7 maja 2019

Albrecht Boeselager znowu Wielkim Kanclerzem Maltańczyków

(Herb Zakonu Maltańskiego)

Kontrowersyjny Albrecht von Boeselager został kolejny raz obrany Wielkim Kanclerzem Zakonu Maltańskiego. Tymczasem to właśnie on odpowiada za faktyczne usunięcie z funkcji patrona Zakonu kard. Raymonde’a Burka, a Matthew Festinga z funkcji Wielkiego Mistrza.

 

Kapituła Generalna Zakonu Maltańskiego wybrała w ubiegły czwartek w Rzymie Albrechta von Boeselagera na pięcioletnią kadencję w funkcji Wielkiego Kanclerza. Jako taki Niemiec będzie odpowiadał za zarządzanie Zakonem, stosunki z innymi podmiotami prawa międzynarodowego oraz za działalność charytatywną.

Wesprzyj nas już teraz!

 

To wybór niezwykle dyskusyjny. Wprawdzie Boeselager sprawuje tę funkcję już od 2014 roku, ale pod koniec roku 2016 wybuchła wokół niego poważna kontrowersja. Okazało się, że pod jego nadzorem w krajach Dalekiego Wschodu i w Afryce organizacja charytatywna Malteser International rozdawała prezerwatywy.

 

Sam Boeselager twierdził, że nie miał o tym pojęcia, ale nie uwierzył w to ówczesny Wielki Mistrz Zakonu, Matthew Festing. Brytyjczyk w porozumieniu z patronem Zakonu, kard. Raymondem Burke, podjął decyzję o usunięci Boeselagera z piastowanej funkcji. Niemiec nie zgodził się z decyzją zwierzchnika – i odwołał się do papieża. Było to działanie pozbawione podstaw prawnych, bo Zakon na mocy specjalnych watykańskich przywilejów cieszy się suwerennością.

 

Ta okazała się jednak teoretyczna; Ojciec Święty wymusił na Festingu poddanie się do dymisji, a kard. Burke’a pozbawił jakichkolwiek faktycznych prerogatyw. Do Zakonu papież skierował specjalną komisję pod przewodnictwem abp. Angelo Becciu; jej członkowie byli blisko związani z Boeselagerem. W efekcie Wielki Kanclerz wrócił na swoje stanowisko.

 

Tłem całej sprawy była tajemnicza, wielomilionowa dotacja przekazana na rzecz Zakonu przez anonimowego darczyńcę z Francji za pośrednictwem jednego ze szwajcarskich funduszy powierniczych; w odbiór tej dotacji osobiście zaangażowany był Boeselager i jego usunięcie przez Festinga mogłoby całą sprawę pogrzebać.

 

W maju 2018 roku nowym Wielkim Mistrzem obrano Giacomo Dalla Torre del Tempo di Sanguinetto. Wkrótce Zakon Maltański ogłosił rozpoczęcie procesu reform mających na celu „lepsze” dostosowanie go do współczesnego świata.  Jednym z tego efektów jest fakt uczestnictwa po raz pierwszy w historii trzech kobiet w ostatnich wyborach władz zakonnych.

 

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 364 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram