DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Administracja rządowa podkopuje samorządność. Centralizacja państwa ma się coraz lepiej

Administracja rządowa podkopuje samorządność. Centralizacja państwa ma się coraz lepiej
Źródło: Wikimedia Commons/Piotr Tomaszewski

Centralne sterowanie powraca? Rząd wprost tego nie przyznaje, niemniej kolejne decyzje wyraźnie wskazują, że coraz więcej zadań samorządów przekazywanych jest w ręce administracji rządowej. Lokalne władze tracą nie tylko kontrolę nad zarządzanym terenem, ale i pieniądze.

 

„Administracja rządowa przejmuje wiele zadań, np. nadzór sanitarny i budowlany oraz miliony złotych. Taka centralizacja oznacza marginalizację gmin. W kolejnych projektach ustaw rząd odbiera samorządom zadania i pieniądze. Zdaniem ekspertów to pogorszy ich sytuację i utrudni im funkcjonowanie” – pisze „Rzeczpospolita”.

 

W ocenie Grzegorza Kubalskiego, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich przyszłość samorządów rysuje się w ciemnych barwach, bo zamiast kolejnego etapu reformy samorządowej mamy do czynienia z recentralizacją państwa. – Nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ustanawia organy tej inspekcji częścią niezespolonej administracji rządowej. Z kolei nowelizacja prawa o ruchu drogowym przewiduje odebranie starostom nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów oraz diagnostycznymi – wylicza Kubalski.

 

Na tym nie koniec, bo projektowana jest np. likwidacja powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego i utworzenie na ich miejsce inspektorów okręgowych jako części administracji rządowej. „Nawet decyzja, jak segregować odpady, ma zapadać na szczeblu centralnym, a nie w gminach. Z kolei kuratorzy zyskają większy nadzór nad szkołami” – podaje rp.pl.

 

Cięcie kompetencji samorządów oznacza też mniejsze dochody samorządów. Tylko na przejęciu nadzoru nad stacjami kontroli, budżet centralny zaoszczędzi 24,5 mln zł w ciągu 10. Przejęcie pozwoleń wodnoprawnych od samorządów przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Wody Polskie, to kolejne 6 mln zł rocznie mniej z tytułu niepobranej opłaty skarbowej. Obniżenie wpływów przyniesie też zmiana ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej. „Powiaty stracą wpływy z tzw. opłaty węglowodorowej. A gminy część dochodów z pobieranych opłat m.in. za działalność dotyczącą poszukiwania, rozpoznawania złóż kopalin, ich wydobywania, magazynowania surowców, odpadów” – informuje rp.pl. Tu chodzi już o utratę 720 mln zł w ciągu 10 lat.

 

Cięcia obowiązków, to także mniej miejsc pracy w samorządach. Część pracowników przejmie administracja rządowa, ale to samorządy będą musiały wypłacić urzędnikom odprawy.

 

Źródło: rp.pl

MA


DATA: 2016-10-13 13:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@obywatel, @cristero: Mylicie Panowie socjalizm z bolszewizmem. Teoria socjalizmu zakłada decentralizację państwa w celu jego osłabienia na rzecz lokalnych organów, najlepiej nie władzy, a, oczywiście, ludu, czyli wspólnot, komun (w tzw. modelu "wolnościowo"-socjalistycznym). To bolszewizm centralizował wszystko w rękach partii, a gospodarkę upaństwawiał (socjaliści chcą ją uspołecznić, czyli oddać w ręce robotników bez pośredniczącej roli państwa czy polityków). Zatem decentralizacja to krok w stronę lewicy socjalistycznej i anarchistów, a centralizacja to krok w stronę reżimu z mniejszą "ilością" demokracji. Czyli dobrze!
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
Samorządność to była ustrojowo w Polsce przed zaborami. Gminy zbiorcze czy samorząd województwa to patologiczne struktury niemieckiego modelu biurokracji przerażające miliardy złotych rocznie. W XXI wieku dało by radę państwo ze sprawną administracja rządową i samorządem na szczeblu miasta i wsi i może jak za czasów staropolskich z powiatem. Ale marszałków koniecznie zlikwidować potrzeba.
ponad 2 lata temu / Acciper
 
Zostaje jeszcze dość sporo: geodezja i kartografia, prawa jazdy, rejestracja pojazdów, paszporty, administracja budowlana, drogi, itd. Aż się prosi o mocniejsze i większe gminy np. z trzech obecnych robić jedną. W urzędzie gminy powinno się załatwić paszport, dostać pozwolenie na budowę, wypis z ewidencji gruntów i mnóstwo innych spraw. Tylko wybieralna rada gminy ma sens, z radnymi jako reprezentantami konkretnych obwodów, nie partii, z wójtem z wyboru bezpośredniego. Rząd i jego administrację w terenie reprezentuje z nominacji wojewoda, któremu podlegają nominowani starostowie. Do kasacji rady powiatu, zarządy powiatu i dotychczasowe sejmiki wojewódzkie (chmara darmozjadów nikogo niereprezentująca) a nowe sejmiki wojewódzkie, bez budżetu, jako ciało doradcze wojewody, tworzyliby wójtowie gmin danego województwa. Jak idzie w tym kierunku - to dobrze.
ponad 2 lata temu / Rzymianin
 
Zauważam że mowa w artykule jedynie o samorządzie powiatowym. To dobre posunięcie rządu. Powiat samorządowy to strukturalna synekura, która powinna ulec zmianie i stać się rejonową strukturą administracji rządowej. Powiat samorządowy to wielkie nieporozumienie, wielkie marnotrawstwo.
ponad 2 lata temu / MIREK
 
Takie działanie Rządu jednoznacznie wskazuje kierunek zmian zmierzający w stronę likwidacji samorządów powiatowych. Reforma przeprowadzona przez Jerzego Buzka okazała się bardzo kosztowna dla Polaków.Na sprawy wymienione w artykule i tak nigdy nie mieli wpływu radni. To samo powinno dotyczyć województw samorządowych. Powinien zostać Wojewoda i gminy oraz sejmik składający się z delegatów gmin, tak jak było w latach 90-94.Przekazuję swoje doświadczenia po wielu latach pracy w samorządzie od jego początku.
ponad 2 lata temu / Krzysztof
 
Co jak co, ale na centralizację to ja bym akurat nie narzekał bo całe ostatnie lata pod pretekstem wzrostu "samorządności" po prostu przygotowywano rozbicie państwa. No i świetnie się na tym tuczyły lokalne peowskie sitwy i mafie.
ponad 2 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.