DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Akcja „Oddajcie nasze złoto”

Akcja „Oddajcie nasze złoto”

W miniony piątek do prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz do premiera skierowany został apel o podjęcie kroków w celu sprowadzenia polskich rezerw złota znajdujących się w Londynie. Polska posiada 103 tony złota, z których większość zdeponowana jest w skarbcu Bank of England. Apel podpisało szereg ekonomistów i stowarzyszeń.

 

Przedstawicielem inicjatorów akcji jest Piotr Wojda, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej, firmy zajmującej się handlem metalami szlachetnymi. W akcji biorą również udział Instytut Misesa i tygodnik „Uwarzam Rze”. Inicjatorem akcji jest redakcja portalu rynekzlota24.pl. Swego poparcia udzieliło również kilku znanych ekonomistów, m.in. prof. Witold Kwaśnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Jan Mazurek, specjalista Domu Inwestycyjnego Investors i ekspert do spraw rynku kapitałowego Business Centre Club.

 

Autorzy apelu zwrócili się ponadto z prośbą o przeprowadzenie kontroli ilości i jakości polskiego złota znajdującego się zarówno w kraju, jak i zagranicą. Powód jest prosty – w przypadku afery Amber Gold okazało się, że wszelkie certyfikaty świadczące o posiadaniu złota okazały się być warte tyle, co papier, na którym je wydrukowano. W dobie kryzysu walutowego lepiej posiadać aktywa o rzeczywistej wartości, a nie tylko obietnicę przechowywania ich w bezpiecznym miejscu.

 

Akcja „Oddajcie nasze złoto” jest echem ogólnoświatowego trendu. Wiele państw zdecydowało się sprowadzić zdeponowane za granicą złote rezerwy. Niemiecki bank centralny planuje sprowadzić całość swojego złota znajdującego się w Wielkiej Brytanii i USA. W 2012 r. złoto z Europy sprowadziły Wenezuela i Ekwador. Kolejne kraje, które szykują się do sprowadzenia złota do kraju to Argentyna, Brazylia i Chile.

 

Polskie złoto stanowi 5 proc. rezerw finansowych państwa. Organizatorzy akcji apelują, by wprowadzono w naszym kraju rozwiązania podobne do tych, które są obecnie dyskutowane w Szwajcarii. Tamtejsza Partia Ludowa żąda uchwalenia prawa zobowiązującego szwajcarski bank centralny do utrzymywania 20 proc. rezerw finansowych w złocie. Piotr Wojda stwierdził, że rezerwy złota nie powinny spadać poniżej ustalonego poziomu w stosunku do papierowej waluty. Dodał też, że konieczne byłoby wypracowanie modelu ochrony złota, głównie przed zakusami polityków. Wydaje się to być najbardziej palącym problemem, związanym z odzyskiwaniem polskiego złota z zagranicznych banków.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: wgospodarce.pl


DATA: 2013-05-20 08:38
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nieznajomość tematu przez komentujących jest porażająca. Tzw. złoty przedwojenny FON wrócił do Polski z Anglii w 1947r, przywieziony przez gen. Tatara, płk. Utnika i Nowickiego. Został przekazany delegacji państwowej pod przewodnictwem Piotra Jaroszewicza.Po przejęciu tzw.złotego FON w/w generał i dwóch pułkowników WP zostali przez władze PRL aresztowani.Brak jest informacji co do dalszych ich losów. Wywołany temat raczej dotyczy polskiego złota 103t., które za rządów sprawujących władzę po 1989r.,zostało zakupione przez byłą prezes NBP Hannę Gronkiewicz Waltz prawdopodobnie ze środków pieniężnych uzyskanych z złodziejskiej prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Wg różnych zródeł informacyjnych około 102,9 tony polskiego złota zostało zdeponowane w EBC i MFW. I tu chodzi o to złoto które powinno być w NBP a nie w komercyjnych bankach zagranicznych.Owe 102,9t. polskiego złota może być przejęte przez EBC i MFW za długi, których RP nie będzie w stanie spłacić.
ponad 6 lat temu / kozak
 
Trzymamy złoto w Londynie, Macieju, bo po co trzymac coś w kraju, czego nie ma??? Od 39 roku minelo wiele lat, zmienił sie niby ustroj w Polsce, wiec nie wiadomo, czy te złoto wogole jest. A moze juz dawno zaopiekowało sie nim byłe ZSRR ?
ponad 7 lat temu / Martin
 
Amerykański FED okradł rezerwy złota wielu krajów
ponad 7 lat temu / Zenek
 
Tego złota po prostu nie ma i nigdy do nas nie wróci
ponad 7 lat temu / Radek
 
"Maciej" Dobre pytanie ?!... Ciekaw jestem ile osób wie,że BoE jest prywatnym bankiem ,jak BŚ,czy MFW...Do kogo należy nie trzeba już chyba pisać...
ponad 7 lat temu / RJCHK
 
Chłopcze historia się kłania. Złoto o którym mowa w tekście zostało wywiezione do UK przez Rumunię i Algierię zaraz po wybuchu II Wojny Światowej, we wrześniu 1939. Chodziło o to żeby nie wpadło ono w ręce Niemców. Od zakończenia wojny do tej pory nie czyniono starań, aby złoto powróciło do Polski.
ponad 7 lat temu / MrLunatic
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.