DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Akademickie wybory Miss

Akademickie wybory Miss
Fot. johnyberg/sxc.hu

W ostatnich dniach wiele mówi się o wyborach miss warszawskich uczelni. W szczególności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy idea organizowania tego typu wydarzeń nie przekroczyła pewnych granic?

 

Wybory najpiękniejszych studentek uczelni są coraz popularniejsze wśród braci studenckiej. Organizatorami tych wyborów są zazwyczaj samorządy studenckie i Niezależne Zrzeszenia Studentów, choć w niektórych przypadkach również władze uczelni.

 

Studenci UKSW będą wybierać swoją Miss po raz pierwszy, czym chlubią się organizatorzy: „NZS UKSW wraz z Samorządem Studentów UKSW, Partnerami i Sponsorami mają zaszczyt przedstawić najbardziej prestiżowy i ambitny projekt, czyli… Wybory Miss UKSW 2013! To pierwszy taki projekt w historii Uczelni” – czytamy na stronie internetowej organizatorów.

 

Wszelkie wybory Miss, rządzą się swoimi prawami ale wszystkie konkursy charakteryzują się szczególnym naciskiem na pewną kwestię. Mianowicie, najważniejsze są walory cielesne kandydatki. Aby zostać Miss należy przejść kilka etapów, w których kandydatki muszą zaprezentować się w różnych aranżacjach. Również w tzw. strojach kąpielowych.

 

Pierwszy zgrzyt dotyczący wyborów Miss UKSW miał miejsce kilkanaście dni temu. „Gość Niedzielny” poinformował o nietrafionej dacie eliminacji do konkursu głównego Miss UKSW. Kandydatki miały zaprezentować się przed jury 10 kwietnia, w rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której tragicznie zginęło 96 osób, na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Wśród ofiar był również ówczesny Rektor UKSW ks. Prof. Ryszard Rumianek. Na dodatek wspomniany wcześniej prezydent Kaczyński, był pracownikiem naukowym UKSW, który z racji swych obowiązków (stanowisko Prezydenta m. st. Warszawy a następnie Prezydenta RP) przebywał na specjalnym urlopie. Czy studenci nie powinni tego dnia spędzać w zadumie?

 

Kolejną i główną kwestią, która budzi wątpliwości jest sprawa ubiorów kandydatek, które w jednej z sesji będą musiały wystąpić półnago, w strojach bikini. Wątpliwe jest, aby mury Uniwersytetu były odpowiednim miejscem dla roznegliżowanych studentek.

W ostatnich dniach furorę w sieci robi nagranie pochodzące z 2012 roku, przedstawiające wybory Miss SGGW. Ogromny niesmak budzą tańczące półnagie studentki, których bielizna przypomina tę widniejącą na wystawach sklepów z artykułami erotycznymi. Czy wybory Miss UKSW mają przebiegać w podobny sposób? Zwróćmy uwagę na to, że misja Uniwersytetu jest zupełnie inna.

 

Sprawa razi w szczególny sposób, gdyż dotyczy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który „podejmuje bogate dziedzictwo Akademii Teologii Katolickiej, uczelni państwowej i katolickiej” – jak czytamy w statucie. Idąc dalej, znajdziemy również informację, iż statut UKSW „został przygotowany i uchwalony po uwzględnieniu przepisów prawa polskiego (…) oraz odpowiednio także przepisów prawa kanonicznego, szczególnie konstytucji apostolskiej Sapientia Christiana z dnia 15.04.1979 r. o uniwersytetach i wydziałach kościelnych.

 

Jednakże najbardziej bulwersuje fakt, że społeczność akademicka zapomniała lub w ogóle nie zna słów swego patrona, kard. Stefana Wyszyńskiego: „Królowa Polski z Jasnej Góry ma suknię ozdobioną liliami. Czy do każdej swojej sukienki mogłabyś przypiąć lilijkę z szaty Matki Boskiej jako wyraz maryjnego stylu i mody? Współczesne niewiasty, nawet te na tronie, często pokazują się publicznie niezupełnie ubrane. A przecież suknia jest po to, aby zasłaniać ciało. (…) Czy jesteś zawsze naprawdę ubrana? Patrząc na modne sukienki odnosi się wrażenie, jakby krawcowa zapomniała uszyć to, co najważniejsze. (…) Te obnażające ubrania są nie tylko nieskromne, ale najczęściej po prostu brzydkie. Bądź modna, ale moda ma także swoje granice. Nie dopuść aby moda ciebie kształtowała. To ty twórz modę.”

 

Co ciekawe, grupa studentów UKSW zorganizowała protest wobec idei wyborów Miss UKSW, zarzucając organizatorom, iż sesja podczas której studentki będą ukazywać swoje walory w kostiumach kąpielowych, uwłacza godności samych kandydatek. Pismo studentów zostało zlekceważone i pozostawione bez odzewu. Rzecznik prasowy UKSW, także nie chciał odpowiedzieć na pytania dotyczące konieczności występów studentek w skąpych ubraniach.

 

Podsumowując, wybory miss mające odbyć się w takiej tonacji i formie, jaką zakładają organizatorzy są zdecydowanie nie na miejscu. Zachęcamy władze UKSW oraz organizatorów do zmiany formy wyboru najpiękniejszej studentki tak, aby nie uwłaczało to godności kobiet. Niestety póki co, aby wygrać konkurs, muszą zniżać się do bardzo niskiego poziomu i oddawać widowni oraz jury piękno swych ciał, które powinno być zarezerwowane tylko dla ich przyszłych mężów. Studiowanie na uczelni, której patronem jest Prymas Tysiąclecia oraz bycie katolikiem zobowiązuje. Zachowujmy się więc godnie w każdej sytuacji. Również podczas zabawy.

 

Walenty Mackiewicz


DATA: 2013-04-27 17:34
AUTOR: WALENTY MACKIEWICZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W samym konkursie piękności nie musi być niczego złego. Sposób jego organizacji i uczestnictwa w nim to bardziej kwestia przyzwoitości i savoir vivre - wychowania, niż wiary. Kobieta, które chce być damą i chciałaby być traktowana przez mężczyzn jak dama, pewnych rzeczy nie robi. Nauczyciele akademiccy, niestety tego nie wytłumaczą. Pozostaje to co się wyniosło z domu.
ponad 6 lat temu / magii
 
@Młody. Nie żartuj, jest już tak źle, że nie spotykasz przyzwoitych i zawstydzonych jak ja? :-) Moje koleżanki prawie wszystkie takie, tylko w rodzinie "czarna owca" :-)
ponad 6 lat temu / Zawstydzona
 
Zawstydzona, przywracasz mi wiarę w Kobiety!
ponad 6 lat temu / Mlody
 
Moja kuzynka swego czasu wzięła udział w takiej imprezie w Niemczech. Jej godna pożałowania mama, a moja droga ciocia, zachęcała wszystkich znajomych i całą rodzinę do głosowania na jej córeczkę w tym żałosnym konkursie. Córeczka konkurs wygrała i to na szczeblu ogólnokrajowym. Ale sukces! Rok później wystąpiła już w stroju Ewy w niemieckim Playboyu. To Ci kariera!!! Żal mi jej, choć ona pewnie uważa, że to swoje życiowe osiągnięcie. Biedna dziewczyna, głupi rodzice. Te konkursy to prawdziwa żenada i trudno doszukać się w nich jakiś wartości.
ponad 6 lat temu / Zawstydzona
 
Ja czegoś nie rozumiem, primo, po co w ogóle takie targowisko ludzką godnością i ułomnością, jak uroda? Secundo, jeśli uczestniczki nie protestują, a w ich imieniu ktoś już tak, tzn., że pierwsze nie najlepiej reprezentują inteligencję narodu, do której pretendują, a drudzy przypisują sobie prawa, których nie posiadają. Jeśli napomnienie w cztery oczy i z bratem nie skutkuje, a Kościół milczy, to wolna wola, dana przez Pana, może stać się wyrokiem potępienia, do czego każdy ma takie samo prawo jak do zbawienia.
ponad 6 lat temu / Trad
 
Uważam, że nie istotne jest czy uczelnia jest katolicka czy świecka i tak organizowanie oraz branie udział w wyborach miss na uczelni to paranoja, która nie powinna mieć miejsca. Jeśli jest to jeszcze poważna uczelnia to tym bardziej powinna zrezygnować z takich przedsięwzięć. Moim zdaniem konkursy miss "piękności" zaniżają jakość uczelni, robią z niej nie poważną instytucję. Osobiście nie poszłabym na taką uczelnię.
ponad 6 lat temu / HaGie
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.