DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Amazonia: Nowa wpływowa organizacja opracowuje „inny sposób” bycia Kościołem

Amazonia: Nowa wpływowa organizacja opracowuje „inny sposób” bycia Kościołem
Fotograf: Julien MattiaArchiwum: Zuma Press/FORUM

Podczas gdy uwagę opinii katolickiej przyciągają kwestie związane z epidemią Covid-19 czy protestami Black Lives Matter, a w Polsce dodatkowo z wyborami prezydenckimi, w Kościele dzieją się niezwykle ważkie rzeczy. Papież Franciszek rozwija współpracę z amazońskimi biskupami, będącą owocem Synodu Amazońskiego i posynodalnej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia.

 

Niedawno powołana do życia została nowa organizacja, Amazońska Konferencja Eklezjalna. O jej charakterze mówił w rozmowie z „The Tablet” wiceszef tego bytu, peruwiański biskup David Martinez de Aguirre Guinea z Puerto Maldonado. Amazonia ma być swoistym „terenem testowym” dla Kościoła powszechnego. Hierarcha powiedział, że w ten sposób o Amazonii wyraził się jeszcze w 2013 roku sam papież Franciszek. Sama Amazońska Konferencja Eklezjalna ma być w znaczący sposób odmienna od innych podobnych struktur; dużo do powiedzenia mają w niej mieć nie tylko duchowni, ale także kobiety oraz amazońska ludność rdzenna. W podobnym tonie o organizacji wypowiedział się kard. Claudio Hummes, formalnie główny organizator Synodu Amazońskiego.

 

- W związku z sugestią samego papieża nie będzie to konferencja episkopatu, taka, jakich wiele, ale coś, co nazwał Konferencją Eklezjalną dla regionu amazońskiego. Przyczyna tego leży w tym, że ma to być wyraz synodalnej natury Kościoła w tym regionie - stwierdził purpurat cytowany przez „The Tablet”.

 

Z kolei bp Martinez de Aguirre wskazał, że nowe ciało ma być „rodzajem eksperymentu”. - Nie wiem, czy to jest najwłaściwsze słowo, ale ma to być rodzaj eksperymentu nowej formy życia Kościoła, bazującego na synodalności, w której biskup nie jest już kimś, kto samodzielnie kieruje Kościołem, ale kimś, kto jest częścią większej kościelnej podróży - zaznaczył. Hierarcha dodał, że według papieża Franciszka teren Amazonii ma być polem testów dla Kościoła po Soborze Watykańskim II. Chodzi tu w dużej mierze o nową, dużo silniejszą niż dotąd rolę kobiet. 

 

Zamysły papieża i biskupów amazońskich skomentował też Mauricio Lopez, Meksykanin, który jest silnie zaangażowany w tworzenie nowej struktury. Według Lopeza idzie o to, by z udziałem ludności rdzennej, w tym zwłaszcza kobiet, „pojawił się nowy sposób bycia Kościołem”. Organizacja ma też rozmawiać o takich kwestiach jak grzech ekologiczny, amazoński ryt liturgiczny; Lopez wspomniał też o kwestii diakonatu kobiet, która jednak, jak podkreślił, natrafiła na Synodzie Amazońskim na duży opór.

 

Źródła: thetablet.co.uk, lifesitenews.com

 

Pach


DATA: 2020-07-13 15:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A są jeszcze takie dinozaury, którzy twierdzą, że Bractwo Piusa X to schizma. Bezdroży synodalnych nie widzieli.
3 miesiące temu / Linkc
 
Przysłowia mądrością narodów - ,,gdzie diabeł nie może tam babę pośle".
3 miesiące temu / m
 
Powiem tak, mam serdecznie dość tego pontyfikatu i tych ich eksperymentów. Moim zdaniem Bergolgio odwodzi Kościół coraz bardziej od Pisma Świętego.
3 miesiące temu / Neptun
 
U nas od dawna kościół jest nazywany żeńsko katolickim. Niby niezauważalnie ale jednak krople nieustannie,,spadające'' w to samo miejsce drążą skałę zmieniając oblicze tego kościoła.
3 miesiące temu / Tt
 
Progresiści już tak daleko odlecieli od prawdy w podróży lotem pikowym do Piekła że swoim upadkiem na jego dno, znacznie obniżą dno Piekła. Króluj nam Chryste!
3 miesiące temu / ry.janszarmach3
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.