DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Administracja rządowa podkopuje samorządność. Centralizacja państwa ma się coraz lepiej

Administracja rządowa podkopuje samorządność. Centralizacja państwa ma się coraz lepiej
Źródło: Wikimedia Commons/Piotr Tomaszewski

Centralne sterowanie powraca? Rząd wprost tego nie przyznaje, niemniej kolejne decyzje wyraźnie wskazują, że coraz więcej zadań samorządów przekazywanych jest w ręce administracji rządowej. Lokalne władze tracą nie tylko kontrolę nad zarządzanym terenem, ale i pieniądze.

 

„Administracja rządowa przejmuje wiele zadań, np. nadzór sanitarny i budowlany oraz miliony złotych. Taka centralizacja oznacza marginalizację gmin. W kolejnych projektach ustaw rząd odbiera samorządom zadania i pieniądze. Zdaniem ekspertów to pogorszy ich sytuację i utrudni im funkcjonowanie” – pisze „Rzeczpospolita”.

 

W ocenie Grzegorza Kubalskiego, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich przyszłość samorządów rysuje się w ciemnych barwach, bo zamiast kolejnego etapu reformy samorządowej mamy do czynienia z recentralizacją państwa. – Nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ustanawia organy tej inspekcji częścią niezespolonej administracji rządowej. Z kolei nowelizacja prawa o ruchu drogowym przewiduje odebranie starostom nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów oraz diagnostycznymi – wylicza Kubalski.

 

Na tym nie koniec, bo projektowana jest np. likwidacja powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego i utworzenie na ich miejsce inspektorów okręgowych jako części administracji rządowej. „Nawet decyzja, jak segregować odpady, ma zapadać na szczeblu centralnym, a nie w gminach. Z kolei kuratorzy zyskają większy nadzór nad szkołami” – podaje rp.pl.

 

Cięcie kompetencji samorządów oznacza też mniejsze dochody samorządów. Tylko na przejęciu nadzoru nad stacjami kontroli, budżet centralny zaoszczędzi 24,5 mln zł w ciągu 10. Przejęcie pozwoleń wodnoprawnych od samorządów przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Wody Polskie, to kolejne 6 mln zł rocznie mniej z tytułu niepobranej opłaty skarbowej. Obniżenie wpływów przyniesie też zmiana ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej. „Powiaty stracą wpływy z tzw. opłaty węglowodorowej. A gminy część dochodów z pobieranych opłat m.in. za działalność dotyczącą poszukiwania, rozpoznawania złóż kopalin, ich wydobywania, magazynowania surowców, odpadów” – informuje rp.pl. Tu chodzi już o utratę 720 mln zł w ciągu 10 lat.

 

Cięcia obowiązków, to także mniej miejsc pracy w samorządach. Część pracowników przejmie administracja rządowa, ale to samorządy będą musiały wypłacić urzędnikom odprawy.

 

Źródło: rp.pl

MA


DATA: 2016-10-13 13:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@obywatel, @cristero: Mylicie Panowie socjalizm z bolszewizmem. Teoria socjalizmu zakłada decentralizację państwa w celu jego osłabienia na rzecz lokalnych organów, najlepiej nie władzy, a, oczywiście, ludu, czyli wspólnot, komun (w tzw. modelu "wolnościowo"-socjalistycznym). To bolszewizm centralizował wszystko w rękach partii, a gospodarkę upaństwawiał (socjaliści chcą ją uspołecznić, czyli oddać w ręce robotników bez pośredniczącej roli państwa czy polityków). Zatem decentralizacja to krok w stronę lewicy socjalistycznej i anarchistów, a centralizacja to krok w stronę reżimu z mniejszą "ilością" demokracji. Czyli dobrze!
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Samorządność to była ustrojowo w Polsce przed zaborami. Gminy zbiorcze czy samorząd województwa to patologiczne struktury niemieckiego modelu biurokracji przerażające miliardy złotych rocznie. W XXI wieku dało by radę państwo ze sprawną administracja rządową i samorządem na szczeblu miasta i wsi i może jak za czasów staropolskich z powiatem. Ale marszałków koniecznie zlikwidować potrzeba.
ponad 3 lata temu / Acciper
 
Zostaje jeszcze dość sporo: geodezja i kartografia, prawa jazdy, rejestracja pojazdów, paszporty, administracja budowlana, drogi, itd. Aż się prosi o mocniejsze i większe gminy np. z trzech obecnych robić jedną. W urzędzie gminy powinno się załatwić paszport, dostać pozwolenie na budowę, wypis z ewidencji gruntów i mnóstwo innych spraw. Tylko wybieralna rada gminy ma sens, z radnymi jako reprezentantami konkretnych obwodów, nie partii, z wójtem z wyboru bezpośredniego. Rząd i jego administrację w terenie reprezentuje z nominacji wojewoda, któremu podlegają nominowani starostowie. Do kasacji rady powiatu, zarządy powiatu i dotychczasowe sejmiki wojewódzkie (chmara darmozjadów nikogo niereprezentująca) a nowe sejmiki wojewódzkie, bez budżetu, jako ciało doradcze wojewody, tworzyliby wójtowie gmin danego województwa. Jak idzie w tym kierunku - to dobrze.
ponad 3 lata temu / Rzymianin
 
Zauważam że mowa w artykule jedynie o samorządzie powiatowym. To dobre posunięcie rządu. Powiat samorządowy to strukturalna synekura, która powinna ulec zmianie i stać się rejonową strukturą administracji rządowej. Powiat samorządowy to wielkie nieporozumienie, wielkie marnotrawstwo.
ponad 3 lata temu / MIREK
 
Takie działanie Rządu jednoznacznie wskazuje kierunek zmian zmierzający w stronę likwidacji samorządów powiatowych. Reforma przeprowadzona przez Jerzego Buzka okazała się bardzo kosztowna dla Polaków.Na sprawy wymienione w artykule i tak nigdy nie mieli wpływu radni. To samo powinno dotyczyć województw samorządowych. Powinien zostać Wojewoda i gminy oraz sejmik składający się z delegatów gmin, tak jak było w latach 90-94.Przekazuję swoje doświadczenia po wielu latach pracy w samorządzie od jego początku.
ponad 3 lata temu / Krzysztof
 
Co jak co, ale na centralizację to ja bym akurat nie narzekał bo całe ostatnie lata pod pretekstem wzrostu "samorządności" po prostu przygotowywano rozbicie państwa. No i świetnie się na tym tuczyły lokalne peowskie sitwy i mafie.
ponad 3 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.