DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Afera podatkowa na skalę światową. W sprawie „Panama Papers” padają nazwy firm i nazwiska polityków

Afera podatkowa na skalę światową. W sprawie „Panama Papers” padają nazwy firm i nazwiska polityków
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

W wyniku międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego na światło dziennie wypłynie wkrótce ponad 11 milionów dokumentów pokazujących w jaki sposób byłe i obecne głowy państw, firmy oraz instytucje korzystały z tak zwanych rajów podatkowych. To największy przeciek w historii – zauważają media. Sprawie nadano miano „Panama papers”.

 

Około 400 dziennikarzy z ponad 100 redakcji z 76 krajów świata przez ponad rok analizowało dokumenty związane z działalnością panamskiej kancelarii Mossack Fonseca. Miała ona dla swoich klientów zakładać firmy w rajach podatkowych. Materiały zawierają łącznie 11,5 miliona dokumentów opisujących współpracę firmy z wieloma wpływowymi personami w okresie od 1977 do 2015 roku. Na dowody w sprawie składają się sprawozdania finansowe, paszporty, umowy, protokoły oraz wiadomości mailowe.

 

Osoba, która podzieliła się dokumentami z niemieckim dziennikiem „Sueddeustsche Zeitung” zrobiła to nieodpłatnie. Jej jedynym warunkiem było zachowanie ostrożności i anonimowości. Redakcja zza Odry nie była w stanie samodzielnie przebrnąć przez miliony akt, więc podzieliła się swoją wiedzą z innymi redakcjami, a śledztwo prowadziło Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ).

 

Na liście klientów kancelarii Mossack Fonseca mają znajdować się między innymi współpracownicy Husniego Mubaraka (były prezydent Egiptu), Mu’ammara al-Kaddafiego (były libijski dyktator) oraz Baszszara al-Asada (prezydent Syrii). Kancelaria miała również pomagać w „interesach” rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi. Zdaniem „The Guardiana” może mieć on na zagranicznych kontach nawet 2 miliardy dolarów.

 

W sprawie pojawia się również nazwisko prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, premierów Islandii i Pakistanu, przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej oraz króla Arabii Saudyjskiej. Z rajów podatkowych korzystali również sportowcy, artyści i wszelkiej maści „celebryci”.

 

„Panama papers” ma również polski wątek. Wśród wymienianych przez media nazwisk klientów kancelarii jest między innymi były polityk PO Paweł Piskorski oraz założyciel stacji TVN Mariusz Walter.

 

Firma Mossack Fonseca stwierdziła, że prowadzona przez nią działalność była i jest w pełni legalna, a za ewentualne przestępstwa odpowiadają poszczególne banki.

 

Wszystkie dokumenty w sprawie „Panama papers” mają zostać ujawnione w maju. Na chwilę obecną wiadomo, że afera dotyczy ponad 200 tysięcy spółek zakładanych w „rajach podatkowych” oraz 140 polityków i przedstawicieli instytucji państwowych.

 

Źródło: rp.pl , tvn24.pl

MWł 


DATA: 2016-04-04 17:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Rozczarowany: Tym razem tak tylko rzuciłem przykład prezydenta Rosji. Nie śledzę jego poczynań i nie interesowałem się sprawą tzw. aborcji w Rosji. Natomiast widziałem relacje telewizyjne, gdzie było widać wzajemną serdeczność między prezydentem a patriarchą i nijak się ona ma do relacji Kwaśniewskiego ze Św. Janem Pawłem II. No, ale kłócić się nie będę - nie mam danych, tylko to "na oko". Listą panamską też się nie interesuję. Nieważne, kto tam jest - ważne, że pewne środowiska chcą zniszczyć elity i zaszczuć ludźmi, skłócić, doprowadzić do zamieszek i rewolucji karmiąc szatana.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
Wolnościowiec, heretykami nazywam tych którzy głoszą heretyckie poglądy, nazywając "rabunkiem" pobór podatku przez nominalną władzę, mimo że Pan Jezus nakazał płacić podatki. Jest zasadnicza różnica między grzesznikami łamiącymi Prawo Boże ale uznającymi to Prawo (tak czynią ci którzy nie płacą podatków ale mają świadomość że czynią źle), a heretykami nie uznającymi Prawa Bożego (ci dla odmiany twierdzą że dobrem jest nie płacenie podatków). Co do Putina, to na jakiej podstawie uważasz że jest on chrześcijaninem? Sam fakt ochrzczenia kogoś to za mało, chrześcijanin musi także UZNAWAĆ nauki głoszone przez Pana Jezusa. A choćby masowe aborcje w Rosji - czemu Putin im się nie sprzeciwia, przecież bez problemu mógłby chociaż spróbować ograniczyć zabijanie dzieci? Co do przyjaźni z duchownymi, nie żartuj. Kwaśniewski też przyjaźnił się ze św. Janem Pawłem II, i co, od tej przyjaźni stał się wierzącym?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
@Rozczarowany: Owszem, ale nie nazywaj wszystkich z listy panamskiej heretykami. Jest na niej wielu chrześcijan, jak np. JE Prezydent Rosyjskiej Federacji Włodzimierz Putin, przyjaciel Patriarchy Moskiewskiego.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
@Anglia: Niekoniecznie wolny rynek to te same prawa dla wszystkich - coś takiego nie panuje w wolnym rynku, tylko w demokracji, a nie tego chcemy. Chcemy, aby elity były elitami i miały narzędzia ku temu, by swoją elitarność podtrzymywać: preferencyjne kredyty, wysoko oprocentowane konta bankowe, niskie podatki - najlepiej we własnych krajach, ale od tego są "raje podatkowe", by swój cel realizować poza granicami swoich państw. Kto nie należy do elit i nie wyróżnia się ani chlubną przeszłością, ani też wyjątkowym majątkiem, ten winien żyć razem z niższymi warstwami społecznymi. Każdy ma swoje miejsce w hierarchii. Jak mówi Księga Przysłów: Pod trzema rzeczami drży ziemia i czterech znieść nie może: pod niewolnikiem, gdy królem zostanie; pod głupcem, gdy je do syta; pod pogardzaną, gdy żoną i panią zostanie; pod sługą - dziedziczką po pani.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
Co prawda Pan Jezus i za nim Kościół Katolicki nakazują płacenie podatków oraz wybór Boga ponad mamonę, ale heretycy miłujący mamonę nie muszą uznawać nauk Pana Jezusa za normalne. Inaczej groziłoby im zaprzestanie bycia heretykami :)
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Przy tak morderczych podatkach próba uniknięcia rabunku to coś zupelnie normalnego ale lewak tego nie pojmie
ponad 2 lata temu / Arek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.