mjend


DATA: 2019-08-23 17:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie warto mówić o elitach intelektualnych, ale raczej o oportunizmie i głupocie... Człowiek czyniąc z prawdy fundament swojego życia przyzna, że nie ma racji, lecz grupy organizujące ten pseudo synod niewiele maja wspólnego z rozumem czy wiarą... Prawda bowiem prowadzi do Boga, oni zaś bardziej umiłowali ciemność i drogę osobistego potępienia wiecznego...
5 miesięcy temu / Krakusik
 
Bp Athanasius Schneider o przygotowaniach do Synodu o Amazonii: "Jest to zamach na całość wiary katolickiej. Jest to zamach wszystkich sił modernizmu i liberalizmu, które nagromadziły się już przez okres stu lat w Kościele, i które przypuszczają teraz frontalny atak na istotę wiary chrześcijańskiej. Mamy tu do czynienia praktycznie z otwartą zdradą Ewangelii, z apostazją!" Licheń, 10.08.2019.
5 miesięcy temu / Leaf427 za Sace
 
piękne tipi na zdjęciu, używane przez indian Dakota czyli Lakota czyli Siuksów na preriach Ameryki Północnej:D
5 miesięcy temu / szpulas11
 
Fałszywy mit szlachetnego dzikusa jest silnie zakorzeniony w mentalności zachodnich elit intelektualnych stąd taka a nie inna narracja wokół synodu amazońskiego.
5 miesięcy temu / Filip S
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.