DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Aktor Arkadiusz Jakubik o filmie „Wołyń”: będzie ogromnym skandalem i problemem dla Ukrainy

Aktor Arkadiusz Jakubik o filmie „Wołyń”: będzie ogromnym skandalem i problemem dla Ukrainy
fot. YT

Moja rodzina od strony ojca pochodzi z tamtych stron – mówił w programie #RZECZoPOLITYCE aktor Arkadiusz Jakubik, nawiązując do filmu Wojciecha Smażowskiego „Wołyń”. - To będzie kawał mocnego i bolącego kina, które będzie można zobaczyć 7 października - dodał.


Jakubik nie ma wątpliwości, że mord na Polakach dokonany rękami ukraińskich nacjonalistów był ludobójstwem. „Dane dotyczące liczby ofiar są powszechnie dostępne. Tego nie sposób nazwać inaczej” – uważa aktor.

 

„Moja rodzina od strony ojca pochodzi z tamtych stron” – mówił aktor i reżyser Arkadiusz Jakubik, którego przodkowie w 1945 roku uciekali ze Lwowa, m.in. przed Ukraińcami. Trafili na Górny Śląsk, do Gliwic. „Znam z rodzinnych przekazów to, co działo się wtedy na tamtych naszych polskich ziemiach” – dodał.

 

Aktor opowiedział, że w 2015 roku miał okazję rozmawiać z ambasadorem Ukrainy w Polsce, Andrijem Deszczycą. „Powiedział, że czeka na ten obraz, wie doskonale, że będzie to ogromny skandal i problem dla Ukrainy, ale był zdania, że Ukraina musi się nad tym tematem pochylić, bo nie da się budować sensownych stosunków sąsiedzkich, zamiatając sprawę rzezi wołyńskiej pod dywan i udając, że nic się nie stało” – relacjonował aktor.

 

Jakubik przypominał też o swoim spotkaniu z Ewą Siemaszko, od której dowiedział się, że Ukraińcy nie chcą udostępnić Polakom swoich dokumentów dotyczących Rzezi Wołyńskiej. „Powiedziała mi, że niestety wątpi w osiągnięcie celu przez tę komisję historyków. Zasada była taka, że Ukraińcy dostają dostęp do naszych dokumentów IPN i taka sama gwarancja była z drugiej strony. Podobno komisja napotkała problemy, że nie możemy zobaczyć ukraińskich archiwów”.

 

Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1939 roku, a główna jej część toczy się w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów.

 

- Temat naszego filmu odstrasza. Spółki, firmy, banki, które zazwyczaj wspierają budżety polskich filmów, na hasło „ludobójstwo”, „rzeź”, „banderowcy”, „Ukraina” od razu się wycofują. Temat tego filmu parzy - mówił na początku roku Wojciech Smarzowski apelując o wsparcie finansowe na dokończenie filmu.

 

 

Źródło: rp.pl/kresy.pl

luk

 

 
DATA: 2016-08-08 14:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

tom. Po poziomie wpisu,widać,że jest to ignorant historyczny.
ponad 3 lata temu / asg
 
Co, to znaczy stary reżim? Współczesny jest o ky? Człowieku, ważne, że są Polakami i zapewne nie gorszymi od jandowajdów? Jednak chyba jesteś Marku spod tryzuba?
ponad 3 lata temu / tom
 
Smarzowski i Jakubik są ludżmi starego reżimu . Niepokoi mnie ich zaangażowanie po ,nazwijmy to umownie , naszej stronie . Dla nas najwygodniejsze są złe stosunki z Ukrainą , ale nie wojna , czy otwarta wrogość . Sam film może nas zaskoczyć w negatywnym sensie . Podobnie było , moim zdaniem, z filmem Katyń . Uważam , że bardzo żle sie stało , że tym tematem zajął sie Wajda.
ponad 3 lata temu / Mirek
 
Spółki, firmy, banki, które zazwyczaj wspierają budżety polskich filmów, na hasło ?ludobójstwo?, ?rzeź?, ?banderowcy?, ?Ukraina? od razu się wycofują. Temat tego filmu parzy No i mamy swoją wersję poprawności politycznej.
ponad 3 lata temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.