1 lutego 2018

Alabama kwestionuje monopol Rezerwy Federalnej. Jak „papierowy pieniądz” zniesie presję?

(źródło: pixabay.com)

Komisja Izby Reprezentantów w kongresie w Alabamie właśnie zaakceptowała projekt ustawy, która zwalnia sprzedaż złota i srebra z podatku VAT. Ma to być zachęta do zwiększenia udziału cennych kruszców w codziennej wymianie. To także konkurencja dla tracącego na wartości pieniądza papierowego i elektronicznego. Wreszcie jest to próba przełamania monopolu Rezerwy Federalnej.

 

Projekt ustawy HB19 przedstawił na początku stycznia Ronald Johnson (R-Sylacauga). Przewiduje ona zwolnienie z VAT-u obrotu złotem, srebrem, platyną i kruszcem palladowym. Formalnie zniesienie podatku miałoby nastąpić za pięć lat, o ile nie zostanie przedłużone przez kongres.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na razie komisja ds. edukacji i doradztwa gospodarczego pozytywnie zaopiniowało ustawę. Złoto czy inny kruszec, którym będzie można płacić za towary, mają odzyskać status  prawnego środka płatniczego i rozbić monopol na określanie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną (bank centralny Ameryki).

 

To mały, ale ważny krok w kierunku konkurencji walutowej i próba ochrony oszczędności Amerykanów przed dewaluacją pieniądza papierowego.

 

Złoto jest jedyną walutą rezerwową stale obecną w skarbcach banków centralnych – przypomina organizacja Incrementum w raporcie „In Gold We Trust 2017”.  Przestało ono jednak pełnić funkcję powszechnego środka wymiany. Kruszce zastąpiono pieniądzem papierowym i elektronicznym.

 

 

Obecnie na świecie niewiele jest miejsc, w których złoto konkuruje – zgodnie z prawem – z pieniądzem papierowym emitowanym przez banki centralne. W 2012 r. Singapur zniósł opodatkowanie obrotu złotem.

 

Za liberalizacją prawa obrotu złotem optuje obecnie ponad 30 spośród 50 stanów. Zdecydowały się one nie pobierać podatku od zysków kapitałowych uzyskanych na obrocie kruszcami szlachetnymi. Należą do nich m.in.: Karolina Północna, Luizjana czy Arizona. Kruszce stały się zabezpieczeniem przed inflacją, ale także legalnymi środkami wymiany mogącym konkurować z papierowym dolarem.

 

W Idaho kongresmen Ron Nate przekonywał, że „obywatele nie mogą ponosić strat, gdy dolar amerykański traci na wartości. Byłoby nieuczciwością, gdyby zyski na złocie czy srebrze były opodatkowane”.

Władze ustawodawcze w Teksasie i Tennessee posunęły się znacznie dalej i przyjęły ustawy, zezwalające na tworzenie skarbców niezależnych od Rezerwy Federalnej.

Obecnie – jak informuje Obserwator Finansowy – w USA długi i podatki muszą być spłacane w dolarach – oficjalnym środku płatniczym. Stany jednak wykorzystują zapis w konstytucji – długo ignorowany –  art. 1.10, który stanowi, że „żaden stan nie może […] zezwalać na spłacanie długów przy pomocy jakichkolwiek środków płatniczych innych niż złoto i srebro”. Powrót do stosowania  tego przepisu, to próba zakwestionowania monopolu Rezerwy Federalnej.

Kwestia ewentualnej spłaty długów w złocie – przynajmniej na razie – wydaje się odległa. Fed nie zaakceptuje takiej sytuacji i będzie utrudniał wdrożenie przepisów.

W USA działają organizacje lobbujące za powrotem do złota. Szczególnie aktywne są właśnie w Alabamie, Tennessee, Wirginii czy Maine.

„Poszczególne stany USA idą więc w ślady Singapuru, który na jesieni 2012 roku zlikwidował VAT na złoto i srebro inwestycyjne (w formie fizycznej). W tym azjatyckim państwie mieście nie ma także podatku od zysków wypracowanych na handlu metalami szlachetnymi” – wskazuje Obserwator Finansowy.

Przychylnie na obrót złotem patrzą Arabowie. Ostatnio też Indie znacznie obniżyły opodatkowanie obrotu cennymi kruszcami do 3 proc. W Wenezueli z kolei wskutek hiperinflacji, ludzie sami zaczęli nabywać za złote obrączki i inne przedmioty podstawowe towary.

Po ostatniej decyzji komisji  kongresowej z Alabamy konstytucjonalista i ekspert ds. obrotu pieniędzmi profesor William Greene powiedział, że kiedy ludzie w wielu stanach zaczną używać złota i srebra zamiast banknotów Rezerwy Federalnej, to skutecznie unieważnią Rezerwę Federalną i zakończy się  monopol rządu federalnego na pieniądz.

 

Z biegiem czasu, jak mieszkańcy stanów zaczną korzystać zarówno z banknotów Rezerwy Federalnej, jak i ze srebrnych oraz złotych monet, ze względu na zachowywanie wartości przez te kruszce dojdzie do „odwrócenia prawa Greshama”, gdzie dobry pieniądz (złoto i srebrne monety) wyprą zły pieniądz (banknoty Rezerwy Federalnej). Gdy tak się stanie, może dojść do kaskady zdarzeń, w tym przepływu prawdziwego bogactwa do skarbca stanowego, napływu do danych stanów bankowego biznesu i ewentualnego protestu przeciwko wykorzystywaniu banknotów Fed-u w codziennych transakcjach. W ostateczności może doprowadzić to do likwidacji banku centralnego.

 

Projekt ustawy HB19 trafił do Izby Reprezentantów ponownie w celu dalszego procedowania.

 

Od czasu powstania Rezerwy Federalnej około 100 lat temu, następował dramatyczny spadek siły nabywczej dolara. Po oficjalnym zerwaniu z parytetem złota w 1971 roku, nastąpiła bardzo szybka dewaluacja siły nabywczej amerykańskiego środka płatniczego i eksplozja długu rządu federalnego. Powrót do złota – jak tłumaczył to kongresmen Gleason podczas debaty w Izbie Reprezentantów w stanie Idaho – ma zabezpieczyć oszczędności Amerykanów przed wysoką inflacją w przyszłości z powodu masowego druku przez Fed pieniędzy bez pokrycia.

 

Źródło: legiscan.com., politicalvelcraft.org., tenthamendmentcenter.com., obserwatorfinansowy.pl,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram