DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

XXIX Niedziela zwykła
Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Albrecht Boeselager znowu Wielkim Kanclerzem Maltańczyków

Albrecht Boeselager znowu Wielkim Kanclerzem Maltańczyków
Herb Zakonu Maltańskiego

Kontrowersyjny Albrecht von Boeselager został kolejny raz obrany Wielkim Kanclerzem Zakonu Maltańskiego. Tymczasem to właśnie on odpowiada za faktyczne usunięcie z funkcji patrona Zakonu kard. Raymonde’a Burka, a Matthew Festinga z funkcji Wielkiego Mistrza.

 

Kapituła Generalna Zakonu Maltańskiego wybrała w ubiegły czwartek w Rzymie Albrechta von Boeselagera na pięcioletnią kadencję w funkcji Wielkiego Kanclerza. Jako taki Niemiec będzie odpowiadał za zarządzanie Zakonem, stosunki z innymi podmiotami prawa międzynarodowego oraz za działalność charytatywną.

 

To wybór niezwykle dyskusyjny. Wprawdzie Boeselager sprawuje tę funkcję już od 2014 roku, ale pod koniec roku 2016 wybuchła wokół niego poważna kontrowersja. Okazało się, że pod jego nadzorem w krajach Dalekiego Wschodu i w Afryce organizacja charytatywna Malteser International rozdawała prezerwatywy.

 

Sam Boeselager twierdził, że nie miał o tym pojęcia, ale nie uwierzył w to ówczesny Wielki Mistrz Zakonu, Matthew Festing. Brytyjczyk w porozumieniu z patronem Zakonu, kard. Raymondem Burke, podjął decyzję o usunięci Boeselagera z piastowanej funkcji. Niemiec nie zgodził się z decyzją zwierzchnika – i odwołał się do papieża. Było to działanie pozbawione podstaw prawnych, bo Zakon na mocy specjalnych watykańskich przywilejów cieszy się suwerennością.

 

Ta okazała się jednak teoretyczna; Ojciec Święty wymusił na Festingu poddanie się do dymisji, a kard. Burke’a pozbawił jakichkolwiek faktycznych prerogatyw. Do Zakonu papież skierował specjalną komisję pod przewodnictwem abp. Angelo Becciu; jej członkowie byli blisko związani z Boeselagerem. W efekcie Wielki Kanclerz wrócił na swoje stanowisko.

 

Tłem całej sprawy była tajemnicza, wielomilionowa dotacja przekazana na rzecz Zakonu przez anonimowego darczyńcę z Francji za pośrednictwem jednego ze szwajcarskich funduszy powierniczych; w odbiór tej dotacji osobiście zaangażowany był Boeselager i jego usunięcie przez Festinga mogłoby całą sprawę pogrzebać.

 

W maju 2018 roku nowym Wielkim Mistrzem obrano Giacomo Dalla Torre del Tempo di Sanguinetto. Wkrótce Zakon Maltański ogłosił rozpoczęcie procesu reform mających na celu „lepsze” dostosowanie go do współczesnego świata.  Jednym z tego efektów jest fakt uczestnictwa po raz pierwszy w historii trzech kobiet w ostatnich wyborach władz zakonnych.

 

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl

Pach


DATA: 2019-05-07 14:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zakon, cieszący się niegdyś taką wspaniałą chwałą tak nisko upadł.
5 miesięcy temu / jakub
 
w końcu to człowiek "ze złego obozu".
5 miesięcy temu / Muelhausen
 
CO do realnej postaci tych wszystkich "rycerskich maskarad" daje nam odpowiedź niejaki dr.John Coleman w książce komitet trzystu podaje już we wstępie rolę i głębokie ukorzenienie tych gremiów jako w pełni zespolonych z władcami świata. Uciekaj kto może!
5 miesięcy temu / Andrzej BR
 
Czy ktoś pamięta Franciszkanów Niepokalanej...obecny Papież dużo mówi o miłości itp, ale jak odnosi się do tych których nie lubi?
5 miesięcy temu / Kasandra
 
Cyt. "Wybitni naukowcy katoliccy opublikowali list otwarty oskarżający papieża Franciszka o popełnienie herezji" " Zarzuty teologów odnoszą się do "wielorakich przejawów zajęcia przez papieża Franciszka stanowisk sprzecznych z wiarą oraz jego wątpliwego popierania hierarchów, którzy w swoim życiu wykazali wyraźny brak szacunku dla wiary i moralności Kościoła"
5 miesięcy temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.