DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Albo Polska, albo dół

Albo Polska, albo dół
#RZĄD    #POLSKA    #PRL    #III RP    #GIEREK    #ZMIANA

Nastąpiła zmiana władzy w moim kraju. Patrzę na to i zastanawiam się, czy aby przypadkiem nie jest to jakościowo zmiana ważniejsza niż ta z roku 1989? Wtedy miał skończyć się komunizm, a teraz podobno mamy pożegnać się z postkomunizmem. Czy wobec tego różowe było gorsze od czerwonego? Zadałem to pytanie i odpowiadam na nie twierdząco: tak, III RP w swym dotychczasowym kształcie wyrządziła większe krzywdy Polsce niż PRL w swej, znanej mi, gierkowskiej odsłonie.

 

Ktoś zapyta - dlaczego tylko gierkowskiej? A późniejszy stan wojenny? A sekretarz i premier Jaruzelski w latach 80.? Dlaczego tak dzielę historię mego kraju w drugiej połowie XX wieku? Myślę, że czerwiec 1989 roku, nawet z charakterystyczną rolą aktorki Joanny Szczepkowskiej, to zła cezura dla definiowania współczesnej polskiej niepodległości. Zła, bowiem III RP zaczęła się tak naprawdę w noc stanu wojennego i wszystkie jej znamiona, które tak mocno nas kaleczą, definiowane były w tych kilku latach po 13 grudnia roku pamiętnego. Włącznie z mityczną transformacją, której aktami założycielskimi były reformy gospodarcze ministra Wilczka z jednej strony, a weryfikacja esbeków pod okiem ministra Kiszczaka z drugiej.

 

Wracam więc do czasu rządów I sekretarza PZPR, Edwarda Gierka. Swoją drogą, czas to jakże podobny wizerunkowo (propaganda sukcesu!) do siedmiolatki Donalda Tuska. Dodajmy, że nie tylko wizerunkowo, ale i „kredytowo”. Dobrze te lata 70. pamiętam, bo właśnie wtedy zrozumiałem, czym jest polskość i dotarło do mnie, że żyję w okupowanym kraju, rządzonym z Moskwy. I mimo, iż nie za bardzo wiedziałem jak, to miałem świadomość, że o tę wolność trzeba walczyć, bo… tak trzeba.

 

Ta Polska, która zaczęła się od wybrania prezydentem sowieckiego generała i od rządów „pierwszego niekomunistycznego” premiera, skutecznie polskość demontowała, a najbardziej wszelkie przejawy narodowej tożsamości. Nazwano to europeizacją. Dopiero po latach ten „projekt” uzyskał adekwatną wizytówkę – pedagogika wstydu. I właśnie w tym projekcie widzę zło największe ostatniego ćwierćwiecza. Bo komuniści, choć było już wiele lat po Stalinie, wciąż potrafili zastraszyć, a nawet zabić, ale nie potrafili skutecznie wejść Polakom „do głowy”. Macherom III RP się to udało. Czym innym jest bowiem „emigracja wewnętrzna”, a czym innym narodowa dezintegracja. Zniszczone stocznie, sprzedane kopalnie, wasalne umowy międzynarodowe – to wszystko można „odkręcić”, odbudować, odzyskać. Nie da się natomiast kochać Ojczyzny, która sklejona jest z dwóch Polsk.

 

Nigdy dotąd nie było tutaj takiej sytuacji, aby odejście od fundamentalnych znamion narodowej tożsamości firmowano bezczelnie biało-czerwoną flagą, a polskim godłem mianowano jakąś czekoladową atrapę. Oczywiście, że w naszych dziejach zdradzano, że kolaborowano, a nawet wyrzekano się swego kraju przyjmując obywatelstwo takiego czy innego najeźdźcy. Bywało często i tak, że prawda była w mniejszości, że trzeba ją było ukrywać w jakichś katakumbach czy nawet w zakamarkach mózgu, ale to nie zmieniało najważniejszego, a co najlepiej definiuje tęsknota za tą jedyną prawdą, wyrażona frazą Jana Pietrzaka: „żeby Polska była Polską”. Bo Polska jest jedna i jednoznaczne są jej znaki - „Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały” itd. Jeżeli zgodzimy się na relatywizację naszych atrybutów, naszych świętości, naszej narodowej ikonografii, to po prostu abdykujemy z polskości, przestaniemy być. Nie istnieje takie zwierzę jak „kosmopolak”, bo Polakiem albo się jest albo się nim nie jest. Tak jak nie istnieje przymiotnikowa sprawiedliwość (socjalistyczna, społeczna, unijna itp.), bo sprawiedliwość jest zawsze jedna.

 

No właśnie – sprawiedliwość i prawo. Może to, co ofiarowała nam Boża Opatrzność w ostatnich wyborach, nie jest do końca spełnieniem wszystkich naszych marzeń. Pewnie bym wolał, aby partia, na którą głosowałem, nazywała się na przykład Sztuka i Sprawiedliwość, ale przecież dana nam jest nadzieja i nie wybrzydzajmy przed posiłkiem na temat deseru. Nie wiem, czy się ze mną zgodzicie, ale z tą nadzieją jest dzisiaj trochę tak, jak „za Gierka” nim przyszła „Solidarność”. Czy ktoś wierzył wtedy, że tamten „syf” się zmieni? Czy nie było tak, że sami siebie ograniczaliśmy cytując przysłowie o „nadziei, która jest matką głupich”? Efektem antycywilizacji firmowanej w Polsce przez Platformę Obywatelską stało się powołanie do życia współczesnego Frankensteina, a imię jego Leming. Ten sztuczny twór uzurpuje sobie teraz wszelakie prawa do Ojczyzny Polaków, z prawem własności włącznie. I stąd właśnie wzięła się owa perfidna supozycja o dwóch Polskach.

 

Jaka jest więc moja nadzieja? Najpierw chciałbym, aby oni „poszli won”. Wszyscy. Tym razem bez żadnych „grubych kresek”, bo – co wiemy – nawet kropla dziegciu zapaskudzi beczkę miodu. Potem chciałbym aby w radio była przede wszystkim polska muzyka, a na ulicach polskie reklamy. Chciałbym aby dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych był tak ważny, jak w Drugiej Rzeczypospolitej dzień pamięci Powstania Styczniowego. Chciałbym aby polskie teatry były polskie, a polskie szkoły uczyły polskości. Chciałbym jeszcze pożyć w kraju dumnym i takim, z którego chce się być dumnym. Chciałbym w związku z tym, aby nawet obcokrajowcy chcieli być Polakami. I na koniec chciałbym za jakieś cztery lata móc z całym przekonaniem wspierać tych, którzy te nadzieje zamieniać będą teraz w rzeczywistość. Tego Państwu i sobie z całego serca życzę.

 
Tomasz A. Żak


DATA: 2016-04-06 14:00
AUTOR: TOMASZ A. ŻAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mów bajkę,mów bajkę,ja bajki tak lubię ogromnie.
ponad 4 lata temu / NN
 
Panie T.Żak! Ja też życzę sobie takiej Polski! Ale,czy te nasze życzenia się spełnią? Osobiście wątpię,gdyż ich realizacja ma wielu przeciwników czerwonego,różowego koloru,a także wielu pseudoprawicowców i katolików. To jest bardzo przykra mieszanka,jako ciężki spadek po PRL1 i po PRL2. III RP była fałszywką do zamazania mózgów. Przecież Polską nadal rządziły kadry PRL od jej 1 kadrowca Jaruzelskiego w dal i szerz! Lech Wałęsa był zainstalowany na stanowisko Prezydenta żeby wygasła Solidarność, jako silna opozycja w kraju. Ten zdrajca, jako sztuczny prezydent składał tylko podpisy na podkładanych dokumentach! Na czym mógł się znać elektryk po szkółce przyzakładowej?! I w taki sposób, wielu naiwnym Polakom zamazano oczy. I tak się udało nieco złagodzoną komunę nazwać IIIRP. Pozdraewiam
ponad 4 lata temu / J.O
 
"Ta Polska, która zaczęła się od wybrania prezydentem sowieckiego generała i od rządów "pierwszego niekomunistycznego" premiera, skutecznie polskość demontowała, a najbardziej wszelkie przejawy narodowej tożsamości". Zgadza się. Niejaki Marcin Król, podający się za "filozofa" i "historyka idei" (?) wspomina ("Byliśmy głupi", Wydawnictwo Czerwone i Czarne): "Kiedy pisałem jesienią kilka przemówień Tadeuszowi Mazowieckiemu i często używałem słów "ojczyzna" i "patriotyzm", premier natychmiast je skreślał. (...) z obawy przed nacjonalizmem nie podjęto wówczas próby odbudowania polskiego patriotyzmu i poczucia wspólnoty narodowej" (owa jesień to rok 1989 lub 1990). Jak widać, największą troską (żydowskich) kombinatorów z Magdalenki był polski "nacjonalizm".
ponad 4 lata temu / wwm
 
INTRONIZACJA JEZUSA KRÓLA NA KRÓLA POLSKI
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Do listy życzeń autora dołożę możliwość otwartego mówienia o Ludobójstwie na Wołyniu i brak wśród polityków PiS swoistej "amnezji" w kwestii zagrożenia ze strony ukraińskich bojowników wyznających kult UPA. Profesor Andrzej Nowak właśnie nawołuje do "wyciszania antyukraińskich fobii". "Dziejów Polski" autorstwa tego pana nie kupię.
ponad 4 lata temu / Chcę Prawdziwie Wolnej Polski
 
@Ar: miło przeczytać dość rozsądną opinię przeciwnika PiS. Pozdrawiam :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.