DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

AK-owcowi unieważniono wyrok komunistycznego sądu

AK-owcowi unieważniono wyrok komunistycznego sądu

Sąd Okręgowy w Łodzi unieważnił wyrok na żołnierza Armii Krajowej, 88-letniego Edwarda Bucę. Żołnierz skazany został przez komunistyczni sąd.

 

Edward Buca został zatrzymany przez Rosjan w 1945 roku. Za to, że walczył w Armii Krajowej został skazany na karę śmierci, zamienioną później na 20 lat więzienia i ciężkich robót. Ostatecznie w łagrach spędził 13 lat.

 

Po powrocie do Polski zajął się nim Sąd Wojewódzki w Łodzi. W 1958 roku skazał on Bucę na karę śmierci. Żołnierza uratowała jednak amnestia, dzięki której wyrok zamieniono na 15 lat więzienia a następnie skrócono do 13 (na poczet kary zaliczono rosyjski łagier).

 

Po 25 latach od upadku komunizmu w Polsce, Sąd Okręgowy w Łodzi w końcu unieważnił wyrok komunistów. Unieważnienia wyroku domagał się szczeciński prokurator okręgowy. Jak podała rzecznik prokuratury okręgowej, Małgorzata Wojciechowicz, łódzki sąd podzielił stanowisko prokuratora, że do skazania Bucy doszło w związku z prowadzoną przez niego działalnością na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.

 

 

Źródło: niezależna.pl

ged


DATA: 2014-02-18 07:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

taka to walka z komunizmem od blisko 100 lat, gdy to odparliśmy bolszewickie hordy. Najlepiej mają się zbrodniarze, stalinowcy, pzprowcy itp. hieny żerujące na polskich podatnikach każdej klasy społecznej, a w tv rządowej potomek kraśko i jego ...feder:( Cześć i chwała ofiarom generała (niejednemu ryba marian dali). Niech żyje NSZ i inne formacje i jednostki dla wolnej pięknej Rzeczypospolitej walczące! za chwilę rocznica powołania Narodowych Sił Zbrojnych - nie omińmy tej rocznicy.
ponad 5 lat temu / też byłem w wojsku
 
Mój Dziadek pośmiertnie. Dobre i to.
ponad 6 lat temu / Leo
 
trochę długo czekał na uniewinnienie
ponad 6 lat temu / jaro
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.