DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Albańczycy chcą zjednoczenia. Będzie nowa mapa Bałkanów?

Albańczycy chcą zjednoczenia. Będzie nowa mapa Bałkanów?
Fot. Reuters / Forum
#ALBANIA    #PRISZTUNA    #KOSOWO    #USA    #EUROPA    #ZJEDNOCZENIE    #TIRANA    #WOJSKO

Jeśli władze w Prisztinie pójdą za ciosem, to po powołaniu armii Kosowa Albańczycy z tej republiki niebawem mogą znaleźć się w jednym państwie z rodakami z Republiki Albanii. Premier Albanii Edi Rama stwierdził, że Kosowo wyzwoliły Stany Zjednoczone i Unia Europejska, które teraz mają prawo ukierunkować Tiranę i Prisztinę do zawarcia ostatecznego porozumienia, na mocy którego Kosowo zjednoczy się z Albanią.

 

Przyspieszenie działań Albańczyków na Bałkanach wynika z woli budowy pozycji dwóch państw zamieszkałych przez ten naród wobec Serbii i podjęcia inicjatywy zjednoczeniowej, która z powiększonej Albanii uczyni konkurenta Serbii w tej części Europy. Przeforsowane wbrew woli NATO i części państw UE utworzenie sił zbrojnych Kosowa w końcu 2018 roku było tylko początkiem przyspieszenia unifikacji dwóch państw zamieszkałych przez Albańczyków. Wypowiedź premiera rządu w Tiranie o dążeniu do zjednoczenia Kosowa i Albanii padła w kontekście oceny relacji Belgradu z Prisztiną. Z jednej strony władze w Tiranie oficjalnie oczekują normalizacji stosunków Serbii i Kosowa, ale z drugiej strony już dzisiaj mówią o potrzebie zjednoczenia, mimo że Kosowa nie uznaje Belgrad i część krajów UE.

 

Proalbańskie tendencje w Kosowie widoczne są w każdym miejscu. W kraju tym na domach prywatnych i budynkach publicznych spotkać można więcej flag państwowych Albanii niż Kosowa. Dążenia unifikacyjne inicjuje też sama Albania, która od 1 stycznia tego roku zdecydowała się na wspólną kontrolę kosowsko – albańskiej granicy między dwoma republikami. Według ministra spraw wewnętrznych Sandëra Lleshi, taka decyzja ma służyć ułatwieniu przepływu osób i towarów między Albanią a Kosowem. Od lat w obydwu państwach prowadzona jest też ważna inwestycja infrastrukturalna, która ma połączyć albańskie miasto portowe Durrës z stolicą Kosowa Prisztiną. Jeśli w działaniach politycznych Kosowo będzie tak mocno zdeterminowane jak w powołaniu własnej armii, to priorytetowa dla Albanii i Kosowa autostrada A 1 – R 7 może być oddana w całości już w zjednoczonym państwie Albańczyków.

 

Jan Bereza

Źródła: Wojennoje Obozrienije,  EurAsiaDaily


DATA: 2019-01-21 09:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie jest prawdą, że w Kosowie jest więcej flag albańskich. To zależy od regionu. Byłem w tym roku we wszystkich trzech krajach opisanych i tak - bardzo dużo jest flag Albanii ale w części zachodniej. Natomiast im bliżej Prisztiny i granicy z Serbią, tym oczywiście więcej flag Serbii bo tam oczywiście mieszka więcej Serbów. Szczerze mówiąc, zastanawiające było dla mnie, czemu tak trudno znaleźć flagę Kosowa...
4 miesiące temu / Kris
 
Czemu mają się nie zjednoczyć kawałek Macedonii z większością Albańską też powinna być włączona. Tak jak Polska w 1918 z 3 zaborów powinniśmy to zrozumieć historycznie gdzie jest większość Albańską powinna należeć do Albanii. Serbowie wyjechali niech mieszkają w Serbii i tyle Lwów i Wilno były Polskie tyle mojego zdania
4 miesiące temu / Popo
 
@ jacek66 jacha , a w jakim wieku turystki im wozisz?
4 miesiące temu / szpulas11
 
Jeżdżę od kilku lat do Albanii i prawdę mówiąc kraj niesamowicie się rozwija. Nie byłem w Kosowie,ale Albania pod względem turystycznym Brnie mocno do przodu. Jest bezpiecznie,poziom usług już dorównuje naszym, ba-jest bardzo miło i przyjemnie. Może turystyka pozwoli otworzyć Albańczykom oczy, że może być inaczej. Fakt, że jest to państwo muzułmańskie,i nie wiadomo co może być w przyszłości,póki co kocham ten kraj i mieszkających tam ludzi, mogą być muzułmanami.
4 miesiące temu / Jacek66
 
@Druh Ryszard: Racja. To tak, jakby wokół Gniezna i Poznania osoby pochodzenia niemieckiego utworzyły sobie "niezależne" państwo. @Beata: Nie negujemy, że ci ludzie są mili i pracowici. Ludzie w Egipcie, na przykład, też byli dla nas mili. Do czasu.
4 miesiące temu / Republikanin
 
Ładny syf. Tereny Kosowa były i powinny być serbskie.
4 miesiące temu / Falke
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65618"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.