DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Albania i Kosowo zacieśniają współpracę. Powraca temat zjednoczenia dwóch państw

Albania i Kosowo zacieśniają współpracę. Powraca temat zjednoczenia dwóch państw
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (CristianMarin)
#BAŁKANY    #ALBANIA    #KOSOWO    #TIRANA    #PRISZTINA    #ZJEDNOCZENIE    #NACJONALIZM    #SERBIA    #NATO

Szefowie dyplomacji Kosowa (Behgjet Pacolli) oraz Albanii (Gent Cakaj) podpisali porozumienie o unifikacji polityki zagranicznej obydwu państw. Z kolei prezydent Kosowa Hashim Thaci powraca do pomysłu połączenia jego kraju z Republiką Albanii. Oba państwa zamieszkałe są przez jeden naród.

 

Porozumienie podpisane przez ministrów spraw zagranicznych Kosowa i Albanii mówi o koordynacji i unifikacji polityki zagranicznej dwóch państw oraz o wspólnym wykorzystywaniu placówek dyplomatycznych w świecie do obsługi Albańczyków – obywateli obydwu republik. Dzięki współpracy w obszarze dyplomacji możliwa też będzie wymiana personelu placówek zagranicznych oraz ujednolicenie misji dyplomatycznych. Kosowski minister spraw zagranicznych Behgjet Pacolli zawarcie porozumienia nazwał dużym krokiem naprzód na drodze do integracji narodowej.

 

Dla Albańczyków zamieszkałych na Bałkanach zacieśnienie współpracy Tirany i Prisztiny to sygnał, że wizja połączenia dwóch państw zamieszkałych przez ten sam naród staje się coraz bardziej realna. Zbliżeniu Kosowa i Albanii z uwagą przypatrują się Czarnogóra i Macedonia, gdzie także mieszkają osoby narodowości albańskiej – głównie na terenach przygranicznych. Należąca do NATO Albania i znajdujące się pod opieką NATO Kosowo to problem także dla Serbii, która nie uznaje secesji Kosowa ani jego państwowości.

 

Porozumienie o współpracy w zakresie polityki zagranicznej i dyplomacji starają się wykorzystać politycy z Kosowa. Głośnym orędownikiem unifikacji dwóch państw jest prezydent Hashim Thaci, który wezwał parlamenty w Tiranie i Prisztinie do podjęcia w imieniu obywateli obydwu państw deklaracji wyrażającej wolę życia pod wspólnym dachem. Ostrożniejszy w wyrażaniu opinii jest premier Ramush Haradinaj, który sprzeciwia się korekcie granic na Bałkanach i nie widzi możliwości natychmiastowego zjednoczenia z Albanią. Władze w Tiranie także nie forsują politycznej wizji prezydenta Thaciego, niemniej prowadzą działania zbliżające ekonomicznie i komunikacyjnie odbywa państwa. Przykładem może być największy projekt drogowy w pokomunistycznej historii Albanii – budowa autostrady A1 z albańskiego portu Dürres do stolicy Kosowa Prisztiny. Autostrada ta skróci podróż między dwoma stolicami z siedmiu do trzech godzin, przybliży również Kosowo do Adriatyku, ponieważ z Tirany do Dürres jest niecałe 40 km.

 

 

Źródła: Al Jazeera Balkans / Balkan Insight

Jan Bereza

 

 


DATA: 2019-07-05 09:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@cetreum Tak tak. Bardzo merytoryczne podejście
7 miesięcy temu / 98
 
Kosovo je Srbija i nie ma o czym gadac
7 miesięcy temu / Cetreum
 
Chcemy czy nie chcemy Albańczycy są autochtonami na tych ziemiach. Radzę zapoznać się z tym kim byli Illyrydzi. Serbowie te tereny zajęli dopiero w XII wieku. Albańczycy te tereny zamieszkiwali kiedy Słowianie koczowali sobie w Azji. a odpowiadając na pytania 1. Nie wiem nic na temat tych przesiedleń ze wschodniej Turcji ale jeśli już to nie byli to Albańczycy 2. Nie oni jedyni uciekali w czasie 2 wojny. Zresztą zdecydowana większość po wojnie wróciła do Albanii 3. Na terenach gdzie znajduje się Prisztina byli pierwsi. Serbowie nigdy tam nie stanowili większośći 4. Nie znam historii Epiru 5. Amerykanie destabilizują świat. W pełni się z tym zgadzam. Ale to że Albańczycy tam stanowili w latach 90 85% społeczeństwa w porównaniu do 60% w 1945 jest "winą" Serbów że rodziło im się tak mało dzieci
7 miesięcy temu / 98
 
To tak jak gdyby "powrócił temat" zjednoczenia Wielkopolski z Niemcami.
7 miesięcy temu / Konrad Turzyńs
 
Taa.., a ci albańczycy przesiedleni przez turków z terenów dzisiejszej wschodniej Turcji, ci uciekający przed włochami w czasie drugiej wojny światowej, którym Serbowie udzielili pomocy i schronienia? Też byli przed Serbami w ich pierwszej stolicy Prisztinie?. Idąc dalej byli też przed Grekami w Epirze? No i oczywiście walczący o pokój na całym świecie amerykanie zakładający w Kosowie największą bazę wojskową w Europie, dzięki której kontrolują całe Bałkany i ropociąg AMRO, którym potrzebne było "niepodległe kosowo", bo w zbombardowanej Serbii 3000 zabitych w tym 600 dzieci to raczej by się nie dało.
7 miesięcy temu / xyz
 
I słusznie. Albanczycy jako pierwsi zajmowali te tereny zanim ludy słowiańskie w tym Serbowie zasiedlili te tereny.
7 miesięcy temu / 98
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.