DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Afrykańscy księża „znikają” w Europie

Afrykańscy księża „znikają” w Europie
Fot. Pixabay

Niemal co piąty ksiądz posługujący we Francji to obcokrajowiec. Kapłani przybywają nad Sekwanę głównie z Afryki, co powoduje, że niektóre diecezje na tym kontynencie zaczynają dotkliwie odczuwać ich brak.

 

Aż o trzy czwarte skurczyła się liczba księży diecezjalnych posługujących we Francji na przestrzeni ostatniego półwiecza (dzisiaj to 11,5 tysiąca duchownych). Lukę tę w jakiejś mierze stara się wypełnić około 1,8 tysiąca zarejestrowanych kapłanów zza granicy. Pochodzą głównie z byłych kolonii afrykańskich. Trudno oszacować, ilu pracuje nad Sekwaną nieoficjalnie.

 

W maju biskupi z Wybrzeża Kości Słoniowej skarżyli się, że coraz więcej kapłanów bez woli swoich zwierzchników pozostaje w Europie i ignoruje instrukcje powrotu po ukończeniu studiów oraz podjęcia duszpasterskich zadań. 

 

Sytuacja się pogarsza i musimy mówić o niej głośno, a także przyjąć wspólne stanowisko, zrozumiałe dla diecezji przyjmujących naszych księży – powiedział w rozmowie z dziennikiem „La Croix” biskup Ignace Bessi Dogbo.

 

Kiedy kapłan jest na misji, biskup-gospodarz musi upewnić się, że tamten został naprawdę wysłany przez swoją własną diecezję i nie dotarł tam w jakiś inny sposób... Jeśli mamy współpracować na rzecz ewangelizacji naszych krajów, musimy także szanować nawzajem swoje prawa – dodał.

 

Niektóre diecezje w WKS skarżą się na ubytek nawet jednej trzeciej kapłanów, którzy nie kwapią się z powrotem do ojczyzny.

 

W lipcu przewodniczący konferencji biskupów Wybrzeża Kości Słoniowej rozmawiał o problemie ze swoim francuskim odpowiednikiem, arcybiskupem Georges'em Pontierem z Marsylii. Debata ma być kontynuowana.

 

Biskup Dogbo przyznał, że Kościół afrykański boryka się z problemem nieposłuszeństwa, zwłaszcza wśród młodszych duchownych. Ale chociaż europejscy hierarchowie potrzebują kapłanów, powinni zawsze sprawdzać, skąd pochodzą przybysze, czym się zajmują, i czy nie są potrzebni w macierzystych diecezjach.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

RoM

 

 

 


DATA: 2018-08-20 20:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak to nie chcą wracać ? A posłuszeństwo ? Ksiądz nie może sobie sam wybierać miejsca posługi, o tym decydują jego przełożeni. To BARDZO DZIWNE informacje.
8 miesięcy temu / Jazzz
 
no to kolejny przykład na zakłamanie polityki przyjmowania nachodźców. Mówili nam , że przed woja uciekają inżynierowie i lekarze do europy:) a jak inżynier i lekarz ucieknie to kto będzie tam na miejscu leczył ludzi i budował mosty ??:):)
8 miesięcy temu / maciek
 
Ostatnio miałem okazję odwiedzić małą parafię w Puerto de la Cruz na Teneryfie. Posługę duszpasterską sprawuje tam dwóch czarnoskórych kapłanów. A jeszcze kilkadziesiąt lat temu to duchowieństwo hiszpańskie ewangelizowało kontynent afrykański...
8 miesięcy temu / Karol
 
Co to jacyś księża uchodźcy? Wiadomo po co wracać do Afryki jak można być tutaj. Tacy księża nie mają powołania zostali księżmi rzeby wydostać się z afrykańskiego szamba.
8 miesięcy temu / Tradi
 
Do Afryki gdyby wrócili to co zastaną?BIEDĘ.A w Europie zawsze wygodniej jest i fajne życie.
8 miesięcy temu / kacper
 
Kiedyś x. Łukasz Szydłowski coś wspominał, że są problemy z tymi murzynami. Łaciny się uczyć nie chcą, teraz jakieś nieposłuszeństwo wychodzi. To jest efekt modernistycznych seminariów.
8 miesięcy temu / Jan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "62278"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.