DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2018 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Alabama kwestionuje monopol Rezerwy Federalnej. Jak „papierowy pieniądz” zniesie presję?

Alabama kwestionuje monopol Rezerwy Federalnej. Jak „papierowy pieniądz” zniesie presję?
źródło: pixabay.com

Komisja Izby Reprezentantów w kongresie w Alabamie właśnie zaakceptowała projekt ustawy, która zwalnia sprzedaż złota i srebra z podatku VAT. Ma to być zachęta do zwiększenia udziału cennych kruszców w codziennej wymianie. To także konkurencja dla tracącego na wartości pieniądza papierowego i elektronicznego. Wreszcie jest to próba przełamania monopolu Rezerwy Federalnej.

 

Projekt ustawy HB19 przedstawił na początku stycznia Ronald Johnson (R-Sylacauga). Przewiduje ona zwolnienie z VAT-u obrotu złotem, srebrem, platyną i kruszcem palladowym. Formalnie zniesienie podatku miałoby nastąpić za pięć lat, o ile nie zostanie przedłużone przez kongres.

 

Na razie komisja ds. edukacji i doradztwa gospodarczego pozytywnie zaopiniowało ustawę. Złoto czy inny kruszec, którym będzie można płacić za towary, mają odzyskać status  prawnego środka płatniczego i rozbić monopol na określanie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną (bank centralny Ameryki).

 

To mały, ale ważny krok w kierunku konkurencji walutowej i próba ochrony oszczędności Amerykanów przed dewaluacją pieniądza papierowego.

 

Złoto jest jedyną walutą rezerwową stale obecną w skarbcach banków centralnych – przypomina organizacja Incrementum w raporcie „In Gold We Trust 2017”.  Przestało ono jednak pełnić funkcję powszechnego środka wymiany. Kruszce zastąpiono pieniądzem papierowym i elektronicznym.

 

 

Obecnie na świecie niewiele jest miejsc, w których złoto konkuruje – zgodnie z prawem – z pieniądzem papierowym emitowanym przez banki centralne. W 2012 r. Singapur zniósł opodatkowanie obrotu złotem.

 

Za liberalizacją prawa obrotu złotem optuje obecnie ponad 30 spośród 50 stanów. Zdecydowały się one nie pobierać podatku od zysków kapitałowych uzyskanych na obrocie kruszcami szlachetnymi. Należą do nich m.in.: Karolina Północna, Luizjana czy Arizona. Kruszce stały się zabezpieczeniem przed inflacją, ale także legalnymi środkami wymiany mogącym konkurować z papierowym dolarem.

 

W Idaho kongresmen Ron Nate przekonywał, że „obywatele nie mogą ponosić strat, gdy dolar amerykański traci na wartości. Byłoby nieuczciwością, gdyby zyski na złocie czy srebrze były opodatkowane”.

Władze ustawodawcze w Teksasie i Tennessee posunęły się znacznie dalej i przyjęły ustawy, zezwalające na tworzenie skarbców niezależnych od Rezerwy Federalnej.

Obecnie – jak informuje Obserwator Finansowy - w USA długi i podatki muszą być spłacane w dolarach - oficjalnym środku płatniczym. Stany jednak wykorzystują zapis w konstytucji – długo ignorowany -  art. 1.10, który stanowi, że „żaden stan nie może […] zezwalać na spłacanie długów przy pomocy jakichkolwiek środków płatniczych innych niż złoto i srebro”. Powrót do stosowania  tego przepisu, to próba zakwestionowania monopolu Rezerwy Federalnej.

Kwestia ewentualnej spłaty długów w złocie – przynajmniej na razie – wydaje się odległa. Fed nie zaakceptuje takiej sytuacji i będzie utrudniał wdrożenie przepisów.

W USA działają organizacje lobbujące za powrotem do złota. Szczególnie aktywne są właśnie w Alabamie, Tennessee, Wirginii czy Maine.

„Poszczególne stany USA idą więc w ślady Singapuru, który na jesieni 2012 roku zlikwidował VAT na złoto i srebro inwestycyjne (w formie fizycznej). W tym azjatyckim państwie mieście nie ma także podatku od zysków wypracowanych na handlu metalami szlachetnymi” – wskazuje Obserwator Finansowy.

Przychylnie na obrót złotem patrzą Arabowie. Ostatnio też Indie znacznie obniżyły opodatkowanie obrotu cennymi kruszcami do 3 proc. W Wenezueli z kolei wskutek hiperinflacji, ludzie sami zaczęli nabywać za złote obrączki i inne przedmioty podstawowe towary.

Po ostatniej decyzji komisji  kongresowej z Alabamy konstytucjonalista i ekspert ds. obrotu pieniędzmi profesor William Greene powiedział, że kiedy ludzie w wielu stanach zaczną używać złota i srebra zamiast banknotów Rezerwy Federalnej, to skutecznie unieważnią Rezerwę Federalną i zakończy się  monopol rządu federalnego na pieniądz.

 

Z biegiem czasu, jak mieszkańcy stanów zaczną korzystać zarówno z banknotów Rezerwy Federalnej, jak i ze srebrnych oraz złotych monet, ze względu na zachowywanie wartości przez te kruszce dojdzie do „odwrócenia prawa Greshama”, gdzie dobry pieniądz (złoto i srebrne monety) wyprą zły pieniądz (banknoty Rezerwy Federalnej). Gdy tak się stanie, może dojść do kaskady zdarzeń, w tym przepływu prawdziwego bogactwa do skarbca stanowego, napływu do danych stanów bankowego biznesu i ewentualnego protestu przeciwko wykorzystywaniu banknotów Fed-u w codziennych transakcjach. W ostateczności może doprowadzić to do likwidacji banku centralnego.

 

Projekt ustawy HB19 trafił do Izby Reprezentantów ponownie w celu dalszego procedowania.

 

Od czasu powstania Rezerwy Federalnej około 100 lat temu, następował dramatyczny spadek siły nabywczej dolara. Po oficjalnym zerwaniu z parytetem złota w 1971 roku, nastąpiła bardzo szybka dewaluacja siły nabywczej amerykańskiego środka płatniczego i eksplozja długu rządu federalnego. Powrót do złota – jak tłumaczył to kongresmen Gleason podczas debaty w Izbie Reprezentantów w stanie Idaho - ma zabezpieczyć oszczędności Amerykanów przed wysoką inflacją w przyszłości z powodu masowego druku przez Fed pieniędzy bez pokrycia.

 

Źródło: legiscan.com., politicalvelcraft.org., tenthamendmentcenter.com., obserwatorfinansowy.pl,

AS


DATA: 2018-02-01 15:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warto przy tym wspomnieć, że Rezerwa Federalna jest prywatną firmą - w odróżnieniu od naszego NBP. Założona została przez kartel bankowy, który w niejasnych okolicznościach zmusił władze USA do podpisania ustawy, oddającej prywatnym bankom wyłączne prawo do emisji dolara. Rząd federalny jest zmuszony płacić kartelowi za korzystanie z tego pieniądza. Próbę monopolu próbował wcześniej złamać Kennedy, wprowadzając dekret o tak zwanym "srebrnym dolarze". Krótko później został zamordowany, a sam dekret pozostał na papierze.
5 miesięcy temu / Dante
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.