5 lipca 2019

Albania i Kosowo zacieśniają współpracę. Powraca temat zjednoczenia dwóch państw

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (CristianMarin))

Szefowie dyplomacji Kosowa (Behgjet Pacolli) oraz Albanii (Gent Cakaj) podpisali porozumienie o unifikacji polityki zagranicznej obydwu państw. Z kolei prezydent Kosowa Hashim Thaci powraca do pomysłu połączenia jego kraju z Republiką Albanii. Oba państwa zamieszkałe są przez jeden naród.

 

Porozumienie podpisane przez ministrów spraw zagranicznych Kosowa i Albanii mówi o koordynacji i unifikacji polityki zagranicznej dwóch państw oraz o wspólnym wykorzystywaniu placówek dyplomatycznych w świecie do obsługi Albańczyków – obywateli obydwu republik. Dzięki współpracy w obszarze dyplomacji możliwa też będzie wymiana personelu placówek zagranicznych oraz ujednolicenie misji dyplomatycznych. Kosowski minister spraw zagranicznych Behgjet Pacolli zawarcie porozumienia nazwał dużym krokiem naprzód na drodze do integracji narodowej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dla Albańczyków zamieszkałych na Bałkanach zacieśnienie współpracy Tirany i Prisztiny to sygnał, że wizja połączenia dwóch państw zamieszkałych przez ten sam naród staje się coraz bardziej realna. Zbliżeniu Kosowa i Albanii z uwagą przypatrują się Czarnogóra i Macedonia, gdzie także mieszkają osoby narodowości albańskiej – głównie na terenach przygranicznych. Należąca do NATO Albania i znajdujące się pod opieką NATO Kosowo to problem także dla Serbii, która nie uznaje secesji Kosowa ani jego państwowości.

 

Porozumienie o współpracy w zakresie polityki zagranicznej i dyplomacji starają się wykorzystać politycy z Kosowa. Głośnym orędownikiem unifikacji dwóch państw jest prezydent Hashim Thaci, który wezwał parlamenty w Tiranie i Prisztinie do podjęcia w imieniu obywateli obydwu państw deklaracji wyrażającej wolę życia pod wspólnym dachem. Ostrożniejszy w wyrażaniu opinii jest premier Ramush Haradinaj, który sprzeciwia się korekcie granic na Bałkanach i nie widzi możliwości natychmiastowego zjednoczenia z Albanią. Władze w Tiranie także nie forsują politycznej wizji prezydenta Thaciego, niemniej prowadzą działania zbliżające ekonomicznie i komunikacyjnie odbywa państwa. Przykładem może być największy projekt drogowy w pokomunistycznej historii Albanii – budowa autostrady A1 z albańskiego portu Dürres do stolicy Kosowa Prisztiny. Autostrada ta skróci podróż między dwoma stolicami z siedmiu do trzech godzin, przybliży również Kosowo do Adriatyku, ponieważ z Tirany do Dürres jest niecałe 40 km.

 

 

Źródła: Al Jazeera Balkans / Balkan Insight

Jan Bereza

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram