Życiorys księdza Twardowskiego pod kątem jego udziału w powstaniu warszawskim jest zagadnieniem słabo uchwytnym źródłowo. Sam zainteresowany nie przypisywał sobie – nie tylko w poetyckich słowach – żadnej żołnierskiej roli, którą każą mu odgrywać niektóre oficjalne biogramy.
W wyszukiwarce biogramów uczestników walk na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego znajdziemy Jana Twardowskiego, przypisanego do III Obwodu „Waligóra” Warszawskiego Okręgu AK (Wola), ale bez informacji, jaką pełnił funkcję w podanych strukturach i jakim posługiwał się pseudonimem w konspiracji. Z przywołanej witryny dowiemy się jeszcze, że czczony obecnie poeta (Sejm RP ogłosił rok 2015 Rokiem Księdza Jana Twardowskiego) odniósł w sierpniu 1944 ranę i że opuścił Warszawę razem z cywilami.
Biogram nie kłamie: Twardowski nie używał pseudonimu, gdyż nie był zaprzysiężony w AK, nie pełnił też żadnej funkcji bojowej w III Obwodzie kryptonim „Waligóra”, gdyż nie brał udziału ani w powstańczych walkach, ani w dywersji antyniemieckiej. Z tego całkowicie pacyfistycznego faktu swojej biografii nie robił zresztą tajemnicy: Nigdy nie strzelałem i nikogo nie zabiłem. Ale mnie też nikt nie zabił… (Marian Schmidt, Niecodzienne rozmowy z księdzem Janem Twardowskim).
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Jest Kościół społecznością modlącą się. [To] olbrzymie zrzeszenie wierzących ludzi, którzy się modlą; czynią to może niedoskonale, z roztargnieniem, może nawet rzadko, ale znają wartość i znaczenie modlitwy i ją w jakimś stopniu w swym osobistym życiu praktykują.
1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, polski myśliciel, poeta, dramatopisarz, prozaik, epistolograf. Zaliczany do grona „trzech wieszczów”. Do największych jego dzieł należą dramaty: Nie-Boska komedia (1835), ukazująca wizję krwawej rewolucji niszczącej uporządkowany świat, oraz filozoficzno-historyczny Irydion (1836).
Rzecznik szpitala University Hospitals Plymouth NHS Trust skomentował sytuację Polaka, skazanego za zagłodzenie.
Prof. Jacek Bartyzel komentuje dla PCh24TV sytuację w Stanach Zjednoczonych po zaprzysiężeniu prezydenta Joe Bidena.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi poinformował, że administracja Facebooka zablokowała możliwość zagranicznej promocji filmu „Obóz na Przemysłowej – poznaj nasz strach!”.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI