DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Afgański dżihadysta zmienił taktykę i wzywa do… „pokojowej transformacji”

Afgański dżihadysta zmienił taktykę i wzywa do… „pokojowej transformacji”
fot. Chris Fahey

Jeden z afgańskich przywódców wojskowych Gulbuddin Hekmatiar w wywiadzie zaaranżowanym dla brytyjskiej gazety „The Daily Telgraph” przestrzegł przed chaosem, jaki może zapanować w Afganistanie po wycofaniu wojsk NATO. Hekmatiar uznany przez Amerykanów za „globalnego terrorystę” przeżył atak zorganizowany przez CIA. Obecnie jako szef jednej z afgańskiej partii, od której zależeć będzie pokój w kraju,wezwał rząd do „transformacji i demokratycznych wyborów”.

 

Weteran krwawej wojny ze Związkiem Radzieckim mówił: - Dziś scenariusz w Afganistanie jest dokładnie taki, jak rok przed wycofaniem się Sowietów. Amerykanie i ich sojusznicy są zmęczeni walką. Nie mogą ponosić więcej strat, ani kosztów Nie pozostaje im więc nic innego jak wycofać się z kraju. Z tą brutalną analizą sytuacji wojskowej w Afganistanie nie zgadza się premier David Cameron, który odwiedził brytyjskich żołnierzy tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Nie można jednak lekceważyć stanowiska znaczących afgańskich watażków, którzy dzięki partii Hezb-e-Islami odgrywają ważną rolę w Afganistanie.

 

Hekmatiarprzez ostatnie 11 lat był bardzo aktywny. Uważa się, że współorganizował ucieczkę Osamy bin Ladena z gór Tora Bora po upadku talibów w 2001 roku. W 2003 roku został uznany przez Stany Zjednoczone za „globalnego terrorystę" a przez prezydenta afgańskiego HamidaKarzaja - za „zbrodniarza wojennego”. W ostatnich latach kierował najbardziej krwawymi atakami na siły amerykańskie i brytyjskie. Dziś jego dokładne miejsce pobytu pozostaje nieznane. Ukrywa się w górach w południowo-wschodnim Afganistanie.

 

Wywiad dla „The DailyTelegraph” został przeprowadzony przez pośrednika, który dostarczył pytania na piśmie. Hekmatiar odpowiedział na nie w ciągu trzech tygodni. Wszystkie odpowiedzi zostały nagrane na taśmie wideo. Na pytanie, co sądzi o wycofaniu do 2014 r. wojsk sojuszniczych z Afganistanu Hekmatiar stwierdził, że obecny rząd stracił wiarygodność. Jest on ofiarą intryg i poważnych sporów wewnętrznych. Były premier uważa, że rząd Karzaja jest całkowicie niezdolny do kierowania Afganistanem, po wycofaniu wojsk NATO w kraju zapanuje anarchia. - Będziemy musieli stawić czoła strasznej sytuacji po 2014, której nikt nie jest w stanie przewidzieć  - twierdził islamista.


Hekmatiar, odpowiedzialny za morderczy ostrzał Kabulu w 1980 r.,porzucając dawną retorykę walki z niewiernymi wezwał obecny rząd do „pokojowej transformacji”. Zażądał „wolnych i uczciwych wyborów” twierdząc, że zwycięska partia, która uzyska większość głosów w wyborach, „powinna być zaakceptowana przez wszystkich”.

 

Dodał, że Hezb-e-Islami jest gotowa do wzięcia udziału w wyborach prezydenckich w 2014 r., o ile zostaną spełnione dwa warunki: „całkowite wycofanie wszystkich obcych wojsk i wolne wybory, w których wszystkie strony będą jednakowo reprezentowane”. Tym samym zrezygnował z dotychczasowej retoryki. Nie wzywał już do dżihadu przeciwko bezbożnym niewiernym. Na pytanie, czy popiera talibów pakistańskich blokujących edukację dziewcząt, Hekmatiar oburzony stwierdził: - Jesteśmy przeciwko wysadzaniu szkół i innych instytucji, nie tylko w Afganistanie i Pakistanie, ale także w innych częściach świata. I nie sądzę, aby mudżahedini mogli być zaangażowani w takie rzeczy. Hekmatiar zaprzeczył powiązaniom swojej organizacji z pakistańskimi islamistami. Stwierdził, że jego partia uznaje konieczność edukacji dla chłopców jak i dziewcząt, ale jest przeciwko koedukacji.

 

Drwił także z brytyjskich żołnierzy, którzy są według niego „lokajami Amerykanów”. Księcia Harrego nazwał „szakalem”, który „zabija niewinnych Afgańczyków”. Dodał, że „niektórzy brytyjscy politycy wciąż marzą o czasach XVIII i XIX wieku, gdy ich ambasador był traktowany jako namiestnik, a książę w mundurze polował na ludzi”. Wojny w Afganistanie i Iraku pokazały, że Wielka Brytania nie może sobie pozwolić na udział w tego typu konfliktach. Zdaniem Hekmatiara Amerykanie i ich sojusznicy stracili prawo do rządzenia światem.

 

 

Źródło: The Daily Telegraph, AS.


DATA: 2013-01-03 07:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Posluchal Hillary Clinton xDDD
ponad 7 lat temu / Trololo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.