DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Adoptuj kleryka na misjach

Adoptuj kleryka na misjach
fot.raichinger/sxc.hu

AdoMIS, czyli akcja adopcji kleryka z krajów misyjnych, to nowa inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych. Mówił o niej podczas 363. zebrania plenarnego KEP bp Jerzy Mazur, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Zreferował także reaktywowanie Krajowej Rady Misyjnej i przygotowania do IV Krajowego Kongresu Misyjnego.


Bp Mazur referował reaktywowanie Krajowej Rady Misyjnej, co miało miejsce 20 czerwca 2013 r. Powołano ja do istnienia 18 czerwca 2005 roku na 332. zebraniu plenarnym KEP. Najważniejszym celem Rady jest integrowanie środowisk misyjnych, animacja działalności misyjnej w Polsce oraz „osiągnięcie większej jedności i skuteczności podejmowanych inicjatyw misyjnych i współpracy”.


Krajowa Rada Misyjna składa się z 38 członków reprezentujących Komisję Episkopatu Polski ds Misji i jej agendy, Zarząd Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, Delegatów Biskupów ds. Misji i Diecezjalnych Dyrektorów PDM, zgromadzenia zakonne męskie i żeńskie, środowiska skupiające świecki wolontariat misyjny, organizacje katolickie, stowarzyszenia i wspólnoty wspierające polskich misjonarzy. Rada spotyka się przynajmniej raz w roku na zgromadzeniach plenarnych. Z kolei Prezydium Rady będzie spotykało się kilka razy w ciągu roku, by podejmować najważniejsze problemy misyjne związane z animacją i formami wspierania misji.


Biskup zreferował także przygotowania do IV Krajowego Kongresu Misyjnego zaplanowanego na 2015 rok. Będzie on związany z 50. rocznicą ogłoszenia Dekretu o Działalności misyjnej "Ad Gentes" oraz 25. rocznicą ukazania się encykliki bł. Jana Pawła II "Redemptoris missio". Kongres wpisuje się też w ogólnopolskie przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Kongres będzie przebiegał dwuetapowo. W roku 2014 w diecezjach i parafiach odbędą się sympozja, konferencje i spotkania duszpasterskie przygotowujące do Kongresu.


- Byłoby czymś wspaniałym, gdyby w archidiecezjach i diecezjach, oprócz delegatów biskupa, ds misji i diecezjalnego dyrektora PDM stworzyć struktury referatu misyjnego czy wydziału misyjnego oraz powołać dekanalnych referentów misyjnych tam, gdzie ich nie ma - mówił bp Mazur. - Prosimy również, by zachęcać, szczególnie kapłanów, do członkostwa w papieskiej Unii Misyjnej.


W dniach 12-14 czerwca 2015 roku w Warszawie odbędzie się IV Krajowy Kongres Misyjny. W jego ramach odbędzie się sympozjum misjologiczne na UKSW. W najbliższym czasie zostaną przygotowane pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji propozycje działań oraz materiały formacyjne związane z Kongresem. Trwają prace nad strona internetową Kongresu, na której znajdą się propozycje działań w diecezjach i parafiach oraz materiały przygotowane przez wszystkie środowiska misyjne.


AdoMIS to nowa inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych. Rozpoczęła się 1 października i polega na adopcji misyjnych seminarzystów. Można się w nią włączyć poprzez codzienna modlitwę za adoptowanych seminarzystów oraz pomoc finansową. W akcję włączyć się mogą zarówno indywidualne osoby, jak i grupy parafialne. Opieka objęci będą wszystkie seminaria i nowicjaty na terenach misyjnych, a szczególnie dwa seminaria wyższe wskazane przez Sekretariat Generalny PDPA - seminarium św. Jana Marii Vianneya w diecezji Moramanga na Madagaskarze i św. Augustyna w diecezji Iquitos w Peru.KAI

mat


DATA: 2013-10-09 13:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
ponad 6 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.