DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

„Allahu akbar” na tureckim stadionie. Rzesze kibiców oddały cześć nie ofiarom, a terrorystom z Paryża

„Allahu akbar” na tureckim stadionie. Rzesze kibiców oddały cześć nie ofiarom, a terrorystom z Paryża
fot.REUTERS/Osman Orsal/FORUM

Chociaż Turcja formalnie od dekad pozostaje państwem laickim, to fundamentalizm islamski występuje także wśród tamtejszych muzułmanów. Co więcej, nie jest zjawiskiem marginalnym. Można było to zaobserwować w trakcie towarzyskiego meczu między piłkarskimi drużynami Turcji i Grecji. Na stadionie w Stambule podczas minuty ciszy rzesze fanów skandowały „Allahu akbar”.

 

Zawołanie „Allahu akbar” jest stosowane jako oficjalne i nieoficjalne islamskie wyznanie wiary. Oznacza ono „Bóg jest wielki”, a muzułmanie wymawiają je podczas modlitwy oraz różnych sytuacji codziennych. Zwrot jest elementem symboliki narodowej kilku krajów muzułmańskich.

 

Wraz ze wzrostem islamskiego fundamentalizmu zawołanie zaczyna być kojarzone z zamachami terrorystycznymi – terroryści wznoszą okrzyk dokonując zbrodni, np. wysadzając się w powietrze.

 

Wtorkowy mecz towarzyski w piłkę nożną między Turcją a Grecją rozegrany został w Stambule. W świecie sportowym nie wywołał większych emocji, szczególnie, że zakończył się bezbramkowym remisem. Cały świat komentuje jednak skandaliczne zachowanie tureckich kibiców. W trakcie minuty ciszy, podczas której planowano oddać cześć pomordowanym w piątkowych zamachach w Paryżu, rzesze Turków skandowały „Allahu akbar”.


Sądząc po nagraniu, które można obejrzeć poniżej, okrzyki wznosiły nie jednostki, a tłumy. Warto podkreślić – zawołanie wykrzyczane w trakcie minuty ciszy może nie mieć konotacji religijnych, a być wyrazem poparcia dla terroryzmu i morderców z paryskich ulic.MWł

DATA: 2015-11-18 08:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nie jest to nic nowego , 11 września we wszystkich meczetach na świecie trwały modły dziękczynne , kazanią mułłów były jasne , mordować , mordować , mordować !!pokazywali to w CNN -ie .
ponad 4 lata temu / ada
 
A Merkelowa chce ich przyjąć, do UE. Włos się jeży na głowie...
ponad 4 lata temu / QQQ
 
i o czym tu mówić...
ponad 4 lata temu / er
 
Ale to przecież mecz TR z GR. To trochę tak jakby RP grała z Ru ... tylko bardziej bo np. konflikt o Cypr jest bardziej żywy niż o Szczecin
ponad 4 lata temu / R
 
No i ciekawe czy nałożą na nich karę ??? Bo w Polsce można za bzdurę.
ponad 4 lata temu / joe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.