DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2019 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

Akcyza w górę! Taniego państwa ciąg dalszy

Akcyza w górę! Taniego państwa ciąg dalszy
fot. thiagofest / sxc.hu

Po tym, gdy okazało się, że w przyszłorocznym budżecie zabraknie prawdopodobnie ponad 50 mld zł, rząd pilnie szuka dodatkowych wpływów. Od przyszłego roku akcyza na wyroby spirytusowe ma być większa o 15 proc. Podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe pokazała, że efektem jest wzrost szarej strefy i mniejsze wpływy do budżetu.

 

Ostatnia podwyżka akcyzy miała miejsce 4 lata temu, w wyniku czego rynek wyrobów alkoholowych skurczył się o 5 proc. – Wówczas większość firm obniżyła ceny, biorąc akcyzę na siebie. Skutek był taki, że już w 2011 roku branża poniosła ponad 300 mln zł strat – stwierdził  Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego. – Alkohol jest dzisiaj produktem tak niskomarżowym, że tylko duża skala produkcji pozwala przedsiębiorcom funkcjonować. Nikt nie będzie jednak dokładał do biznesu, bo nie ma z czego, więc konsumenci powinni spodziewać się wyższych cen – tłumaczył z kolei Grzegorz Wiśniewski, były dyrektor Sobieskiego.

 

Jak wyliczył „Puls Biznesu”, większa akcyza ma przynieść 764 mln zł. Wątpliwe jednak, by te pieniądze realnie pojawiły się w przyszłorocznym budżecie. Już teraz producenci i eksperci ostrzegają, że wzrost cen alkoholu pobudzi szarą strefę. Rząd, mimo doświadczeń ze spadającymi wpływami do budżetu w wyniku podwyżki akcyz, kolejny raz naiwnie liczy na wzrost wpływów podatkowych. Z rosnącej szarej strefy na rynku wyrobów tytoniowych, spowodowanej wzrostem akcyzy na paczce papierosów o 200 proc. w ciągu ostatniej dekady, urzędnicy ministerialni również nie wyciągnęli żadnych wniosków. Przykładem może być też nasz sąsiad – Litwa. Gdy, podobnie, jak w Polsce, podwyższono tam w 2009 r. akcyzę na alkohol o 13 proc., wpływy z legalnej sprzedaży spadły o 20 proc., a w następnym roku o kolejne 10 proc.

 

Rząd zdaje się nie dostrzegać tego, że podwyżka akcyzy doprowadzi nie tylko do spadku przychodów budżetowych z tytułu samej akcyzy, ale i VAT. Ogromne przeszacowanie zaś dochodów budżetu na obecny rok z tych dwóch podatków było jedną z przyczyn powiększającej się stale dziury budżetowej.

 

Donald Tusk, uzasadniając pod koniec ubiegłego tygodnia podwyżkę akcyzy na alkohol, z rozbrajającą szczerością stwierdził, że rząd „urealnił” cenę wódki, tyle bowiem wyniosła inflacja od czasu ostatniej podwyżki oraz dokonał jej „waloryzacji”. Czekamy, wobec tego, na „urealnienie” cen piwa, wina (nie zostały objęte podwyżką), a w dalszej kolejności całej reszty podatków. Żyjemy w końcu w tanim państwie.

 


Tomasz Tokarski

 

 


DATA: 2013-09-13 08:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe jak pan Tusk tak będzie dalej grał ile jeszcze osób ucieknie? Ja jestem w UK i powiem tak, może i na obczyźnie ale nie zastanawiam się na co mi jutro zabraknie bo rząd podniósł ceny. Wódka mi akurat nie potrzebna, ale wyroby tytoniowe w Polsce mnie bolały. Tu spokojnie mi starcza na paczkę tytoniu mimo, że Anglia jest strasznie droga dla palaczy.
ponad 5 lat temu / doom667
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.