DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Afganistan: drugoplanowa rola NATO i rozmowy z talibami

Afganistan: drugoplanowa rola NATO i rozmowy z talibami

W związku z wycofywaniem się sił NATO z Afganistanu w Katarze powstaje specjalne biuro, w którym afgańscy politycy będą spotykać się z talibami. Rozmowy mają ułatwić Amerykanie. Dotyczyć one będą tworzenie warunków niezbędnych do zachowania pokoju w kraju. Siły afgańskie właśnie przejęły pełną odpowiedzialność za działania bojowe wobec rebeliantów. We wtorek prezydent Hamid Karzaj mówił, że „to kamień milowy w trwającej już 12 lat wojnie”.


Jeszcze tego samego dnia, gdy odbywało się symboliczne przejęcie władzy  zaledwie kilka kilometrów od miejsca, w którym przemawiał Karzaj miały miejsce eksplozje. Zginęło wówczas trzech cywilów.  

 

Przekazanie odpowiedzialności za podejmowanie działań wojskowych wobec talibów stanowi punkt zwrotny dla amerykańskich sił zbrojnych i NATO. Będą one teraz odgrywać drugoplanową rolę. Otwiera również drogę do ich całkowitego wycofania się z Afganistanu w ciągu 18 miesięcy.

 

- To jest historyczny moment dla naszego kraju, a od jutra wszystkie operacje wojskowe mające zapewnić bezpieczeństwo, będą w rękach afgańskich sił – mówił Karzaj podczas uroczystości, która odbyła się w nowej Akademii Obrony Narodowej wybudowanej, by szkolić przyszłych afgańskich oficerów.

 

W praktyce oznacza to, że USA i inne obce wojska nie będą bezpośrednio prowadzić walki. Ograniczą się do pełnienia funkcji doradców i  w razie potrzeby udzielą wsparcia lotniczego oraz medycznego.  

 

Przekazanie władzy - jak zauważa wielu analityków - odbywa się jednak w momencie największego nasilenia przemocy od 12 lat. Wątpią oni w to, aby siły afgańskie były w stanie poradzić sobie z talibami.

 

Karzaj zamierza negocjować z rebeliantami. Siły zachodnie domagają się od Karzaja postawienia pewnych warunków: talibowie muszą wyrzec się wszelkich powiązań z Al-Kaidą i innymi grupami terrorystycznymi, a także zaakceptować konstytucję Afganistanu.

 

Prezydent Afganistanu chce, aby rozmowy, które mają rozpocząć się w Katarze, szybko przeniosły się do kraju. Talibowie jeszcze rok temu odmawiali podjęcia negocjacji pokojowych. Twierdzili, że rząd tymczasowy jest amerykańską marionetką. Dlatego rozmawiali wyłącznie z zachodnimi urzędnikami. Teraz sytuacja ma się zmienić.

 Karzaj stwierdził, że warunkiem do podjęcia rozmów ma być natychmiastowe zaprzestanie przemocy.

 

Dzięki wyszkoleniu afgańskich żołnierzy (około 350 tys.), w ciągu 18 miesięcy z Afganistanu  wycofane zostaną siły koalicji, liczącej obecnie około 100 tys. żołnierzy z 48 krajów. Najliczniejszą grupę stanowią Amerykanie - 66 tys. osób. Pod koniec tego roku, siły NATO zostaną zmniejszone o połowę. Pod koniec 2014 roku wszystkie oddziały bojowe zostaną zastąpione afgańskimi. Pozostanie niewielka część sił NATO, które będą szkolić i doradzać afgańskim oficerom.

 

Szef komisji wywiadu, Republikanin Mike Rogers ostro skrytykował decyzję o wszczęciu rozmów z talibami. Uważa, że USA nie postawiły warunków wstępnych, a wycofując się z kraju osłabiają pozycję negocjacyjną rządu Karzaja. Rogers zwrócił uwagę na nasilenie działań talibów i ich bezwzględną walkę także w innych częściach świata. Zarzucił im, że doprowadzili do zamknięcia ponad 500 szkół i trują gazem dziewczęta, podejmujące edukację. Kongresmen obawia się, że Afganistan pozostanie bezpiecznym przyczółkiem dla talibów i związanej z nimi organizacji Al-Kaidy. 

 

 

Źródło: Newsmax.com, AS.


DATA: 2013-06-19 14:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.